| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cursant la scoala postliceala anul1 si mergand la practica, vazand pe alti practicanti de la medicina, dar si cat de frumoasa si importanta e meseria de medic as vrea si eu sa merg la o facultate de medicina.Dar sunt mai multe probleme:1.am luat bacul cu 6.10
2.am facut chimie doar 2 ani, în clasa a IX-a si a-X-a si nu stiu cam nimic.
3.parintii nu ar putea sa ma sustina financiar, doar daca as intra la buget.
4.nu stiu din ce sa ma pregatesc pentru admitere, nu am nici o carte care sa ma ajute pentru asa ceva.
5.momentan sunt blocat la postliceala unde ma descurc onorabil.
Nu stiu ce sa fac.
Mi-as dori mult sa dau la medicina, nu stiu cum sa rezolv lucrurile care îmi stau în cale.
Parintii mei au zis sa termin postliceala si o sa vedem dupa aceea, dar eu sunt trist ca dupa terminarea postlicealei nu o sa ma pot duce la medicina si nici asistent nu o sa fiu, deoarece asa-i ca asistent în Romania.
Nu zic ca meseria de asistent nu e buna, dar vad ca oamenii nu dau 2 bani pe tine ca asistent si de aceea as vrea sa fiu medic, ca sa pot ajuta oamenii, plus alta prestanta si studii superioare.
Va rog ajutati-ma cu sfaturi!

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se vede ca nu te-ai interesat deloc despre admitere si despre aceasta facultate.
Eu cred ca singura ta problema reala e nr 3. Nu ai cum sa muncesti pe perioada facultatii (poate doar program gen work and travel) pentru ca este extrem de solicitanta si iti ocupa mult timp. Ai nevoie de bani pentru a te intretine, pentru chirie si utilitati (daca e cazul), pentru carti etc. Deci 6 ani trebuie sa ai pe cineva sa te sustina.

Cat despre celelalte lucruri...mai ai 1 an (daca vrei sa dai in 2020). Daca te apuci acum de invatat si inveti logic si esti dedicat si pasionat si folosesti manualele recomandate (le gasesti pe site-ul facultatii) cu siguranta ai sanse sa intri.
Vezi ca sunt si grupuri pe Facebook cu admitere la medicina unde se posteaza chiar si grile si o gramada de lucruri ca sa va ajutati intre voi.
Nu ai nevoie de meditatii, ce ar putea sa te invete un prof in alea 2 ore? Poate daca ai nelamuriri la ceva, dar chiar si asa poti intreba pe grup sau pe cineva care se pregateste la fel ca tine.

| Alohababy a răspuns:

Salut, deci, in primul rand pregătire bio/chimie pentru admitere (sau fizica/mate la alegere la București) cărțile difera pot fi de la EDP sau de la alte edituri. Răspunde mi daca vrei sa te ajut că îți dau Facebook-ul meu.