| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, voi da funda! Am o mare problema, nu ma pot tine de un anumit program, in sensul ca mi-am propus sa fac ceva constructiv pentru mine, insa ispitele sunt mult prea mari sau, altfel spus, sunt mult prea slaba pentru a le face fata. Programul cuprinde mai multe parti, insa ceea ce e de retinut este ca dureaza doar doua saptamani si anume, ce a mai ramas din luna asta, nu pot spune ca e solicitant, dar ce stiu este ca-mi va aduce, daca-l voi respecta, incredere, multumire de sine. Deci, pe scurt, ce gen de comentarii as vrea si ce-oi aprecia eu cu o funda. Doar sa aduca raspuns la: Ce pot face pentru a ma putea tine de programul respectiv, cum pot trece de la teorie la practica, cum ma pot ambitiona, cum pot trece peste obstacole, cum pot sa-l respect, cum pot lupta cu delasarea? (n-as fi multumita de comentatori care prefera in locul unui sfat INTERESANT, STIMULATIV, hai sa zicem..."altceva", problema s-a dat, intrebarea e clara, n-astept decat un om care are darul de a convinge, bunavointa si intelepciune, zic happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu totii avem in cap ganduri pe care vrem sa le indeplinim insa la practica suntem praf.
Incearca sa faci putin cate putin zilnic fiindca daca incepi intr-o zi cu greu nu va fi tocmai placut daca stii ce zic.
Azi fac putin, maine putin mai mult si tot asa pana suntem multumiti de rezultat.Nu putem observa o evolutie din prima zi.
Intrebare mea pentru tine este :La ce te-ai referit mai exact cand ai pus intrebarea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai mult la o cura de slabire si niste exercitii sportive, are mai multe parti, da pot spune ca m-am putut tine de el, chiar daca nu a fost perfect, mersi mult!

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Problema e de natura subiectiva. Depinde de cine e cel care intreaba. E la fel ca si cand cineva intreaba: Cum sa fac ca sa ma las de fumat. Depinde. Unul se poate lasa, altul nu. Raspunsul tine de capacitatea noastra de a ne dirija gandurile; sau de vointa, daca vrei. Sa nu permitem gandurilor "vagaboande" sa ne sustraga atentia de la obiectivul pe care il avem. Tentatiilor trebuie sa le spunem un NU hotarat. Iar in timp ce lucram pentru atingerea obiectivului, trebuie evitata orice sursa de stres si orice activitate care ar putea fi lasata pentru alta data.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Multumesc mult de tot!

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Multumesc din suflet, Sabinhappy