| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, voi da funda! Am o mare problema, nu ma pot tine de un anumit program, in sensul ca mi-am propus sa fac ceva constructiv pentru mine, insa ispitele sunt mult prea mari sau, altfel spus, sunt mult prea slaba pentru a le face fata. Programul cuprinde mai multe parti, insa ceea ce e de retinut este ca dureaza doar doua saptamani si anume, ce a mai ramas din luna asta, nu pot spune ca e solicitant, dar ce stiu este ca-mi va aduce, daca-l voi respecta, incredere, multumire de sine. Deci, pe scurt, ce gen de comentarii as vrea si ce-oi aprecia eu cu o funda. Doar sa aduca raspuns la: Ce pot face pentru a ma putea tine de programul respectiv, cum pot trece de la teorie la practica, cum ma pot ambitiona, cum pot trece peste obstacole? (n-as fi multumita de comentatori care prefera in locul unui sfat INTERESANT, STIMULATIV, hai sa zicem..."altceva", problema s-a dat, intrebarea e clara, n-astept decat un om care are darul de a convinge, bunavointa si intelepciune, zic happy

Răspuns Câştigător
| JustDeedee a răspuns:

Pentru a te ambitiona trebuie sa-ti gasesti tu motive si deja le-ai gasit. Ai spus in felul urmator: ce stiu este ca-mi va aduce, daca-l voi respecta, incredere, multumire de sine. Cred ca aceste cuvinte ti-s destul de clare pentru a respecta acel program.
Cum ai spus si tu, dureaza 2 saptamani. Nu poti face fata doua saptamani? O fata trebuie sa fie puternica si sa reziste oricaror presiuni. Nu vei fi ajutata in viata asta de nimeni altcineva decat de tine, asa ca pune-te pe treaba!
Nu exista nu pot, ci doar lene!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau, dar trebuie sa te dezamagesc, VOINTA si AMIBITIA nu-i ceva ce se pot trasmite sau imprumuta, tin de personalitatea ta si de dorinta ta.
Daca tu personal nu esti motivata sa faci ceva, nimeni nu te va putea motiva sau convinge.
In viata, suntem ceea ce vrem sa fim si facem, ceea ce putem.
Probabil ca nu-ti doresti chiar atat de mult sa faci acel lucru si nu-ti pasa, pentru ca, eu stiu bine, daca vrei cu adevarat ceva, atunci muti si muntii din loc!