| ioanacoruga4567 a întrebat:

Buna. Vi se pare ceva deplasat ca refuz sa merg in cluburi? Colegele mele de camin incearca sa ma convinga sa merg cu ele, eu le-am explicat ca pur si simplu nu ma simt bine, nu sunt pe stilul meu cluburile..acolo stiu ca in general se bea iar eu nu consum alcool, de dansat nu prea stiu sa dansez. laughing si ele fac misto de mine pe seama asta, ca eu nu stiu sa ma distrez, ca nu stiu sa ma bucur de anii studentiei. Cu toate ca sunt asa cum sunt, ma bucur mereu din orice lucru oricat de mic ar fi si zambesc indiferent de situatie.
Credeti ca ar trebui sa fiu si eu "in rand" cu ele? Ma deranjeaza cateodata superficialitatea lor si faptul ca spun ca nu stiu ce ratez, ca ele se distreaza in cluburi desi nu le vad ca fiind niste persoane atat de pline de viata, asta imi da de gandit ca ar vrea sa ma faca sa ma simt prost.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu in tinerețe am renunțat la un set de prieteni din cauza cluburilor și barurilor unde ei au început să meargă, și mie nu îmi plăcea, căci preferam mai mult o ieșire în natură.
Totul e sa fii tu însăți. Sa știi ce vrei. Alții să zica ce or zice de tine. Chiar că ai fi deplasata. Nu ești. Deci, nu trebuie sa fii in rind cu colegele tale. Și nu e deloc deplasat sa refuzi sa mergi in cluburi. Fă-o cu curaj.

| RAY a răspuns:

Wow cați sperietori de cluburi, tu faci ce vrei tu.

| lpavel a răspuns:

NU, deloc! Ba din contra esti o fata demna de apreciat, dar din pacate specia ta e pe cale de disparitie...
Fa ceea ce iti place si nu te lasa influentata de unele...

| VoidEternal a răspuns:

Tot timpul mi se pare că în spatele acestor întrebări se ascunde bravada și un simț al superiorității. Gen: "uite ce special/ă sunt eu, ele sunt așa, dar eu sunt deosebită și cuminte".

Oamenii sunt diferiți. Unii aleg să studieze, alții să citească, unii fac sport, alții socializează în timpul lor liber. Unii se fac praștie în cluburi și își beau mințile. So what?

Fă ce te face fericită și fă că activitatea altora să fie ultima ta grijă.

| ioanacoruga4567 explică (pentru VoidEternal):

Nu ma simt superioara, dimpotriva fetele de aici ma injosesc facandu-ma sa ma simt inferioara. Si daca nu ma duc in cluburi nu inseamna ca sunt usa de biserica, nu am vrut sa reiasa asta. Am si eu prostiile mele laughing Si de multe ori cei "cuminti" nu sunt ce par a fi.

| VoidEternal a răspuns (pentru ioanacoruga4567):

Concetrează-te pe tine. Scopul trebuie să fie să ajungi la momentul în care ce cred sau zic ele despre tine, cel mult să te lase rece.

| CleanHeart a răspuns:

Bun, in legătură cu cluburile, nu toată lumea bea sau face nefăcute neapărat, poți să fii într-un anturaj rău și tu să fii cuminte și să te simți bine in felul tau deși e ok sa alegem persoane langa care să evoluam.
Îmi place că ai un fel de a fi ce nu poate fi influențat și asta apreciez.

| Cksihja a răspuns:

Clubul e un loc periculos, plin de corupție și gata să devină un nou Infern ca-n Colectiv.
Au murit oameni atunci și nu s-a făcut nimic, pericolul încă există, îți poți irosi viața într-un astfel de loc, chiar pe toată.

| cristi202 a răspuns (pentru Cksihja):

Cind ai zis de Colectiv, ai zi totul. Dar nu numai riscul unui nou Colectiv exista. Tinind cont ca cele mai multe droguri se consuma in cluburi la noi la romani, e clar ca gasesti acolo fericirea pe moment. Dar dupa... Poate fi la fel de urit ca Colectiv sa iti duci povara drogurilor intreaga viata.

| RAY a răspuns (pentru Cksihja):

Asa e ca nu iesi din casa