| Maria34567 a întrebat:

Buna!
Vreau o parere de la voi. Am media 10 in bac, m-am inscris la o facultate insa vreau sa ma retrag de la ea cat mai repede pentru a ma inscrie la alta in sesiunea din toamna la alta la Bucuresti.
Fiind un singur loc bugetat la persoane cu categorii speciale si avand media 10 in bac, credeti ca am sanse 100% sa intru?
Eu vreau sa retrag de la Iasi, insa nu ma lasa ai mei.

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu esti ogligata sa te retragi acum. Poti sa te retragi si dupa ce obtii rezultatele din a doua sesiune unde vrei sa dai. Iti poti retrage dosarul oricand, absolut oricand, deci nu-ti face griji pentru asta.
Acum, zici ca vrei sa candidezi pe loc special, problema cu garantiile este alta: poti avea certitudini daca si numai daca facultatea dispune de locul respectiv, adica daca au ramas locuri neocupate din prima sesiune.
Daca luam ca exemplu cazul UAIC info, 10 sunt pentru rural, 1 pentru cei dizabilitati, 1 pentru etnici rromi si 2 pentru orfani; dintre care toate s-au ocupat din prima sesiune de admiteri. De asta eu ma indoiesc ca au ramas locuri speciale [desi cred ca poti concura si pe locurile normale], oricum pe ele este destul de multa bataie.
Deci daca stii sigur [verifica pe siteul facultatii!] ca au locuri speciale neocupate, atunci ai sanse "100%" sa intri pe locul respectiv, altfel nu.

Reluand, nu-ti retrage dosarul acum pentru ca poti sa il retragi oricand, si fara complicatii pana incepe anul universitar. Intre timp ai dreptul sa candidezi pe orice loc, la orice facultate; pentru ca chiar daca ai acum alocat un loc la buget la o facultate, semestrele bugetate sunt considerate si consumate abia dupa ce incepe anul universitar, de asta poti inca sa candidezi la alta facultate pe locuri bugetate.

| Maria34567 explică (pentru LPCTSTR):

Da, m-am uitat pe site, este un loc liber la acea categorie.
Insa mie imi trebuie diploma in original sa confirm locu la Bucuresti daca as intra, iar diploma mea in original e la Bucuresti si nu stiu daca o sa am timp sa o eliberez pentru a confirma locul la Bucuresti.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Maria34567):

Probabil ai vrut sa zici ca originalul e la Iasi.
Pai, cum rezolvi cu timpul tine numai si numai de tine, eu ti-am zis cum sta treaba.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca e sa prind o nuanta, tu cand zici ca e un singur loc si sanse sa intri ma faci sa cred ca exista o confuzie relativ mare: in sesiunea din toamna concurezi numai pe locurile ramase libere din sesiunea din vara, deci nu dai pe altcineva afara care a intrat in sesiunea din vara, daca asta era intrebarea ta.

| Maria34567 explică (pentru LPCTSTR):

Nu dau pe nimeni afr, acel loc a ramas liber din sesiunea din vara.