| Alexluchi20 a întrebat:

Buna ziua! Am auzit ca pc urile vor fi înlocuite de calculatoarele cuantice peste 20 de ani.Ce spuneti, este adevărat?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| NLS a răspuns:

Cu sau fara PC-uri cuantice,
trendul e cloud-ul.

In viitor nu o sa mai existe jocuri pe care le poti cumpara pe Steam, ca acum, si nici jocuri care sa se instaleze pe suportul tau optic (HDD, SSD).
Totul va fi pe baza de abonament, prin servicii de cloud.
Adica nu o sa mai ai nevoie de PC performant ca sa te joci jocuri de ultima generatie la grafica ultra.

1. Vei avea nevoie doar de internet relativ puternic, si de un cartof de PC din 2011-2012 (un PC care sa satisfaca minimul de cerinte pentru a beneficia de internet rapid, adica 4 nuclee la macar 2.4 GHz, 8GB RAM, si un SSD, de orice fel).
Placa video ajunge sa fie integrata.

2. si sa platesti o taxa lunara catre acele servicii, indiferent ca va fi nVidia (GeForce Now), Boosteroid, Valve (Steam) sau altii. Taxa care sa speram ca nu va fi foarte mare.

| johnnny123 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta de vreo zece ori și ți s-a răspuns de vreo sută de ori.

Oare de câte răspunsuri mai ai nevoie ca să înțelegi?