| Alexluchi20 a întrebat:

Buna ziua! Am o intrebare, cand vor aparea pc urile cuantice le vor inlocui pe cele clasice?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ne explici ce-i aia "pc urile cuantice" iți spunem

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu dacă este cazul să te preocupe computerele cuantice din moment ce mintea ta pare să funcționeze la nivelul unui disc de pick-up zgâriat care repetă la nesfârșit aceleași întrebări indiferent câte răspunsuri primește...

| ReddY25 a răspuns:

Cine stie

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Le vor inlocui pe cele clasice atunci cand cele cuantice vor deveni accesibile si vor ocupa mai putin spatiu intr-o incapere, deoarece un calculator cunatic poate sa coste milioane de euro, acest proces poate dura zeci sau sute de ani pana va deveni o realitate.

| Alexluchi20 explică (pentru 120bulevard):

Pai si cand ele; cand vor fi accesibile la pret si la dimensiune;, pc urile clasice vor mai fi pe piata.Gen nVIDIA, Intel vor mai fabrica cipuri si placi video pentru pc uri

| nukeyly a răspuns:

Chiar daca momentan quanticele is doar la giganti gen Google si fac calcule gen big colider simulator, covid3.0 simulator, etc.
In timp da este posibil sa inlocuiasca orice vechitura cu conditia sa nu coste cat o catredrala cu toti cu preoti,
pentru omu de rand non-fanatic.

Un video[fara casete VSH, omg] acum nu costa "nimic" dar! in anii 1990 costa cat o casa+curte mare deci 20.000 lei in Cluj pe centru, zona care azi trece de 3000eur/mp.

Deci daca azi in 2023 ai 10-15 mil de $ sa dai pe un quantum pc
mai dai inca 25.000$ pe curent pe an si poti juca Supalex si
in lei o platesti peste 10.000 ron pe luna la curent pentru moft.
---
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_computing
https://www.purevpn.com/blog/quantum-computer-cost/

Fact: A 100 Qubit quantum computer is more powerful than all the supercomputers on Earth combined.

| Alexluchi20 explică (pentru nukeyly):

Pai și tu ce crezi ca le vor înlocui?

| Paracetamol0lol a răspuns:

Clar

| DaniTIRB a răspuns:

PC-urile quantice vor inlocui pe cele clasice, dar clar nu in viitorul apropiat deoarece un PC quantic nu este accesibil, necesita prea multi bani pentru a fi fabricat.

| Alexluchi20 explică (pentru DaniTIRB):

Atunci cam in câți ani

| DaniTIRB a răspuns (pentru Alexluchi20):

Ma astept probabil in 70-200 ani. De-a lungul timpului (1940-2022) marimea calculatoarelor au scazut in dimensiune, doar ca in prezent, companiile nu se concentreaza pe marimea componentelor si a calculatorului, ci pe puterea acestuia la un pret cat mai bun.

| Alexluchi20 explică (pentru DaniTIRB):

Au apărut mai multe site URI in care cică o sa dispara peste 20 de ani