| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara! Au aparut mai multe articole in care s au spus ca in 2045 vor aparea calculatoarele
cuantice, iar pc urile clasice vor disparea.Este adevarat? Cand vor aparea acele pc uri cuantice o sa mai pot sa-mi iau pc clasic?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Calculatoarele cuantice există deja de ceva timp.

| NLS a răspuns:

Calculatoarele cuantice s-ar putea sa apară** în următorii 10 ani, si daca se vor mai produce calculatoare clasice depinde doar de voința concernelor care dețin actualmente internetul, în primul rand Google, Intel, etc.
Dar trendul e migrarea spre cloud și "Internet as a service", "gaming as a service", etc, deci posibil sa cam dispară calculatoarele puternice de pe birou.
Momentan serverele care țin cloudul în spate sunt uriașe.
Apariția calculatoarelor cuantice va rezolva problema aceasta.

**cum spune colegul, ele exista deja, insa nu sunt încă implementate in marile rețele, inca se mai lucrează la îmbunătățirea tehnologiei, etc.

In vreo 8-10 ani presimt insa ca serverele Google vor avea un asemenea monstru în spate, momentan din câte știu, nu au.

| Alexluchi20 explică (pentru NLS):

Pai de ce sa dispara? pai chiar o sa dispara sau nu se stie