| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!

Vin si eu cu o întrebare vis a vis de sex.

In viața mea am avut doar 2 parteneri. Primul cu care mi am început viața sexuală si al doilea cel din prezent.

Ideea sta in felul următor.
In prima mea relatie, când venea vorba de sex, undeva ma excitam doar gândindu-ma sau doar dacă ma atingea așa într-un fel. Adică ma excitam super ușor numai ca partenerul acesta se gândea numai la sine si la propria satisfacere deci oricât eu eram excitată si tot, termina înaintea mea si nu se mai ocupa de mine (motiv pentru care am si rupt relația după). Cu toate acestea ma excitam rapid dar nu pentru ca făcea el ceva deosebit căci nu era așa implicat si ținea foarte puțin o partida.

Cu partenerul meu din prezent, bărbatul meu ii zic, nu am nici o problema. Ma face sa ma simt femeie. Pot sa zic ca aceasta este o relatie mai matura nu ca prima experiența de relatie eșuată (cel puțin in punctul intim).
Adică bărbatul meu se gândește la nevoile mele si cum sa ma simt eu mai întâi înainte de el. Numai ca întâmpin ceva personal, nu reușesc sa ma excit la fel de repede.

Adică îmi trebuie mult timp cu toate ca el face tot cum trebuie eu undeva ma simt vinovata căci reușesc foarte greu sa ma excit. Undeva mai am o problema ca ma simt de parca nu pot fi in largul meu, am momente când da dar apoi imediat revin intr-o stare unde stau sa ma gândesc la orice fel de porcărie si îmi pierd din excitare.

Am stat sa ma gândesc si poate ca faptul ca in prima relatie când făceam sex la fiecare partida eu nu terminam (nu ma consumam) era ca si cum exista o acumulare si poate de aceea eram mereu excitată si voiam.
Pe când acum, de fiecare data ajung la orgasm deci undeva se produce consumarea, energia se Descarcă si poate din cauza asta in momentul de fata excitarea vine in timpul actului si nu dinainte.

O fi aceasta cauza? A mai întâmpinat vreo fata un acest gen de situație?

Răspuns Câştigător
| hipotronic a răspuns:

Bună. Pentru mine e foarte clar că un aspect principal facă nu chiar primul, este situația nouă cu care te confrunți și care este ieșită din zona ta de confort care te activa

O recomandare bună pe care o văd în acest sens este să identifici ce anume te excită la și cu partenerul actual

Să încerci lucruri noi împreună cu el, de exemplu să vă masturbați unul în fața celuilalt, să vă trimiteți poze sexy sau nud atunci când nu sunteți împreună, să vă vorbiți cu tentă sexuală în mesaje, să încercați cu jucării, poate o persoană de încredere care vă poate privi în timp ce faceți sex sau poate sexul într-un loc public, orice vi se potrivește vouă

Sunt multe modalități prin care ați putea face asta, succes!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa intervin RUTINA intr-o relatie stabila, dupa cativa ani, de aceea trebuie amandoi sa discutati si sa aduceti noutati si picanterii in relatie, ca sa va atraga si sa va incite, excite, facand sexul mai atractiv si momentul intim mai placut.
Discutati deschis ce v-ar place si ce ati vrea fiecare, fantezii, placeri, chestii pe care ati vrea sa le incercati, iesi undeva samd.

Rutina apare in absolut toate relatiile, indiferent ca sunt de partneriat sau de casatorie si daca oamneii se iubesc atunci sunt dispusi sa faca totul pentru a-si satisface partnera/partnerul, dar pentru acest lucru este necesara o buna comunicare intre voi si acceptul sa incercati pozitii noi, incluzand chiar si posibilitatea utilizarii unor jucarii sexuale.

| dullcat a răspuns:

Buna.Asa se intampla in majoritatea relatiilor de cativa ani. Daca doar acumulezi sentimentul de vina si o tona de ingrijorare, crezi ca te vei excita mai usor? Nu, dimpotriva, va fi chiar mai dificil pentru tine.Din moment ce va intelegeti si spui ca totul e frumos la capitolul sex, ajungi si la orgasm, eu nu vad care este problema.

| VoidEternal a răspuns:

Poate e și diferența de vârstă dintre atunci și acum. Depinde ce vârstă ai acum. La adolescență activitatea hormonală este la nivelul maxim, plus ca acum poate interveni stresul, diverse responsabilități, etc.

Poate fi și cum ai zis, faptul că nu erai satisfăcută pe deplin deși nu cred neapărat că e asta. Faptul că acum ai o viață sexuală împlinită nu ar trebui sa îți reducă nivelul de excitare.

| FoxyEyes a răspuns (pentru VoidEternal):

Atunci in jurul vârstei de 17 ani când am început si acum curând 21. Cei drept da, poate si lipsa stresului era un factor.

| anonim3248 a răspuns:

Apare rutina după ani împreună și trebuie să găsiți soluții.

| FoxyEyes a răspuns (pentru anonim3248):

Nu este rutina. Abia sunt 2 ani. Peste câțiva ani ce o sa mai fie dacă acum este rutina. Exista mereu cate ceva nou într-un act. Numai ca eu ma gândesc mult si nu ma las dusa de val așa ușor cât sa trăiesc momentul acela fără sa ma gândesc la altceva

| anonim3248 a răspuns (pentru FoxyEyes):

Dacă nu simți nimic pentru el și trebuie să te forțezi ca să te exciți mai bine caută altul.

| anonim3248 a răspuns (pentru FoxyEyes):

Asta este că nu simți nimic pentru el și faci sex ca din obligație.

| Bobbi1234 a răspuns:

Daca sunteti de foarte mult timp impreuna e ceva normal sa te exciti mai greu. Si noi barbatii patim asta dupa o relatie lunga (ani). Apare rutina, monotonia, sti totul despre el si nu te mai starneste asa ca la inceput. Asa ca nu iti face griji. Din moment ce ajungi la orgasm e bine, crede-ma.