| Deni142002 a întrebat:

Buna ziua, astăzi am avut și eu un incident. Am făcut o liniuța la semafor având radarul in spate din câte am inteles de la prietena mea, e posibil sa îmi ia carnetul dacă nu a venit după mine și nu m-a oprit nimeni? Va multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce vrei sa spui prin: "am facut o liniuta la semafor", poate te exprimi romaneste, sa intelegem?

| Deni142002 explică (pentru Violleta2022):

Dacă ai permis ar trebui sa stii ce e aia, termenul liniuța face referire la o întrecere, competiție între doua masini?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deni142002):

Nu are nici o legatura permisul de sofat cu intrecerile de masini intre tineri si liniutele de care vorbesti.
Acest termen nu exista in legislatia rutiera!
Sunt soferita de peste 3 decenii si sofez pe 2 continente din lumea asta, dar asemenea termeni nu am intalnit nici in Romania si nici in occident.
te sfatuiesc sa iti ajustezi comportamnetul si sa inveti a respecta legsilatia rutiera, fiindca ramai rapid fara permis si-i pacat sa ajungi pieton sau sa omori pe cineva cand faci curse si intreceri.

| 19flo79 a răspuns:

Daca radarul era in masina politiei din spatele tau iar masina politiei era in miscare, in mod normal nu poate determina viteza ta si ai scapat...
Dar daca radarul era fix, nemiscat, atunci poate determina ce viteza ai avut si iti poate veni amenda acasa.

| Deni142002 explică (pentru 19flo79):

Am inteles, îți multumesc!