| ciocio1993 a întrebat:

Credeti ca este vorba despre depresi nervoase? hai sa va spun asa in mare parte.! Este vorba despre mine, sunt zile in care ma enervez din nimic, adica din lucruri foarte marunte si in ziua aceea stau toata ziua cu nervi in mine, cand ma enervez imi vine sa sparg toti banii care ii am pana raman 0 apoi parca ma simt asa mai linistit, deci pur si simplu ma enervez foarte rau in unele zile din lucruri mici facute de alti, sau din diferite gesturi iar daca ( cum am zis eu ma enervez ) imi vine sa fac totul in bataie de joc, dispretuiesc tot sparg toti banii care ii la pariuri, aparate orice dar sa raman 0. Vreau un sfat ( si de psiholog sa nu aud )!

4 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Nu este vorba despre depresie. Ai un temperament coleric(impulsiv) si din cauza asta reactionezi asa. Eu cred ca singurul capabil sa te controlezi esti chiar tu, trebuie sa constientizezi ca daca faci gesturi violente gen spargi telefonul, etc nu faci decat sa-ti faci tot tie rau-ramai fara telefon, fara bani(daca ii arunci pe pariuri). Din cunostintele mele despre psihologie toate actele astea violente pornesc dintr-un eveniment intamplat in copilarie:ceva care te-a marcat sau desi a lasat impresia ca a trecut inca e in interiorul tau:probleme cu parintii, mai ai frati si simti ca parintii le acorda o atentie mai mare etc. iar in cazul asta trebuie sa identifici acel eveniment si sa incerci sa te impaci cu el. Ca un sfat care nu are treaba cu psihologia, gandeste-te cine ar vrea langa el o persoana violenta, care pierde toti banii pe la pariuri, etc. Tu ai vrea sa fii prieten cu cineva care face asta? Incearca sa te controlezi, mai bine decat sa spargi ceva, mototoleste o hartie, fa exercitii mintale "sunt calm. pot sa trec peste acest eveniment."

| Biutzu a răspuns:

Atunci sa o facem pe psihologul. deci incearca daca nu poti pe moment dupa ce te enervezi incearca la sfarsitul zilei sa pui pe o foaie ce te-a inervat. apoi analizeaza de ce te-ai enervat si daca chiar merita(incearca sa gasesti si metode de rezolvare rapida in caz de te mai intalnesti cu ele); mai apoi pe o alta foaie analizeaza in paralel de ce te face fercit sa ramai lefter si ce altceva te face sa fi fericit(ca sa apelez la solutia cea mai buna pentru fiecare situatie atunci cand chiar nu te poti stapani sau ai tinut in tine si iti vine sa explodezi). poaate facand aceste lucruri ajungi singur fara psiholog la radacina problemei si sa o elimini(sti tu traume, intamplar, neajunsuri etc...). chiar depare greu si plictisitor incearca in continuare daca nu poti aborda mai multe dintre situatii deodata concentreazate pe cate una panAa o rezolvi.

| ciocio1993 explică (pentru Biutzu):

Inteleg ce vrei tu sa zici. dar mie treaba asta mie se intampla de ex: pot fi fericit toata ziua ies pe afara etc. si ceva daca nu imi cade mie bine ma apuca crizele, sa iti mai dau un exemplu m-am dus la magazin acum vreo 3 saptamani m-a sunat cineva un simplu prieten si doar din cauza ca il auzeam intrerput am saprt telefonul. simplu nervi, si nu fumez, nu beau, nu ma droghez sa zici ca ar fi provocati nervi din vreo cauza din asta. fac ce vreau, ies unde vreau nu-s vre unu din ala inchis pe interios sau ceva de genu big grin

| Biutzu a răspuns (pentru ciocio1993):

Nici nu am crezut asta(drogat/etc...) ti-am zis asta pentru ca stiu pe cineva ce se enerva la fel si a rezolvat problema(e doar o modalitate)