| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca la 42 de ani ai mei este cam nepotrivit sa cer sfaturi pe net, dar credeti-ma ca sunt intr-o situatie disperata si chiar nu am la cine sa apelez.Sa va explic despre ce este vorba:
Totul a inceput sambata dimineata cand m-am certat cu iubita mea,o cearta banala pornita din nimic - mai exact eu am facut o gluma despre prietena ei cea mai buna(nu mai intru in amanunte),iar pe ea au apucat-o crizele imediat,mi-a zis ca sunt un libidinos si un obsedat sexual,plus altele de genul asta,dupa care a inceput sa isi stranga din lucruri si m-a amenintat ca pleaca la mama ei si chestii din-astea,ca s-a n-o sa ma ierte niciodata si ca s-a terminat totul intre noi. Ceea ce pe mine m-a durut foarte tare, pentru ca eu o iubesc enorm de mult.In fine,cu greu de tot am reusit s-o calmez,dar asta numai dupa ce am ajuns la un compromis,si anume sa ma mut eu pentru o vreme si s-o las pe ea sa-si faca ordine in ganduri si sa rememoreze toate clipele minunate pe care le-am petrecut impreuna in decursul relatiei noastre frumoase de pana acum.
Problema este ca singurul care ar putea sa ma gazduiasca un timp este fratele meu, numai ca de anul trecut nepoata mea de 15 ani (ei m-ai au o fetita de 2 ani) nu mai vorbeste cu mine,si asta pentru ca de sarbatori in loc sa-I fac un cadou, m-am apucat si i-am spus lui maica-sa sa aiba grija ca am vazut-o prin oras plimbandu-se cu un baiat de mana, ceea ce la varsta ei frageda mi s-a parut a nu fi chiar prea ok.Stiu ce-o sa spuneti acum – ca nu era problema mea si chestii de genul asta, dar eu am crezut la momentul acela ca fac un lucru bun.Si inca mai cred si acum, dar nu mai conteaza asta.
In fine - deci:
1.Cum sa imi cer iertare de la nepoata mea si sa ii spun ca imi pare sincer rau pentru ce am facut atunci, de sarbatori?
2.Cat timp sa-i acord iubitei mele sa-i treaca nervii si sa revina la sentimente mai bune?
3.Ce metode cunoasteti pentru a ma stapani ca barbat sa mai fac anumite glume deplasate,cu tenta sexuala,cu referire la prietenele ei pe care nu-i vina mea ca le gasesc foarte atragatoare.
Este prima mea intrebare pe acest site, sper sa primesc ajutor.
Cu stima.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Inteleg ca nu regreti ce ai facut legat de nepoata ta si ca inca crezi ca a fost un lucru bun. In acest caz, nu o poti minti spunandu-i ca iti pare rau, mai bine ii explici ca ai facut-o pentru binele ei. daca nu te iarta, te muti undeva cu chirie si gata.
2. Eu am o varsta relativ apropiata de a ta. Daca vreodata as cere o pauza din relatia mea, acea pauza ar fi definitiva. Nu stiu daca este aceeasi situatie si la tine, dar e cazul sa te caute ea pe tine, nu tu pe ea. daca nu te cauta, poti incerca sa o cauti tu dupa vreo 6 luni, desi nu stiu ce rost ar mai avea.
3. Respecta-ti iubita, in acel moment nu iti vei permite sa faci in fata ei glume cu tenta sexuala despre alte femei, asa cum banuiesc ca nu iti permiti sa ii spui mamei tale ce buna e. Cand o vei si iubi, o vei gasi cea mai atragatoare femeie din lume, celelalte fiind la ani lumina distanta, dar iubirea e greu de atins.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Https://www.youtube.com/watch?v=Hi86Vrm6C90
Mersi de raspuns, ai scris frumos, iti dedic melodia asta pana e gata fundita.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E o melodie frumoasa, dar e nepotrivit sa ii dedici unei femei casatorite o astfel de melodie. Te rog sa te comporti politicos.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Http://www.tpu.ro/......a-linkuri/
Ai inteles gresit gestul meu, imi pare rau.
O sa mut dedicatia in intrebarea asta, ca sa nu ne mai iasa vorbe...

| neutrino a răspuns:

1.Cere-ti scuze clasic, ofera-i un buchet de flori si o masa la un local bun.
2. Acorda-i ...pauza mare.
3. Fa apel la inteligenta ta de om matur.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Cu primele doua puncte sunt de acord.

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica vrei sa spui tu singur, ca nu exista asa ceva?

Răspuns utilizator avertizat