| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Bună ziua TPU, întreb pentru cei ce au trecut prin situație similara, eu am avut o rana pana la os pe scurt dar nu a afectat vreun os sau vreun tendon, doar ca a fost o rana pana la os(osul vizibil), întrebarea este ei mau cusut înăuntru cu ață care se topește în organism, acum chestia este următoarea, au trecut 43 zile de când m-a cusut la picior cand credeți ca o sa mi se topească ațele acelea, adică find vorba ca rana a fost pana la os și mau cusut, cât credeți ca va mai dura sa se topească ațele și sa pot face sport, fugi, etc

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Peroblema ta nu sunt atele alea,este muschiul ala taiat care trebuie sa se vindece.
Depinde ce a fost taiat mai exact,piele,muschi etc,iar sa stii sigur cand poti face efort asa mai intens,intreaba medicu ala ce tea operat, ala iti spune cit timp trebuie sa stai mai linistit.

Poti avea rana pana la os si in fata la picior, unde este numa pielea ce acopera osu laughing sau la pulpa, unde este ditai muschiul.

Atele alea se dizolva, is eliminate de organism, nu-ti fa tu probleme pentru alea.Muschiul daca a fost taiat,ala trebuie sa se refaca,iar daca a fost taiat adinc cum spui trebuie cateva luni bune sa stai, ca apoi sa faci efort mai intens, sa alergi sa intinzi iar acel muschi bla bla.

Nu te lua dupa nimeni, intrebi medicul care tea operat ori ala ce te ajuta sa te recuperezi, ori pe ambii, apoi o sa stii cand o sa poti sa faci ce spui.

| Habarnuamcenumepum explică (pentru relian):

Nu a fost în spate la pulpă la picior, a fost pe picior dar în față sub genunchi, ce s-a întâmplat.a fost ca m-am pus în ciuci sa îmi iau bagajul din autocar și o mașină care nu avea frână de mana a întrat în mine și mia prins piciorul între dunga de jos de la autocar și mașina și dunga aia de fier de jos find în ciuci mia întrat în picior, efectiv mia întrat dunga aia de fier în picior în partea de față sub genunchi(nu a afectat genunchiul și nici vreun os sau tendon) a fost o trauma cauzata prin zdrobire dar era cât pe ce sa afecteze osul sau tendonul, dacă nu erau oameni sa împinga mașina sa nu între mai tare în mine putea dunga aia de fier și sa imi taie piciorul

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Pai stai puțin cum adică sa topesc ațele -_- pai ața aia nu are cum sa se potesca doar dacă ești făcută din lavă sau arzi adică iei foc da așa singur deodată nu are cum să se topească

| Habarnuamcenumepum explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Înăuntru m-a cusut cu ațe care se topesc deoarece nu le poate scoate dinăuntru, asa ca au pus niște ate care se topesc în carne în timp

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Aolo -_- pai te cusut pe viu?

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Eu cred ca ala sa uita prea mult la jetix adică ață care se topește nu știu unde vazut el așa ceva nici în stăpânul inelelor nu ai sa vezi așa ceva pai la câte cuțite a loat frodo ăla îți dai sema câte ațe se topea în ăla se face ghem -_- se jucau pisicile fotbal cu el -_-