| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Ca tot maine este ziua Romaniei, ce parere aveti despre romanii care au luptat in razboi si despre cei din ziua de azi? Au luptat ca altii sa fure tara, sa traim necivilizat, sa nu avem conditii si sa ne ducem in tari straine pentru bani, pacat de sacrificiul lor care este demn de lauda, nu faptul ca se mai adauga la alocatie 20 de lei, suma acordata fiind deja insuficienta, asta e doar un exemplu. Credeti ca vom evolua ca popor in urmatorii 10 ani?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai trăiesc romanii aia de au luptat in razboi azi? Nu prea.
Insa in 89 traiau, după revolutie nici ei nu au vrut schimbarea. Au votat la greu urmarile PCR ului. Asa ca... Toti suntem o apa si un pământ indiferent de cine a luptat sau nu in razboi

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru suntserios):

In contextul asta da, dar tara asta pentru toate eforturile lor merita ceva mai bun.

| Drimmero a răspuns:

Daca ar iesi lumea la vot si ar lasa cardeala proasta ca nu se schimba nimic chiar si cu votul lor poate am duce-o mai bine, dar mai intai pentru rezultate e nevoie de o mentalitate care vrea schimbari, daca te plangi si atat fara sa iei atitudine nu rezolvi nimic. Asa ca dragi romani, duceti-va dracu la vot duminica, la multi ani!

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Ce faci, my friend, nu era bun Wenger, ha? E bun Arteta? Il apuca Revelionul?laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Nu are rost o comparatie, a avut timp destul sa demonstreze hodorogul, dar a fost depasit de situatie. E ciudat rau de tot ceea ce se petrece la Arsenal, toate infrangerile au venit acasa. As fi mega carcotas daca l-as judeca pe Arteta pentru infrangerile astea insa un lucru pot spune: e ciudat rau de tot, are decizii prostesti cum ar insistenta de a-l titulariza meci de meci pe Willian care e depasit de situatie, e in plus pe teren, pe Ozil il pune sa se antreneze prin parcuri cand Arsenal sufera la creatie, nu am mai avut un gol din actiune de ceva meciuri in campionat, asta spune multe, ii simt lipsa neamtului din compartimentul ofensiv, per total asta ne e valoarea, locul 14 e meritat la ce am vazut pana acum, chiar imi faceam sperante ca anul asta nu mai au scuze daca rateaza intrarea in liga. Nici norocul nu e de partea tunarilor, jumate de lot e in infirmerie, situatia se schimba de la meci la meci si improvizeaza cu ce se poate, nu e antrenor rau. Meciul de aseara nu e vreo referinta, nu mai aveau moral dupa accidentarea lui Jimenez care e posibil sa-si fi incheiat cariera dupa o fractura craniana, dupa acea accidentare Arsenal nu prea a mai contat in meci, singura bucurie pe sezonul asta a ramas victoria de pe Old trafford pe care o astept de 14 ani in campionat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai probabil daca s-ar fi intampla altceva acum mult timp... tu, eu si toti de aici nu am fi existat, deci nu am fi trait altfel, ca practic nu am fi trait deloc happy

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru DoarBogdan):

Da, e ceva la care m-am gandit si eu.

| Freya1 a răspuns:

În ziua de azi e mai comod sa te alieze cu cineva sau sa te lipsești de cineva ca sa trăiești decat sa te zbati tu sa o faci singur.Asa consider ca e acum Romania.
Romania in decursul anilor, a dezvoltat si educat generațiile sa se descurce prin anumite mijloace dar nu de uni singuri.Asa ca am ajuns sa ne fie frica sa luam initiativa in tara pentru care strămoși noștri au luptat si acceptat ce ni se baga sub bot nu ceia ce vrem noi.

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru Freya1):

Ai dreptate si frica asta de a prelua initiativa trage tara in jos.

| Celcestietot a răspuns:

Altfel erau generațiile acum mult timp, erau transmise în alt mod valorile, acum dacă urmărim atent linia timpului, cu și în orice religie, mie îmi seamănă mai mult cu o Apocalipsă, iar pe langa asta a mai venit și virusul la nivel global. Dacă nu evoluăm spiritual și moral nu facem nimic cu țara, pentru că totul pleacă de aici.

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru Celcestietot):

Chiar asa, sa speram ca se va rezolva si cu virusul, care dsitruge si economia si opreste dezvoltarea, mai ales la noi in tara unde ne trebuie 10 ani sa turnam 50km de autostrada.

| Holiday a răspuns:

In `92 au fost 3 optiuni: Radu Campeanu, Ion Ratiu si Ion Iliescu.
Aproape 90% l-au votat pe Iliescu. Asa ca sa nu va aud ca de ce si cum de e treaba nasoala acum. Dati-le in gura parintilor sau bunicilor vostri care au votat asa si v-au educat ca in continuare sa votati urmasii politici ai astuia.

| siriusblack98 a răspuns:

Parerile sunt absolut inutile in momentul de fata si este un subiect mult prea stufos si complex pentru a fi dezbatut aici. In ce priveste evolutia ca popor (asta ca sa termin raspunsul cu o nota personala) in urmatorii 10 ani, sa zici mersi daca tara asta se va numi tot Romania peste un deceniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere am de cei care au luptat in razboi? Respect, ce pot sa zic. Dar sa nu ai impresia ca au facut-o de bunavoie. Optiune... nu exista, daca traiai in acele vremuri si tu ai fi mers la razboi. La fel si eu.

Vom evolua in urmatorii 10 ani? Daca ar fi sa pariez, bazat pe trecut, as zice ca da. In ultimii 10 ani salariile au crescut, conditiile sunt nițeluș mai bune, deci ar fi un pariu sigur sa spunem ca vom evolua, câtuși de puțin până in 2030. Va continua procesul de emigrare a romanilor, dar se vor acceperare si imigrarile sri lankezilor, marocanilor etc. As zice ca o sa avem populatia mai mica cu vreo 2 milioane. Bucurestiul va ajunge pe la 2.7 milioane, Clujul la 700.000. Dupa cum am zis vor fi mai multi straini, ceea ce va aduce forta de munca la joburile de jos. Salariul minim va mai creste cu macar 300 lei.