| Dalmore a întrebat:

Care afirmatie vi se pare adevarata?

Daca esti pasionat si muncesti, poti invata orice vrei tu.

Daca nu ai talent intr-un domeniu, oricat ai fi de pasionat si oricat ai munci, nu o sa te remarci niciodata.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Am avut o colega care a făcut aproape toată viața ei lecții de canto și pian, vioara, flaut etc. La instrumente nu se pricepe deloc, la cântat nici atât, chiar și editata vocea ei nu suna bine deloc. A mers la facultatea de muzica (pedagogie, acolo unde nu trebuie neaparat sa ai voce), vrea sa facă o cariera din asta dar nu prea poți fără talent.

| RAY a răspuns:

Hallo,pisy
Daca esti pasionat si muncesti, poti invata orice vrei tu.
adevarat,cu ambitie,vointa reusesti multe,nu orice vrei,dar ceva reusesti

Daca nu ai talent intr-un domeniu, oricat ai fi de pasionat si oricat ai munci, nu o sa te remarci niciodata.

depinde, desigur ca nu devi ronaldo, messi sau mozart sau einstein da e ceva genetic poate cine stie, parerea mea e, ce nu isi place nu te implici cu adevarat

https://en.wikipedia.org/wiki/Behavioural_sciences
https://rationalwiki.org/wiki/Main_Page
https://www.youtube.com/watch?v=Oons6amow3I
https://www.youtube.com/watch?v=RSlc9IxdBw8

| Freya1 a răspuns:

| Holiday a răspuns:

"Daca nu ai talent intr-un domeniu, oricat ai fi de pasionat si oricat ai munci, nu o sa te remarci niciodata."

Asta e adevarata. Fara "talent", desi nu e neaparat asta cuvantul corect, ajungi cel mult submediocru indiferent cat ai vrea.
De aia e bine ca fiecare sa se orienteze in functie de ce abilitati are. Si tot de aia nu sunt de acord cu parintii care tin neaparat sa-si faca copilul medic, sau avocat, sau inginer sau orice altceva, netinand cont de abilitatile lui reale.

| Lioana a răspuns:

Eu cred ca talentul se poate construi daca are la baza pasiunea. Cu perseverență si ambitie poti realiza ceea ce vrei. Deci merg pe prima afirmatie.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu poate sa iti placa orice,iar lucrul pe care il faci din placere o sa iti iasa mult mai bine decat lucrul pe care il faci in scarba sau fara sa iti placa.
Cand iubesti un domeniu si te implici cu totul acolo poti face "minuni".

Cred ca daca nu ai talent intr-un domeniu dar totusi depui multa munca poti ajunge sa faci bine treaba in acel domeniu dar nu extraordinara,remarcabila,next level,etc.

Din punctul meu de vedere :
-Prima e gresita(am zis mai sus de ce)
-A doua e gresita(eu cred ca talentul si placerea sunt prieteni buni si merg pe acelasi drum,impreuna,deci sa iti faca placere sa faci ceva si sa nu simti ca "e greu, ma streseaza" e toata ideea).

Ambele sunt gresite.
Nu am auzit niciodata de la persoane remarcabile (daca nu am auzit, nu inseamna ca nu au zis) ca " ba, mereu am urat sa fac asta si tot stateam cu scarba sa dau ce am mai bun si uite ca am ajuns zeu".
Am zis "zeu" ca urmeaza sa zic de my man Eminem, a iubit sa faca rap si a ajuns departe.

Be a king? Think not, why be a king when you can be a god?

| Endoryus a răspuns:

PRima e prostie acuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna.
Nu poți invata orice vrei tu doar cu pasiune si munca, dacă ai un iq de 70 si tintesti spre fizica cuantica.
Cât despre a 2-a, depinde ce înțelegi prin "talent" si la ce domeniu te referi.Pentru literatura, spre exemplu, ți-ar trebui o anumită afinitate.O înclinație.Sensibilitate.Nu le poți compensa prin munca, doar valorifica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum amândoua.
Dacã iti transformi pasiunea in muncã iti este mai usor. Asta nu inseamna ca de-odata excelezi, la ambele iti trebuie timp.
Si a doua poate fi dar ca este greu, Nu e acelasi feeling.
Trebuie sa asculti si de oamenii din jur, ce-ti spun. De geaba ai o pasiune si nimeni nu te indruma sa te incurajeze.
Oricum pasiunile se pot schimba, sunt tineri de urmeaza o facultate sau sunt intr-un domeniu. Si peste 5-10 ani isi dau seama ca nu le face aceeasi placere ce-o aveau altã datã.

| LemonTree333 a răspuns:

Prima