| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi argumentele pro și contra pentru casă, respectiv apartament?
Ce te face să alegi una sau cealaltă?

Stau la bloc de când mă știu. De câteva luni am un vecin care bate la ciocan începând de la 8 dimineața nestingherit, ceea ce e exasperant și obositor. Ca să nu mai spun că și eu la rândul meu îmi exasperez vecinii tot la fel de mult cu instrumentele muzicale. (din fericire nu s-a plâns nimeni)big grin
Dar încep să mă întreb, cum de a crezut cineva că treaba asta e o idee bună? laughing

19 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Sunt nascut si crescut la curte, prefer spatiul, libertatea aia care iti ofera curtea, niciodata n-am suferit sa stau la bloc nici macar in vizita din cauza vecinilor prea exagerati si comunisti. Am rude si prieteni la care ma mai duceam, e ca la puscarie acolo, saracii erau traumatizati ''shhh, sa nu ne auda x ca o sa cheme politia'' sau ''vezi ca asta ne bate in perete, e nebun''. Puscarie in toata regula la bloc, acolo am observat ca exista o gramada steriotipuri de vecini care mai de care dezaxat. Tineri fiind mai vrei sa dai o petrecere, o reuniune ca intre prieteni, rude si sa mai asculti o muzica, sa mai discutati, sa mai povestiti/radeti, dar vecinii aia care se nimeresc sa fie fix sub tine sau deasupra, iar aia sa fie nebunii blocului e un chin, o data unul batuse cu matura in tavan, noi fiind deasupra, nu faceam decat sa vorbim si noi, era seara dar chiar si asa... cel mai aiurea mi s-a parut cand am ramas peste noapte la ceva rude si mai mergeam pe la baie, facusem noapte alba, liniste era, doar mergeam pana la baie si auzeam ''vezi cum mergi sa nu-i trezesti p-aia de jos'', las-o dracu ca aia e puscarie direct, deci mare PRO pentru curte. La curte de cate ori am dat cu prietenii vreo petrecere cu muzica data tare nu am avut probleme, vecinii sunt mult mai misto acolo, adica pana la urma si ei mai dadeau o petrecere cu muzica la maxim, deci era o toleranta reciproca, insa la bloc e jale. Mai aveau niste amici niste vecini care aruncau cu rosii de la balcon, unul aruncase cu cartoful cand stateam prin preajma blocului si nu faceam galagie cine stie ce, doar vorbeam, mai sunt si ciudatii aia care arunca cu apa fiarta, deci toate animalele le gasesti la bloc, gradina zoologica. As vrea sa fie o gluma dar din pacate e adevarul ))). Am evitat de atatea ori sa mai merg pe la bloc la ei pentru ca ma enervau vecinii.

| raMLesS a răspuns (pentru Drimmero):

"Mai aveau niste amici niste vecini care aruncau cu rosii de la balcon, unul aruncase cu cartoful cand stateam prin preajma blocului si nu faceam galagie cine stie ce, doar vorbeam, mai sunt si ciudatii aia care arunca cu apa fiarta, deci toate animalele le gasesti la bloc, gradina zoologica." rolling on the floor rolling on the floor
Morr laughing rolling on the floor rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru raMLesS):

Nu fac niciun misto, cred ca 60% din vecinii pe care ii poti avea la bloc au tigle lipsa. Ideea e ca atunci cand aruncase cu cartoful daduse pe capota unei masini, uite cum iti gasesti masina zgariata/lovita in parcare ))).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este vorba de mai frumos, pentru ca... aici castiga casa, detasat. Insa, este vorba de moment si de persoana. Daca pentru cineva este convenabil, cu lucru, cu familia si cu placerea sa stea la apartament, atunci asta este ce ar trebui sa faca. La fel si pentru casa.

| Freya1 a răspuns:

Eu am stat si la casa si la bloc, dar acum stau la casa si urmeaza sa ma mut definitiv la casa si iti explic de ce.
Avantajele statului la bloc din perspectiva mea sunt urmatoarele.Nu ai prea mult de munca si de întreținut, ai mereu vecini si pe cineva in jur in caz de ceva (greu intra cineva in scara sau in casa la tine fără ca cineva sa vada si rar sunt vecini ce nu se cunosc intre ei si nu trec unul pe la altul), in general apartamentele sunt situate in centru pe lângă zeci de magazine si alte utilități.Nu stiu in alte zone dar la mine casele au cartierul lor si niciodata supermarketul,magazinul cu haine etc nu e prin apropiere.
Dezavantajele statului la bloc sunt cum ai zis si tu, gălăgia, pereti subtiri, toate la comun implicit canalizare, igiena de pe scara si curățenia din fata blocului si nu in ultimul rand spațiul mic. Oricat de mare ai avea apartamentul parca daca nu deschizi usa si dai afara, Nu iesi in izmene pe trepte sau terasă sa bei o gura de cafea si vezi numai betoane te simti îngrămădit.
Avantajele statului la casa.Cum am spus ai natura in jur, cat de mica ai fi curtea ai spațiul acela doar al tau cand deschizi usa, poti sa iti mențin curat in fata geamului, sa iti pui flori sau un leagăn, sa amenajezi cum trebuie fiind toata casa doar a ta nu doar o usa, sa iti extinzi casa (daca ai doar 2 camere mai poti face o mansarda, Sau încă una langa pe rând si cand iti permiți.)
Dezavantajele ar fi ca niciodata nu sti cand iti sare cineva gardul in miez de noapte, cand iti fura ceva de prin curte sau intra peste tine cu toate ca ai camere.Pe camera vor vedea doar polițiști a doua zi cine te-a omorât ca de auzit nu prea aude nimeni daca fiecare e cu curtea lui si si daca aude nu se baga. Si daca esti un om ocupat trebuie vrând ne varand sa iti intretii curtea, chiar dacă nu pui frutcte si flori tot trebuie tunsa iarba sau gazonul, tot trebuie vospit gradul, reparat Si spalat pavajul sau ma rog ce iti pui etc.La toate astea se includ evident si preturile.O casa e mai scumpa decat un apartament.
Eu una optez pentru casa mai ales de când am început să sufăr de atacuri de panica.Eu am stat la ai mei la bloc si am avut si chirie, am stat si la tara la casa si acum stau încă dar după ce m-am intors din nou la ai mei după o despărțire si mi s-au declanșat atacuri de panica din cauza problemelor pe care le aveam plus din cauza apartamentului mic (sau asa mi se părea mie ca e) am început să ies noapte pe străzi(sa ies la aer ma relaxa) Si am zis ca e mai ok o casa, ca si a meu a locuit doar la casa până sa luam noi chiria si asa se simte bine, la bloc devine anxios si atunci optezi pentru ce ne face bine sufletește si mental, o cas la oras.

| raMLesS a răspuns:

Ma depinde acum, daca te muţi la bloc e clar ca nu-ţi iti place linistea laughing
Oamenii se muta la blocuri pentru ca sunt cam peste tot... Daca te muti la casa inseamna sa stai undeva la periferia oraşului, costurile de intretinere sunt mai mari si trebuie sa îngrijeşti casa, atât interiorul cat si exteriorul.
O casa in centru e foarte scumpa in comparaţie cu un apartament, poate sa fie si de 2-3 ori mai scumpa.
In principiu banii te fac sa alegi una sau alta... Tu cat crezi ca costa o casa/apartament? Nu te uita pe google, da-mi direct raspuns aici.

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

80.000€ respectiv 60.000€

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt locuinţe care costa atat, dar o casa in centru e 300.000-400.000 de euro laughing
Un apartament in jur de 170.000 (si asta cu 2 camere), cu 3 camere e peste 200.000... Aici vorbesc de Bucuresti.
Daca pui 1.000 euro lunar, iti ia cam 20 de ani sa strangi pentru un apartament de genullaughing

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Să fiu sincer am rămas foarte in urmă cu prețurile și mai ales cu cele din centru (nu m-a interesat zona). Am verificat și așa e cum spui tu. Mulțumesc mult! Să mă mai trezesc și eu la realitate. Nu realizasem ca s-a ajuns la așa prețuri în România, chiar ieri făceam mișto de prețurile exorbitante din Londra laughing Acum întrebarea e cum faci bani de așa ceva... dar asta e deja altă poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dintre o casa la tara si un apartament la oras, mai bine stai in apartament la oras.

Daca e vorba dintre o casa si un apartament, ambele la oras, mai bine la casa la oras.

Argumentul meu e ca o casa poate avea ce are un apartament, dar un apartament nu poate avea ce are o casa (curte, piscina, garaj).
Plus ca o casa e o cladire individuala, pe care nu o imparti cu cateva sute de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Depinde de fiecare, depinde de o multime de factori nu doar unul singur

Depinde de tara, oras si pana la zona si bloc

Depinde si daca ai crescut la tara sau oras

Pai e o idee buna pentru unii, iar pentru altii nu big grin

| Anuket a răspuns:

Ce treabă a crezut că ar fi bună?
Să stai la bloc? E o idee excelentă atât timp cât ai timpul ocupat și nu te poți îngriji de o grădină, animale că n-are rost să stai la casă fără acestea. Eu am stat și la casă, punea vecinul muzică de se auzea toată ulița manelele lui, la bloc măcar punea o horă sau tot o muzică bună. Eu văd dezavantaje și la casă, dar până la urmă fiecare cum preferă/i se potrivește.

Edit: De fapt și la bloc cei de la parter mai au grijă de grădină fie de flori, fie cu viță de vie.

| raMLesS a răspuns (pentru Anuket):

Daca esti nebun ca mine si incepi sa vorbesti singur, sa canti si sa tipi (chiar si in toiul noptii), e teroare la bloc.
Poate vrei sa aduci si tu o gagica sa dai si incepe aia sa urle de placere laughing Te aude tot blocul.
La casa e mult mai bine.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

La casă e frumos, ai liniște, spațiu dar trebuie să știi să te ocupi de grădină (sigur, există și case lipite una de alta, cum e la britanici, dar la ele ne întoarcem imediat) sau să angajezi un grădinar, ceea ce înseamnă că dai mulți bani. Ca să numai spunem că la casă e mai ușor să fii jefuit (nu cred că hoțul ia o scară și se cațără până la etajul 3).
La bloc n-ai grădină plus că nu te jefuiește nici CIA. Cu toate acestea, vecinii și zgomotele lor pot fi o povară (acum e doamna de sus cu câinele ei care latră în fiecare seară și ea latră înapoi, în vară era domnul de jos care-și renova apartamentul și te trezea la 5 dimineața cu bormașina). Partea cu zgomotele e valabilă și la casele britanice, mai sus pomenite. Apoi mai e dezavantajul celor care staul la etajele superioare ale blocului și care, în caz de până de curent, trebuie să coboare și să urce 100 de trepte.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

P.S. La ce instrumente cânți, de curiozitate?

| anonim_4396 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Mandolină, vioară și saxofon(ăsta e teroare, chiar îmi pare rău că fac gălăgie, dar. asta e) happy

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Mă bucur că nu sunt vecin cu tine (fără supărare)!

| anonim_4396 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Și eu!

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ajungi să cânți bine, va deveni frumos. Cel puțin mie îmi plăcea să ascult tobele și chitara, îmi părea liniștitor. Vioara chiar e superbă.