| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai mare calitate a României, în opinia voastră?

13 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Lipsa unei identități clare.

Nu știm cine suntem, deci putem fi cine vrem să fim.

Majoritatea covârșitoare a popoarelor lumii au o istorie foarte bine documentată și niște elemente de identitate foarte bine conturate. La noi e prea puțin cazul. Noi suntem un amalgam de culturi și idei, un bazar de etnii și identități. Dacă pui întrebarea asta, de exemplu, de la 10 români din 10 colțuri ale țării ai să primești 10 răspunsuri diferite.

Dacă pui întrebarea asta la francezi, chinezi, slovaci, indieni, nemți... sigur ai să primești răspunsuri similare și vei putea găsi ușor un reper, un model care se repetă. Ceva ce poate contura identitatea acelui popor. Ceva mai concret și mai definitoriu decât „Dracula și țigani și latini într-o mare de slavi".

Eu cred că valoarea noastră e că ne putem construi singuri identitatea. Sigur că n-ai să vezi asta în majoritatea populației, cei care nici nu se gândesc că ar putea exista o altă identitate decât cea moștenită de la familia apropiată. Probabil că oamenii ăia nici n-au avut norocul să vadă mai mult de 2-3 localități în viața lor... Dar ai să o vezi la oamenii care se gândesc că pot să facă ceva cu viața lor, altceva decât să-i impresioneze pe cei pe care-i invidiază.

Cred că valoarea noastră este că suntem un popor foarte divers și că încă suntem la început de drum. Că abia acum începem să ne conturăm identitatea și valoarea.

| anonim_4396 explică (pentru Zartbitter):

O perspectivă foarte interesantă, care deși pentru unii poate suna contraintuitiv, are mult sens. Acest amestec de culturi cred că ne-a ajutat foarte mult. Am un exemplu simplu, dar care-mi place, noi ca români putem râde și la glumele rușilor și ale turcilor și ale ungurilor și ale francezilor. Avem puțin din fiecare, câteva cuvinte din fiecare limbă, câțiva amici din fiecare cultură și avem o înțelegere, involuntară, destul de instinctivă către ceea ce este în jurul nostru. De aia ne și adaptăm bine oriunde mergem.

| Celcestietot a răspuns (pentru Zartbitter):

Se gasesc greseli in textul tau. Sunt destul de multe tari cu oameni din toate colturile lumii in ele, ba la noi gasesti mai multi romi ca in alta parte, in rest prea putini de alte nationalitati, etnii, facand o comparatie. Identitatea unui popor se realizeaza si prin industrie si turism + obiceiuri. La inceput de drum nu suntem, au existat oameni pe acest teritoriu de foarte mult timp, iar la datarea documentata a tarii noastre nu are rost sa faci referire. Am avut si inca avem influente pe mapamond iar fara noi lucrurile ar fi incetinit sau nu ar fi existat + ca o alta calitate a poporului nostru este ca suntem cei mai primitori din Europa.

| Zartbitter a răspuns (pentru Celcestietot):

De-acord. Nu pot susține că suntem singurul popor de acest fel. Nu cred că doar noi avem această calitate, dar cred că e una dintre cele semnificative, dacă nu chiar cea mai remarcabilă. Asta era esența răspunsului meu și cred că al tău e o completare, mai degrabă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vezi ca ai mai multe raspunsuri la aia cu defectele Romaniei, decat la calitati big grin

Din punctul meu de vedere... mai nimic special fata de celelalte tari, cam toate tarile permit lucruri, mai mult sau mai putin.

Romania nu este a celor care o conduc, motiv pentru care nu ma pot lega de legi, si de aspectele urate pe care le are din cauza oamenilor.
Daca ma leg strict de pamant, probabil locurile frumoase din natura si miturile si legendele tarii.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Într-adevăr, nimic neașteptat... Merci.

| Celcestietot a răspuns:

Avem o tara foarte bogata in resurse si a ajuns rapid sa fie cea mai mare din Balcani, putinele dintre multele calitati big grin.

| raMLesS a răspuns:

Mama

| Meme10Meme a răspuns:

Ca suntem incuiati, ma bucur ca progresismul nu a ajuns inca la noi.

| Eisenheim a răspuns (pentru Meme10Meme):

E drept, e un avantaj, santem încă aproape de natură, încă nu depindem in totalitate de toate prostiile artificiale happy

| Meme10Meme a răspuns (pentru Eisenheim):

Nu,eu zic ca este bine ca suntem conservatori. Sau cum le place la progresisti sa ne zica, "incuiati"

| Eisenheim a răspuns (pentru Meme10Meme):

Așa cred și eu

| GusticelMititel a răspuns:

Gusticel