| Drimmero a întrebat:

Care e logica existentei pizzei cu ananas, burger-ului cu ananas sau a combinatiilor dubioase de genul? De ce ai strica delicatese de genul adaugand chestii fara rost precum fructe in fast-food sau mai e pizza cu peste care iar nu are niciun Dumnezeu? Ce combinatii de mancaruri dubioase mai cunoasteti?

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pizza cu peste este una atee, bine ca ne ai lamurit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie imi place maxim combinatia de dulce cu sarat. Manac fara probleme pizza cu ananas. Deci ceea ce e ciudat pentru tine e placut pentru altii si uite aia e logica

| Drimmero explică (pentru suntserios):

E doar dubioasa combinatia, am incercat si chiar e nepotrivire maxima.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu te saturi să mănânci mereu aceleași chestii? laughing Că eu nu știu ce să mai gătesc ca să diversific și eu chiar le-am încercat pe toate. La noi se mai mănâncă și slănină cu măr love struck.
Mai aiurea mi se pare să mănânci fudulii sau pixdulici decât ananas. Chiar și sângerete. Sau răcitură. Fructele își mai pierd dulceața pe grill sau în sosuri, de exemplu sosul de vișine merge superbine cu friptura, fructele confiate au alt gust în rulada de pui etc. Trebuie să încerci cotlet de rechin cu ghimbir, pui cu bere și sos de stafide, ton cu brânză Halloumi, muhaha, stau aici până mâine dacă vrei să-ți înșir delicatesele maică-mii love struck

Caută FleurBurger laughing))) ăsta chiar sună horror.

| Drimmero explică (pentru supadeceapa):

"Nu te saturi să mănânci mereu aceleași chestii? " Nu chiar, in mare sunt mancarurile preferate si e altceva cand iti plac cu adevarat, e mult mai usor sa mananci doar asa ceva.

Tu ai multe tangente cu restaurantul, se vede din ce zici ca nu-s niste combinatii banale ci e vorba de ceva ce se serveste prin restaurante : D. Ton cu branza Halloumi pare o delicatesa, chiar as incerca, merci de sugestie.

Am cautat si cica ar fi printre cei mai scumpi burgeri din America, m-am uitat pe imagine si e abominabil la prima vedere...

| Emma30555 a răspuns:

Nici mie nu mi plac combinatiile astea, am mâncat odată pui cu alune, era interesant dar tot neobișnuit. Sunt unii care pun mar ras la omleta, si mai nasol mi se pare.

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Combinațiile nu prea îți plac?

| Drimmero explică (pentru Emma30555):

Combinatiile care nu au nicio noima in mancare sunt moartea pasiunii.

Mar ras in omleta? Doamne fereste. O sa se ajunga in curand sa fie pizza doar din fructe sau gratar cu fructe in loc de carne, execrabil...

| Lukasssz a răspuns:

Gusturile nu se discuta.

| Apokales a răspuns:

Dar rosia nu este fruct?

| eckblume a răspuns:

Am gustat. Nu imi place. Mi se pare ca aia nu mai e pizza.
Asta e nimic pe langa ce combinatii de mancaruri am vazut intr-un documentar. De la venin de cobra servit in pahare, pana la budinca din sange de rata... Toate astea in zona Asiei.
Sau vin facut din serpi, scorpioni. Gasesti pe internet ciudatenii de genul.
https://youtu.be/KTNtvTkj_98
https://youtu.be/U3zuD15ERb8 (Nu manca daca te vei uita la ele).
O curiozitate mai putin dezgustatoare. Cunosc pe cineva care mananca branza cu pepene rosu si cu paine. Cred ca de asta se spune,, gusturile nu se discuta" laughing

| Drimmero explică (pentru eckblume):

"Am gustat. Nu imi place. Mi se pare ca aia nu mai e pizza." Evident, aia nu mai are nicio treaba cu conceptul de pizza.

" De la venin de cobra servit in pahare, pana la budinca din sange de rata... Toate astea in zona Asiei." Asiaticii oricum sunt un popor extrem de bizar de fel... multe tari asiatice inca sunt in stadiul primitiv desi sunt mai dezvoltati decat europenii pe alte planuri.

Tocmai ce am mancat, m-am uitat si reactia a fost de ''Doamne fereste ce oameni pot eixsta pe pamantul asta". Cat despre pepene cu branza e clasic la romani, adica cunosc si eu si nu mi se pare rea ideea, e doar nepotrivita. Eh, gusturile nu se discuta dar asta nu inseamna ca nu te pot scarbi.

| Pnin a răspuns:

Oamenii sunt curiosi si incearca, adopta retete si le mixeaza cu elemente specifice culturii lor happy. Un burger nu e delicatesa, e o mancare ieftina. Daca are foita de aur sau ceva elemente inedite putem spune ca e o delicatesa, adica exact cum e burgerul mediteranean. Delicatesa inseamna o mancare fina, aleasa, de lux. Fastfood-ul nu se incadreaza aici.

| Drimmero explică (pentru Pnin):

Eh, exageram si eu cu delicatesa, e banala mancarea fast-food dar exceptionala la gust. Totusi, e cam bataie de joc sa pui fructe in mancarea fast-food, chiar sunt curios ce combinatii tampite vor mai aparea in timp, mai exista si shaorma vegana, paia aia nu mai e shaorma in veci cum nici pizza cu ananas nu e pizza.

| Pnin a răspuns (pentru Drimmero):

Conteaza ca se numeste saorma si nu altfel? Conteaza sa iti placa happy Romanii mananca gras, e normala reticenta. Toate combinatiile exista deja...

| Drimmero explică (pentru Pnin):

Da, conteaza pentru ca sunt asociate niste denumiri care nu au legatura cu 'realitatea'. Ce ar putea sa iti placa la niste varza in lipie cu probabil cartofi si ce isi mai pun ei, carnea era farmecul din shaorma + alte chestii si asa mai departe. Nu doar romanii mananca gras, ci o gramada de popoare si pana la urma...da, in exces pot dauna organismului dar unele mancaruri preferate de romani chiar si grase fiind sunt foarte bune la gust, nu-mi spune ca sarmalele sunt de refuzat, ardeii umpluti, niste mici pe gratar cu carnati si multe alte prajeli sau alte mancaruri din topul preferintelor romanilor.

Ce personaj simpatic ai devenit, dar am o curiozitate, de ce pui "happy" la fiecare raspuns, a devenit tic?

| Yuoia a răspuns (pentru Drimmero):

Fast food nu inseamna mancare din carne sau ce intelegi tu. Fast food este mâncarea preparată rapid si pe care o mananci mergand pe strada sau in picioare ( sad ) intr-un restaurant fast food. O mizerie pe care o mananci constrans de imprejurari. Numai romanul le vede delicatese. Dar mancarea fast food poate fi si branza cu rosii intre cele doua bucati de paine. De ce nu si ananas, kiwi, sau alt fruct care sa mai taie din grasimea mancarii?

| Pnin a răspuns (pentru Drimmero):

Ai crescut in captivitate? Nu înțeleg ce vrei sa demonstrezi. Exista mancare pentru toate gusturile happy.

| Drimmero explică (pentru Yuoia):

Ananasul in pizza nu isi are rostul, aia nu mai e pizza, fructele nu isi au rostul in astfel de combinatii, poate intra intr-o salata de fructe dar nu in pizza, burgeri, paste sau pe unde mai pun nebunii.

| Drimmero explică (pentru Pnin):

Voiam doar sa inteleg pana unde poate duce gustul asta al oamenilor, sunt doar un mare hater al combinatiilor dubioase din mancare, mai ales cand e vorba de fast food-ul clasic.

| Pnin a răspuns (pentru Drimmero):

Calatoreste prin lume si ai sa vezi happy hate-ul e inutil si face rau la pateul pe care oricum il supui la chinuri groaznice. Man up.

| Drimmero explică (pentru Pnin):

Sper ca nu ai impresia ca doar romanii ironizeaza sau au ceva cu combinatiile astea. Atat sper

| Pnin a răspuns (pentru Drimmero):

Nu cred ca ai cunoscut multi straini... Unde locuiesc eu se mananca mult pui cu sos de mango, sos de miere sau caramelizat. Atat iti spun happy

| Drimmero explică (pentru Pnin):

Eh, astea sunt delicatese ce spui tu, mai ales sosul de miere cu carne e alt nivel. Mananca englezoii asa ceva? Ma mir...

| MustarIute a răspuns:

Se vede că ești neplimbat rolling on the floor tu ești genul de băiat care comentează la sotie că "nu face supa că mama" rolling on the floor

| MustarIute a răspuns (pentru MustarIute):

Presupunând prin absurd că o să ai vreodată una la ce manchild ești rolling on the floor

| Drimmero explică (pentru MustarIute):

Pana in momentul de fata pe unde am mancat, mama e nr.1 la gatit, deci nu voi avea pretentii.

| MustarIute a răspuns (pentru Drimmero):

rolling on the floor exact ce ziceam

| Drimmero explică (pentru MustarIute):

Daca nu stii sa gatesti...

| MustarIute a răspuns (pentru Drimmero):

Vorbește incapabilul care mănâncă doar fast-food si icre rolling on the floor eu gătesc de la 14 ani că nu am stat cu mama până la 30 de ani ca tine

| Drimmero explică (pentru MustarIute):

Sa ghicesc, la 15 te-ai maritat iar la 16 aveai primul plod?

| MustarIute a răspuns (pentru Drimmero):

Ce cliseic gândești rolling on the floor
Da, 10 copii am
Macar las in urma și altceva decât rușine familieirolling on the floor

| Drimmero explică (pentru MustarIute):

Fata de cine?