| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Care este cea mai veche carte pe care o aveți în bibliotecă?

18 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Am cateva de prin anii '80, restul sunt noi, am aruncat toate cartile mai vechi pe care le aveam.

| RobertMoon a răspuns:

O carte care a fost tiparita in 1954. Se numeste Corespondentul nostru de A. Goncearov.

| CIaudiu a răspuns:

Originea Speciilor - Charles Darwin, scrisa in 1859
Main Kampf - Hitler, aparuta in 1925

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru CIaudiu):

Foarte interesant! Ai cartea lui Hitler în format fizic sau format virtual? Eu am căutat-o mai demult dar era la prețuri exagerat de mari și am hotărât să o las baltă.

| CIaudiu a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Format virtual. Poftim varianta pe care o detin, succes:
https://www.mediafire.com/download/0jdwrxp88g34wcn

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru CIaudiu):

Mulțumesc!

| IgnatVictor a răspuns:

Eu unul am început să îmi construiesc biblioteca personală în septembrie 2018. De atunci, am adunat 150 de cărți. Dar, dacă stau să mă gândesc, am așa:
- Cea mai veche carte pe care o am în bibliotecă (adică prima cumpărată) este „Tunele" de Roderick Gordon și Brian Williams.
- Cea mai veche carte pe care o am în bibliotecă (ca dată în care a fost publicată) este „Enigma Otiliei" de George Călinescu, care a fost publicată în 1961.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Manualul de matematică, nu că ar fi vechie sau ceva. dar are așa mult praf pe ea, că zici ca e de pe vreama cănd Stefan cel mare era la gradinița.

Însă cred că cea mai veche este Biblia, din cate știu eu.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru SasaSasa2000):

Scrierea Bibliei a început undeva prin secolul X Î.Hr. și până să ajungă la forma ei actuală a fost cale lungă. Din câte știu, cea mai veche operă literară este Epopeea lui Ghilgameș, de pe vremea sumerienilor, deci cu mult înainte de Biblie.
Apropo, amuzantă faza cu manualul. laughing

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Aceasta este cea mai vechie din biblioteca mea, nu a altora.
laughing

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Veche*
Romana grele...

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru SasaSasa2000):

Aaa, ok. Scuză-mă! Dar care e cea mai veche carte după anul ediției (adică cât de veche este ediția pe care o ai)?

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Vorbesc serios, are așa multe pagini rupte, că de la geneza 24 încoace nu se mai poate citi nimic., așa dar. nu stiu.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru SasaSasa2000):

Înțeleg...
Dacă vei vrea vreodată să afli vechimea cărții, te poți uita la cum e scrisă (dacă folosește apostrof în loc de cratimă e de dinainte de venirea la putere a comuniștilor, dacă folosește doar "î" este din perioada comunistă etc) și după cât de îngălbenită e foaia. Eu am la mine un exemplar din 1923 al cărții "Către noua generație" de Simion Mehedinți și pot spune că sunt numai file rupte băgate în alte file rupte. laughing

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Bine de știut. big grin

| Fabianaa a răspuns:

O carte din 1930

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Fabianaa):

Interesant. Dacă nu te superi, cum se cheamă cartea?

| Cretinul112 a răspuns:

Biblia. rolling on the floor