| DeDeDeeaSweety a întrebat:

Care este cel mai mare defect al vostru? Cum vreti sa scapati de el?

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banuiesc ca neincrederea care o am in femei, nu ma sinchisesc sa scap de obicei pentru ca intr-un fel ma simt protejat de alte perjudicii care lasa consecinte mult mai grave. Mai rau e sa te simti prost cand te desparti de cineva decat sa suporti singuratatea.

| AFR81 a răspuns:

Sunt exagerat de timid in anumite contexte. Nu cred ca o sa scap vreodata de asta.

| DeDeDeeaSweety explică (pentru AFR81):

Si eu timida. Adica neincrederea in mine si timiditatea parca sunt legate si tin de aceelasi motiv.

| RAY a răspuns:

Cel mai mare defect al meu este sinceritatea

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Sinceritatea nu e defect.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Ba da, e un defect foarte mare

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Poate doar daca faci oamenii sa se simta prost folosind-o. Foloseste-ti sinceritatea doar acolo unde trebuie.

| mihai69 a răspuns:

Faptul că nu pot să rămân pe loc cu vârsta.
O să scap de el când mor.

| Drimmero a răspuns:

Ca sunt prea nepasator in mare parte, nu ma implic cu toata fiinta. As mai adauga faptul ca sunt si un comod notoriu.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Si ca sa scap de astea ca am uitat sa raspund, trebuie sa ma indragostesc...cred ca doar cand sunt indragostit sunt altfel.

| Freya1 a răspuns:

Perfectionismul.
Chiar daca uni nu il iau ca si pe un defect crede-ma este foarte stresant si frustrant sa vrei de fiecare sa fie totul perfect sau cum ti-ia planuit, pentru ca daca in caz ca nu iese sau iese diferit te frustreaza si intristeaza...

| LoveSleep a răspuns:

1.Sunt rusinos
2. Vorbim pe privat blushing

| DeDeDeeaSweety explică (pentru LoveSleep):

Nu cred ca am primit ceva in privat de la tine.

| LoveSleep a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Tocmai ti-am zis că sunt timid, așteptam să-mi dai tu.

| DeDeDeeaSweety explică (pentru LoveSleep):

Am mai zis, timida si fara incredere in mine.

| LoveSleep a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Pff, soulmates.

| OldSoul a răspuns:

Fizic sau defect ce tine de personalitate?

Ca daca e fizic, nu am un cel mai mare defect laughing
Pana la urma, cu atatea operatii cosmetice, nu mai exista "Sunt urat" ci "Nu am bani destui sa fiu frumos".

Cat despre personalitate, hmm, probabil ca sunt prea comod, e din cauza la singuratatelaughing cred ca o sa scap de el cand voi gasi o persoana care sa ma motiveze sa fiu mai activ.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru OldSoul):

Cata modestie, of

| OldSoul a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Asta-s eu, n-ai ce-mi face! laughing

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru OldSoul):

Observ laughing ești nemodelabil

| OldSoul a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Ce sa fac?
Daca lumea ma place asa, e clar ca nu ma voi schimba
Nu e vina mea ca ma prinde bine latura asta, narcisista, sau misterioasa cum ar spune unele laughing

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu prea sunt sinonime laughing

| mentholinks a răspuns:

Fata si timiditatea fata de fete. Nu pot sa scap de-al doilea fiindca nicio fata nu prea ma baga in seama din cauza primului.

| Alexuţ02 a răspuns:

Cel mai mare defect al meu e bunătatea cred.

Aş vrea să scap de el dar nu mă lasă inima să zic aşa thinking

Al tău?

| DeDeDeeaSweety explică (pentru Alexuţ02):

Nu am incredere in mine. A pornit de la faptul ca intodeauna mi-am luat-o si pentru ceea mai mica greseala sau fapte bune.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Deci sunt nişte situaţii asemănătoare per ansamblu.

Înainte să pierzi atâtea pentru că ai fost bună, erai o persoană cu mai multă încredere în tine, nu?

| DeDeDeeaSweety explică (pentru Alexuţ02):

Da. Aveam o cantitate de incredere normala in mine. Acum, uneori, imi e frica ca o dau in bara, mai ales cand sunt in preajma oamenilor care critica foarte des.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Înţeleg teama asta, uneori să ştii că mă confrunt şi eu cu ea, însă doar uneori.

Trebuie s-o iei de la 0 cu încrederea, deşi e foarte greu fiindcă sunt persoane care ţi-au distrus-o cu plăcere.

| Lioana a răspuns (pentru Alexuţ02):

Bunatatea aplicata in doze potrivite si acolo unde trebuie e o calitate foarte pretioasa.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

O sa fiu rasist acum, am ajuns sa cred ca tradarea, minciuna, ipocrizia la romanii sunt o normalitate

| DeDeDeeaSweety explică (pentru RAY):

Nu esti rasis, doar sincer si realist.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Lioana):

Cu asta sunt de acord, dar nu avem de unde să ştim unde trebuie fiindcă mai târziu se demonstrează a fi o greşeală.

| Justme1997 a răspuns:

Sunt leneșă si lipsita de motivație, optimism. Am probleme de socializare si integrare. Nu cred ca scap de ele si o sa mor singura înconjurată de pisici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensibilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar unul? Faptul ca evit cam orice responsabilitate sau provocare in care stima de sine ar putea fi judecata. Dacã nu incerc nimic. Nu am cum sa esuez.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti place sa-ti asumi riscuri....nici mierolling on the floorDaca stiu ca-i un rahat pe care trebuie sa-l fac si s aproape sigura ca n-o sa iasa bine, nu-l mai fac.Nu risti, nu castigi...dar cel mai important, nu te faci nici de rahat.

| teo530 a răspuns:

Lenea. Am o lene așa mare că odată mă uitam prin frigider ce să mănânc și mi-a fost prea lene să îmi încălzesc mâncarealaughinglaughing. Dar m-am obișnuit cu ea, face parte din mine așa ca nu vreau s-o las poate doar să o mai diminuez.

| Mogiojojo a răspuns (pentru teo530):

Mi se intampla si mie foarte des. Prefer sa nu mananc deloc laughing

| teo530 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Când s-a întâmplat asta m-am uitat in frigider dar mi-era prea lene să-mi încălzesc așa că am băut un pahar cu apa și mi-am continuat lucrul făcut atuncilaughing.

| Mogiojojo a răspuns:

Cel mai mare defect al meu e ca nu sunt deloc o persoana adaptabila, adica nu pot sa ma adaptez la o situatie, sa rezolv o problema. Am un comportament foarte pasiv. Mi-as dori mult sa scap de el. Daca stie cineva o modalitate...

| unvecin a răspuns:

Nu cel mai mare, unul dintre ele...: nu-mi place să cer. Și din cauza asta aștept după unele lucruri și ani de zile. laughing Gen: mi-a promis cineva că îmi dău un CD. (Era plata pentru o muncă făcută.) Și am tot așteptat. Știu că oamenii uită, dar oamenii își mai și amintesc. După vreo 8 ani m-am hotărât să-l cer. Și-a cerut scuze și mi-a dat 10 CD-uri. big grin

Am împrumutat cuiva o carte recent, pentru o lună de zile. I-am spus clar că atât pot să i-o las... Au trecut vreo 3. În sinea mea mă enervează uneori treaba asta, dar o să mai treacă ceva timp până o voi cere.

Probabil ar trebui doar să fiu mai puțin finuț cu oamenii care lucrează pe principiul „ce-i al tău e-al meu". Și să spun din start "Nu" acolo unde avut anterior experiențe neplăcute de colaborare. Dar asta ar însemna să ajung să-mi cer drepturile... și după cum spuneam nu-mi place să cer.

Un pic m-a luminat o carte pe care am citit-o de ceva timp. Zicea că într-o negociere, atunci când te adaptezi e ca și când donezi sânge... Adică lași de la tine ceva ca să fie bine pentru alții. Problema e că nu poți la nesfârșit. Trebuie să vezi cât poți să te adaptezi situației și unde trebuie să pui garoul. happy

| Alexandru250201 a răspuns:

Lenea, sunt destul de lenes si nu-mi prea place

| BadAngel3 a răspuns:

Doar unul? Pot spune mai multe?: ))

Nu am doar "un" cel mai mare defect. Am cateva.

Spre exemplu, primul ar fi ca sunt prea buna cu oamenii. Nu ma dau inapoi de la a ajuta pe cineva nici daca mi-a gresit cu ceva.

Apoi ar fi toleranta.
Tolerez MULT prea multe. La genul ca eu cam raman pe dinafara sau/si luata la misto in majoritatea cazurilor si ma fac ca nu bag de seama. Lucrez la asta si incerc sa fiu mai directa cu ceilalti si sa ma opun. Merge binisor pana acum, dar mai am de lucrat.

Apoi ar fi faptul ca la nervi imi expun toata frustrarea, iar apoi regret. Sunt violenta verbal, dar nu si fizic.

CA MA GANDESC SI REGANDESC ABSOLUT TOT VAI DE VIATA MEA. Multa lume spune "nu te mai gandi". De parca ar fi asa usor, serios *-*

Alt defect ar fi (nu stiu daca se poate numi chiar defect, dar ceva placut tot nu e) chiar daca sunt ajutatoare si toate cele, atata timp cat nu esti tocmai in momentul potrivit in prezenta mea (gen sunt trista, frustrata, etc.) am sa fiu super sarcastica si ironica si am sa fac tot felul de glume subtile pe seama anumitor frustrari, astfel incat sa atac persoana respectiva indirect.
E gresit, pentru ca nimeni nu trebuie sa imi suporte mie "toanele" cum s-ar spune. Si stiu asta. Sunt constienta, de aceea ma indepartez cand nu sunt intr-o situatie tocmai buna. Prefer sa raman singura si sa ma calmez.

Cam astea sunt cele mai mare defecte ale mele.
Incerc sa scap de ele prin incercarea de a-mi pastra calmul si a ma gandi ca e pur si simplu imatur sa actioneaz in felul in care o fac. Incerc sa scap prin a ma gandi ca nu merita si am sa regret mai mult ca sigur.
Pe o scala de la 1 la 10, ma descurc 3-4.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Empatizez prea mult cu oamenii și ajut fără să mă gândesc de 2 ori. E total greșit.

| DeDeDeeaSweety explică (pentru FruttiFresh300):

E bine cum faci tu. Acum nu e nici o problema ca lumea e proasta. Nu imi place ca s-a ajuns calitatile sa devina defecte.

| vjr1979 a răspuns:

Poate nehotararea si lipsa de prevedere, uneori... Cam asta e firea mea, nu stiu cum pot schimba acest lucru.

| Marin321 a răspuns:

Nu am incredere in mine si sunt foarte gelos.

| DeDeDeeaSweety explică (pentru Marin321):

Si ai incercat sa scapi de le, sa le rezolvi?

| Marin321 a răspuns (pentru DeDeDeeaSweety):

Da. De gelozie am scapat in momentul in care am realizat ca sunt stapan doar pe persoana mea... restul au propriul lor drum.

La incredere... nu prea pot pentru ca nu prea stiu cum.