| Denissa16 a întrebat:

Care este definitia prieteniei? Cum ar trebui sa fie prietenul adevarat din punctul vostru de vedere?

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Prietenia este cea mai frumoasa relatie dintre oameni pentru ca se bazeaza pe adevar, sinceritate si incredere. Prietenul adevarat este cel care ne ajuta la greu si ne cearta la faptele rele pentru ca se ingrijoreaza ca noi sa nu patim ceva. Nu toti ne sunt prieteni. Cei care nu ar trebui sa ne fie prieteni sunt cei care ne vorbesc de rau. Cei mai buni prieteni ar trebui sa ne fie parintii, ei ne-au creat si ne ajuta intotdeauna, ei ne hranesc, ei ne invata ce e bine in viata, ei nu ne mint si ne iubesc mai mult decat oricine. Asadar, prietenia nu tine cont de varsta. Cauta-ti prietenii cu mare grija si fereste-te de cei care ne barfesc si care nu se pot numi prieteni. Ei nu trebuie sa ocupe acest loc in viata noastra.

5 răspunsuri:
| ஐNoNameஐ a răspuns:

Prietenia este relatia de iubire neconditionala dintre doi oameni. Prietenul adevarat este omul care nu te tradeaza, si care te ajuta in orice conditii, fara a-ti cere ceva in schimb.

| zurick a răspuns:

Prietenia adevărată nu există.(strict din punctul meu de vedere deci sper să nu mă contrazică nimeni.Prietenul este acea persoană care vrea să te asculte,care te ajută, care nu tot timpul este de acord cu tine pentru
că-ți spune când greșești, care nu gândește egoist, care să fie fidel, să-ți confere încredere. Toate ăstea fiind reciproce.Am spus mai sus cum ar trebui să fie.Cer prea mult, nu? happy
O zi bună!

| ElenaSA a răspuns:

Prietenia este o relatie sincera intre persoana, o relatie bazata pe intelegere, ajutor reciproc, fara interese ascunse.

| TPUuser199 a răspuns:

Sa ii poti spune tot ce ai pe suflet/toate secretele, fara stai cu grija ca maine-poimaine o sa afle toata scoala/''orasul''. daca esti fata, cel mai bun prieten este un baiat, si invers.

| YesViRginia a răspuns:

Se numesc prieteni cei ce au stari emotionale asemanatoare tie si te accepta ca apropiat al lor.