| ionutB0090987 a întrebat:

Care este diferența dintre drogurile legale si cele ilegale? De ce ce le ilegale sunt ilegale si cele legale sunt legale?

15 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, ambele categorii sunt ilegale.
Diferenta este ca "legalele" sunt substante halucinogene obtinute din diferite rahaturi pe care le poti detine legal, iar daca esti prins cu ele, nu patesti mare lucru, nefiind substante interzise. Sunt niste amestecuri care iti dau stari aiurea.
Drogurile ilegale sunt "celebre", au la baza substante interzise clar prin lege (si cu pedepse mari). Marijuana, cannabis, heroina, cocaina, etc. Astea sunt cunoscute si foarte ilegale. Nu se obtin din coaja de copac si acetona, sunt droguri mult mai pure, pe care legea le poate controla mult mai bine, si cum spuneam, pedepsele sunt mult mai mari.
Celelalte sunt un fel de "adio mama", niste droguri facute din substante care sunt legale la origine, insa nu si in amestec. Intri in ceva belele si cu "legalele", dar mai mici, fiind doar substante halucinogene.
Daca esti prins cu cannabis, se pune problema si de unde ai planta, fiind interzisa inclusiv cultivarea acesteia. Daca faci cui cu patrunjel tinut in alcool, coaja de rachita sau plicuri in care nu se gaseste nici o substanta interzisa prin lege, nu prea mai sta nimeni sa-ti faca dosar penal, ca n-ai facut decat echivalentul mancatului de pe jos: ai bagat ceva necunoscut in tine.

| aXy99 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

1. Cuvantul ilegal nu are grad de comparatie.
2. Nu cred ca se referea la "legale" ca drog, ci la drogurile legale cum ar fi alcoolul, tutunul etc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru aXy99):

Cum pisici sa nu se refere la "legale ca drog", daca a intrebat exact despre DROGURILE 'LEGALE'?
Daca nu stii ce sunt "legalele", nu prea vad rostul raspunsurilor tale.

| aXy99 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

La cum s-a exprimat denota faptul ca s-a referit la drogurile ce sunt legale, evident, si etnobotanicele despre care vorbeai, dar nu numai. Si tutunul, si alcoolul, chiar si cafeaua sunt tot droguri. Si medicamentele, de asemenea. Inainte sa ne aruncam cu astfel de afirmatii si evaluari, mai bine asteptam o clarificare de la OP.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru aXy99):

Prietene, esti pe langa subiect.
Drogurile "legale" inseamna etnobotanice. Punct.
In filosofia ta, si siropul de tuse creeaza dependenta, deci la asta se refera cocalarii, cand fac rost de "legale". Se aduna la colt de strada, si baga Stodal, ca e fara reteta.
Nu mai fura curent.

| SG1995 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

O chestie cannabis și marijuana e aceeași substanță.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SG1995):

Da, cannabis e planta din care se prepara mari'. Cred ca inseamna cânepă, sau cel putin sunt inrudite.

| SG1995 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, marijuana e denumirea de stradă a plantei, în fact nu se prepară nimic, muguri plantei conțin o substanță denumită tethra-canabydol care are efect psihoactiv, eh muguri aia sunt luați, farmițați și fumați, although planta mai poate fi consumată când faci introduci muguri într-o rețetă de plăcintă, sau sub formă de ceai. De asemenea planta poate fi consumată sub formă de ulei.
Planta e tot una cu cânepa, singura diferență între cânepa industrială și marijuana e cantitatea de thc, cânepă nu produce mai mult de 0, 12 procente din substanță, astfel zis nu poți intoxica cu ea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SG1995):

Nu-mi mai da detalii, ca ma trezesc din senin cu lampi UV prin pod...
Prefer sa raman usor in ceata, ca sunt genul care se apuca de multe chestii DIY laughing

| danateo38 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ești foarte bine informat și mă bucur că ai dat cel mai ok raspuns. Mai trebuie adăugat și că de la plicurile acelea cu praf alb care le fac ăștia la pipa sau venă mori rapid și în chinuri

| aXy99 a răspuns:

Drogurile ilegale sunt mult mai periculoase, iar majoritatea creeaza dependenta mult mai repede decat cele legale.

| SG1995 a răspuns (pentru aXy99):

E pla fumam iarbă de 2-3 pe lună acu un an. Intre cele 2 perioade niciunde severaj.

| aXy99 a răspuns (pentru SG1995):

Stii ce inseamna cuvantul majoritate?

| Donsavas a răspuns:

Drogurile ilegale nu au fost testate suficient pe oameni sau sunt prea adictive si toxice.