| ALM2000RO a întrebat:

Care este echivalentul nimfomanelor la bărbați? Este corectă (sau acceptată) denumirea de nimfoman?
Cunoașteți astfel de persoane (bărbați sau femei)?
Există studii științifice care să ne ofere date clare privind procentul estimat ale persoanelor (bărbați și femei) care suferă de această afecțiune la nivel mondial? Dar studii despre vindecarea sau ameliorarea simptomelor nimfomaniei sunt?
Sunt foarte curios dacă sunt studii medicale realizate ( foarte serioase ) privind nimfomania.
Pe lângă certitudinea că ar fi nevoie și de psihoterapie și de mers la psiholog/psihoterapeut pentru a se reuși controlarea și ameliorarea simptomelor, oare este nevoie ca o persoană nimfomană să meargă și la un psihiatru?
Vreau link-uri și informații clare, cel mai complex și serios (deci bine documentat) răspuns primește fundă.
P.S. - E vorba doar de curiozități, nu sunt eu nimfoman și nici nu am cunoștință de astfel de persoane laughing))
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Echivalentul la bărbați se numește "satiriazis"

| ALM2000RO explică (pentru suntserios):

Auzisem eu parcă ceva de genu laughing
În română ce denumire are? E corect să zicem satir?
Că eu știam că satirul are un cu totul alt sens (am consultat dex și dex online).

| ALM2000RO explică (pentru suntserios):

Satir, satiri substantiv masculin
1. Divinitate rustică din mitologia greacă, reprezentată printr-o ființă cu corp omenesc acoperită cu păr, cu coarne și picioare de țap (sau de cal), care personifica instinctele brutale.
1.1. Epitet dat unui om cinic și desfrânat.

Ce-i drept, se potrivește sensul într-un fel, acum am verificat mai cu atenție, deci putem zice că omul ăla îi un satir laughing))

| suntserios a răspuns (pentru ALM2000RO):

Pai aia e denumirea medicala in romana, apare și în dex.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biologic vorbind barbati ar face sex cu toate femeile fertile si la ovulatie si care arata cat de cat ok, dar cum doar o parte dintre noi suntem frumosi ele fac sex frecvent cu aia putini, in concluzie am vrea sa facem sex cu toti dar nu avem cu cineva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Sindromul Casanova, 2. Da. 3.Nu. Kinsey Report este cea mai documentată statistică din USA pe tema sexului, caută acolo.
Aceasta nu este o afecțiune în sensul de boală, ci o deviere a instinctului sexual. Astfel ea nu este catalogată ca boală în DSM-5.
Pe lângă certitudinea,... Ai o certitudine falsă.
E vorba doar de curiozități - Nu te cred,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un caz real - un evreu născut în România care și la 50 de ani face sex cu nevasta de 270 - 280 de ori în 365 de zile din an.

Până pe la 42 de ani făcea sex cu nevasta de 2 ori pe zi - dimineața și seara.

Mai e ceva extrem de important - ăsta la 15 ani a făcut un tip de mast. urbare EXTREM DE DUREROASĂ timp de 1 săptămână și penisul lui a devenit ca și insensibil la sexul cu femei toată viața.

Așa făceau toți în cartierul lui la 15 - 16 ani și NU e ce știe lumea că se face la evrei.

Era altceva EXTREM DE DUREROS și dura 1 săptămână și durerile treceau definitiv cam după 2 săptămâni.

După aia tipul ăsta de masturbate avea efect cât 5 sex cu femei sau 5 masturbări normale.

| ALM2000RO explică (pentru anonim_4396):

Păi și nevastă-sa era nimfomană sau cum avea chef de făcut sex non-stop? Erau nimfomana&satirul? laughing))
Păi în mod normal dacă unul din parteneri nu are chef atâta (mă refer că ar vrea normal dacă nu suferă de nimfomanie/satiriazis) nu va merge relația sau căsnicia, căci partenerul suferind va căuta să facă cu cine apucă, din ce știu are manifestări foarte urâte dacă nu face non-stop (nevoia lui de a face non-stop e psihică și nu cred că poate fi stopată). Adică se manifestă simptomele afecțiunii dacă e *neglijat* de partener/ă și numai o zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Nevasta lui face anual cam 500 - 580 de org.asme.

Trage tu concluzia - cui îi place mai mult să facă sex la ei 2?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Mai e ceva - evreul ăsta e cam ANALFABET și la 50 de ani și se chinuie să scrie în limba română cu tastaturi din astea.

https://i.postimg.cc/xTL5Jn4z/capture.jpg

| ALM2000RO explică (pentru anonim_4396):

Păi dacă ea e nimfomană și el satir, trag concluzia că nu ar apărea nicio problemă și că va funcționa căsnicia. Din moment ce amândoi sunt așa, nu vor apărea probleme, nu se vor manifesta simptomele fiindcă se au mereu unul pe altul. Și când timp nu deranjează pe nimeni, să fie sănătoși, să facă din partea mea și de 5 ori pe zi!
Dacă amândurora le place și nu pot fără asta, dar au o căsnicie de succes, să fie fericiți și sănătoși împreună!
Probleme ar fi doar în cuplurile în care doar unul suferă de așa ceva, acele relații chiar nu au cum să țină.

| ALM2000RO explică (pentru anonim_4396):

Wow, tastatură idish, prima dată văd o astfel de tastatură! big grin
Arată interesant cred, nu știu să zic mai multe că nu cunosc nici limba, nici alfabetul lor happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Femeia care vrea sex extrem de DUR și cu DURERE caută bărbați așa

- la ea acasă vin bărbați în vizită care sunt cunoștințe sau colegi de muncă sau bărbați cu care lucrează

- ea are un vibrator de 20 cm lungime și îl arată bărbaților și spune - Este RECE vibratorul și nu am cu ce să îl înlocuiesc

Adică ea spune bărbaților că vrea să facă sex cu bărbați care au penis cât vibratorul

Bărbații când văd vibratorul ori pleacă ori rămân să facă sex cu femeia.

Rămân doar bărbații cu penis până în 20 cm.

Ea face sex EXTREM DE DUR și cu DURERE foarte mare cu bărbații cu penis mare.

URLĂ și RAGE de disperare în timpul sexului care durează cam 1 oră.

Face 4 poziții și cu DUREREA cea mai mare face ultima poziție și RAGE de disperare și durere la sfârșit în poziția asta.

Sexul se termină când vrea ea și ea este ca și leșinată după sex.

Face sex așa cam de 2 ori pe săptămână.

Sexul se face fără prezervativ și bărbatul ejaculează în ea de minim 2 ori la o partidă de sex așa.

Deci - femeile care vor sex EXTREM DE DUR caută bărbați cu penis până în 20 cm.

Are DURERE în timpul sexului în toate pozițiile și face orga.sme minim 3 - 4 la o partidă de sex așa.