| Andrei07565486 a întrebat:

Care sunte ti electriceni si ati schimbat un tabloul electric?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. De ce sa fie probleme?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una din pregatirile mele (din liceu) este cea de reparator radio-tv. Se presupune ca stiu cum se schimba un tablou. Promit ca daca nu ma pricep iti spun. De obicei e o operatie destul de simpla. Singurul lucru mai complicat e alegerea sigurantelor.

| Andrei07565486 explică (pentru Salontanul):

As vrea sa imi schimb tabloul electric din apartament, cu unu tablou electric automat cu 4 sigurante, gen: http://www.google.ro/......tp?/imgres si as vrea sa stiu, ce legaturi trebuie facute, doar ce tine de tablou

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei07565486):

Banuiesc ca ai un tablou de tip vechi cu patru sigurante. In acest caz trebuie sa te edifici cu trei probleme. 1 este sa afli daca firele pentru iluminat sunt separate de prize. La mine in apartament un dobitoc de electrician a pus fir comun pentru iluminat si priza pentru anumite spatii si la fel pentru celelate. In acesta situatie trebuie sa folosesti sigurante de 15-16 A peste tot. Daca ai firele de iluminat separate de priza poti sa pui la iluminat sigurante de 10 A si de 15-16 amperi la prize. 2 Trebuie sa te hotarasti daca vrei sa pui sigurante numai pe faza sau si pe nul. In acest caz ai doua posibilitati sa pui 8 sigurante simple cate una pe fiecare faza sau nul, poti sa pui 4 sigurante cu dublu circuit (care intrerup si faza si nulul) sau sa pui 4 sigurante numai pe faza si nulurile sa le legi intre ele si gata. 3 Trebuie sa te hotarasti daca schimbi si siguranta principala si daca da trebuie sa pui una de 25 A, minim. Faza care vine de la contoar se leaga la o siguranta si de acolo duci un fir la celelate. Fazele care merg in casa se leaga fiecare la siguranta ei. La fel si cu nulurile daca te hotarasti sa pui sigurante si acolo sau daca pui sigurante duale. Atentie! Sa nu faci o miscare fara siguranta principala scoasa. Ca sa dai gauri poti sa iei curent de la un vecin sau daca stai la casa poti lega firele intre ele pentru scurt timp. Ar fi bine daca ai lucra cu mare atentie si sa fii izolat fata de ceva care conduce curentul. Cand dai gauri sa foloseti manusi daca nu este curentul intrerupt.

| Andrei07565486 explică (pentru Salontanul):

Da am un tablou vechi, si ma gandeam sa-l schimb cu unul electric automat si sa il pun cu 4 sigurante, sa poate avea circuit dublu, intrebarea era, daca pun tablou cu dublu circuit, si eu am facuta legatura in casa exact cum ai spus mai sus, ar fi vreo problema?

| Andrei07565486 explică (pentru Salontanul):

Doar am intrebat,

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei07565486):

Nu. De ce sa fie probleme?

| Andrei07565486 explică:

Da-mi un id d a tau, e mai usor de discutat