Întrebare recomandată | Crash94 a întrebat:

Cartea sau filmul? De ce?
Cel mai frumos răspuns - fundă happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde de carte, depinde de film! Am văzut ecranizări după romane celebre, dar nu întotdeauna filmul a reușit să-l transpună întocmai, lipsea acea beatitudine, acea stare emoțională care ți-o dădea cartea. Există însă și filme de calitate care te surprind mai plăcut decât ar face-o cartea, reușesc chiar să dubleze farmecul unei cărți!
S-a întâmplat (de multe ori) să fiu foarte dezamăgită de carte după ce am vizionat filmul, dar si invers, să fiu dezamăgită de film după ce am citit o anumită carte.
Singurele filme ecranizate care nu s-au îndepărtat aproape deloc de subiectul/ emoția cărtii (deci le redă aproape întocmai) sunt:
"Gone With the Wind", "Memoirs of a Geisha" și filmul românesc "Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război".

11 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Pai de ce sa ma multumesc doar cu cartea/filmul cand pot sa le am pe amandoua? Asa e mai interesant, parerea mea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cartea...Un copil ce citeste va fi un copil ce gandeste!

Răspuns utilizator avertizat
| Ciuuf a răspuns:

Cartea.
Este altfel...

| twilightt a răspuns:

Eu aleg cartea.Motivul este pentru ca atunci cand citesti este o alta senzatie! Daca citesti o carte poti sa iti inchipui cum sunt personajele cum sunt imaginile descrise chiar poti sa te transpui in poveste si in al doilea rand pentru ca intodeauna cartea este mai lunga si mult mai explicita! Iti spune pana si cum arata iarba(un exemplu)cum este picatura de apa si tot asa.Este altceva cand citesti si altceva cand vezi filmul! Funda? plz

| crackster a răspuns:

Filmul nu respecta nici-o data in totalitate cartea dupa care a fost facut. Filmele nu sunt facute pentru cei ce nu au citit cartea si vor sa se multumeasca cu filmul, sunt facute pentru a placea masei largi de populatie( Eventual mai adauga cateva explozii, sange si scene dramatice).
Deci raspunsul meu este- cartea.

| crackster a răspuns (pentru crackster):

(pentru a place**) si intr-adevar, nu zic sa nu vezi filmul dar daca ar fi sa alegi intre film si carte mai bine alegi cartea. Citind cartea ai alte trairi pentru ca ea iti lasa orizontul imaginatiei deschis in sensul ca iti imaginezi tu cum arata personajele/decorul, te poti identifica altfel in intamplari, pe cand, in film totul iti este pus in fata, nu iti mai lasa loc de interpretare.

| Dididss a răspuns:

Pai normal filmul ar fi mai frumos dar cartea este mai interesanta pentru ca ai senzatia ca traiesti intamplarea respectiva s-au ma rog despre ce este vorba in acea carte! fundită?

| marydanielle a răspuns:

Cartea si filmul.Nu as putea alege pentru ca fiecare din cele 2 reda o emotie diferita.
Dar recomand citirea cartii in primul rand,caci vei descoperi adevarata poveste si, in plus, contine detalii ce scenaristul/regizorul le indeparteaza, la filmare.
Filmul este ecranizarea, si vei putea sa te bucuri de faptul ca a prins viata cartea, sa spun asa.
O seara placuta!

| H17 a răspuns:

Cartea. De ce? Pentru ca ea te lasa sa creezi propria ta lume, sa vezi lucrurile in felul tau, nu-ti ingradeste imaginatia. Citind, iti imbogatesti vocabularul, imaginatia si iti dezvolti anumite abilitati. Pe de alta parte, nimic nu se compara cu o carte buna si o ciocolata calda indiferent unde te-ai afla..Filmul iti prezinta lucrurile concis, te face sa crezi si iti arata ceea ce vede regizorul, ca sa nu mai mentionam faptul ca filmul nu respecta de cele mai multe ori continutul cartii. Poate e plictisitor sa petreci o saptamana citind o carte, in loc de a vedea un film in doua ore, insa satisfactia celei dintai este incontestabil mai buna. happy

| yngrydutza2001 a răspuns:

Eu aleg filmul deoarece imi place mai mult da vad un film, m-i se pare mai frumos sa vezi un film deoarece in film poti vedea ce se intampla prin imagini artistice, bine ca este frumos si sa citesti o carte deoarece asa este bine, sa citesti si atunci cand faci acest lucru, daca ai inspiratie poti vedea imagini vizuale dar uneori cand citesti carte nu prea esti atent la ce citesti cand la film e altceva(parerea mea)