| anonim_4396 a întrebat:

Cat de avansate sunt cunostintele romanilor in legatura cu stiinta, medicina si psihologia?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt destul de avansate (de putini romani).

| halogen001 a răspuns:

Stiinta costa, nu e gratis, deci in functie de puterea economica e si cunoasterea si nu ne putem astepta la un nivel foarte avansat de cunoastere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel de avansate ca ale tuturor, din aceleasi surse invata toti.

Știința: cât au apucat să vadă la televizor sau 2 documentare pe YouTube. Universul e infinit și în continuă expansiune. E=mc2. Am ales știința că sunt ateu sau am ales religia că nu înțeleg știința.
Medicina: Sunt experți la orice mai puțin când vine vorba de acordarea primului ajutor. Acolo îl lasă pe Dumnezeu să își facă datoria. Asta acasă. În spital treaba stă fix pe dos: malpraxisuri pe bandă rulantă. Recomandă nefrologul banane unui pacient diabetic și când suni la terapie să-ți primească un pacient de pe reumato cu AVC îți spun că "să vedem dacă are loc, nu prea am chef."
Orice boală se vindecă dacă omul vrea cu adevărat. Oamenii sunt bolnavi pentru că așa vor ei la nivel inconștient.
Psihologie: Tot ce faci e din cauză că ai traume în copilărie. Am văzut eu 2 documentare pe Facebook. Psihanaliza is a thing. Ăia mai edgy au trecut la Adler sau Erickson.
Inconștientul dictează totul. Body language-ul e important pentru că transmiți mai mult nonverbal.

^ Cunoștințele românilor in a nutshell.