| anonim_4396 a întrebat:

Cat de des faceti curat in camera/casa voastra? E normal sa fie tot un fir de par peste tot in casa?
Intr-adevar nu fac prea des curat, asa mai dau cu matura/mopul la aproximativ 1 data/luna (ca nici nu fac mizerie), sa sterg praful si asa curatenie mai detaliata 1/an.
Cand fac curat observ ca am o gramada zeci, sute de fire de par mici de 2-3 cm pe jos.
Imi si cade parul desi folosesc ceva sampon de la farmacie si vitamine pentru combaterea fenomenului.

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sa dai cu mopul o data pe luna este extrem de putin. Nici nu ma mir ca gasesti fire de par pe jos. In mod normal in fiecare zi trebuie sa maturi si sa stergi cu mopul pe jos. Praful se depune incontinuu si trebuie sters o data pe saptamana. Nu mai zic in bucatarie si baie, unde se face mizerie constant si trebuie stranse lucrurile, aranjate si facut curat in fiecare zi. O data pe luna consider ca e potrivit sa faci curatenie generala peste tot, in toate locurile in care nu faci de obicei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dau cu aspiratorul odata la 3-4 zile si tot e plin de praf... cum arata la tine daca dai odata pe luna hmmm

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Simplu, gunoiul/tot ce e gol arunc mereu la gunoi. Praf pe unde umblu nu se pune, Praf se pune doar pe mobila inalta, sau in spate la mobila. 90% din timpul pentrecut in casa il petrec in 2 locuri de cate

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Înseamna ca e o problema la tine la luna e suficient, sunt oameni de fac odata pe an la 2 ani nu au urme de muscaturi de plosnite sau plosnite in casa + acarieni mor la fiecare dus zilnic asta in cazul in care ai pe piele

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica daca faci dus zilnic poti sa locuiesti in mizerie nu? Serios?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dacă faci dus zilnic omori acarieni de pe piele asta daca ai la fiecare dus, și dus de 4 5 minute ca sa nu consume, si ti am zis sunt oameni de nu curata 1 an 2 si nu au plosnite in casa sau urme pe piele, in schimb spălat haine asta da periodic, + ca eu nu ziceam ca un om ar trebui sa curete la 1 an 2 am zis ca exista oameni, oricum la 2 saptamani 1 luna e sufcient,

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mizerie vorbești de parca nu e curățenie de 1 an 2 3 la 2 săptămâni 1 luna nu are ce sa aiba,

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Rescrie te rog in limba romana. Ai aruncat niste cifre acolo, nu înțeleg nimic.

| SilentRain a răspuns:

De două ori pe zi, seară și dimineața în bucătărie nu mai zic... Fac din de câte ori e nevoi...
Fa mai des curta chiar dacă ești singur și nu prea e mizerie, nu e ok sa stai cu praf prin casa

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Da esti harnica rau, Da cum e zicala aia cum "barbatul savureaza uitandu-se la fotbal cu o bere in mana" Femeia trebuie sa savureze a "fi in bucatarie sau/si cu matura in mana."
Da mai este praf si ce. nu sufar de astm., + mi o lene de numa a face curat tinand cont ca praful se va asterne din nou.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt harnica, pur și simplul trebuie sa fie curat pentru mine
Îți recomand și ție la fel' după bei o bere

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

O luna nu are nimic hai sa nu mai exageram sunt oameni de fac odata pe an la 2 ani si nu au urme pe piele de mușcături de plosnite dusul zilnic te protejează. + CA Nu face nimeni curățenie sus pe șifonier sau frigider la luna

| Sofer a răspuns:

O data la săptămână, curățenie în camera.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ordine fac în fiecare dimineață câte 10 minute minim, că altfel nu mă simt bine. Curățenie mai serioasă o dată pe săptămână, adică șters praful și aspirat fiecare colț al camerei. Cu mătura dau în fugă destul de des, am pisici și dacă nu dau la 2-3 zile simt că mă sufoc de păr laughing. Dacă mâncam în cameră sau umblam încălțată dădeam zilnic, dar nu e așa nevoie. Și mai perii patul și un fotoliu des tot din cauza lor, că altfel îmi umplu toate hainele de păr și nu se duc cu rolele alea lipicioase mereu. Mi se pare cam puțin o dată pe lună thinking
Părul cade de stres, alimentație proastă, șamponul nu prea are cum să te ajute. E vară, de ce nu te tunzi chel? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi prin bucătărie fac curat zilnic, de câte ori e nevoie, praful îl şterg la 2 zile, iar cu aspiratorul şi mopul dau tot la 2 zile.Bine,când eu,când iubitul meu.
Ordine fac în fiecare zi,dar aia nu durează mai mult de câteva minute.
Am şi un aspirator de mână cu care mai iau părul de la pisică, din nou, zilnic.
Nu ştiu cum stai tu o lună fără să cureţi pe jos şi un an fără să ştergi praful. straight face
Înţeleg că poate stai singur şi n-ai nici animal de companie, dar totuşi...
Dacă aş face eu aşa rar curăţenie, cred că ar prinde praful ăla viaţă şi m-ar înghiţi.