| AlexDorinel a întrebat:

Cat % din fetele din România sunt materialiste? Adica vor oameni cu mașini scumpe etc.

Pot spune ca eu sunt norocos la 16 ani ca am o prietena nematerialista caruia nu-i pasa dacă am bani sau nu?

56 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

95% din pacate, in acel procentaj se numara multe prostituate care migreaza sa stranga bani ilegal

| JustDeedee a răspuns:

Abia ai 16 ani. Consider că nu are rost să te gândești la astfel de lucruri inutile din punctul meu de vedere. Ca să îți dau un plus, o femeie nu va fi niciodată materialistă dacă știe și vrea să se descurce singură în viață. În sensul că e conștientă că nu are nevoie de un bărbat în viața ei, ci doar dorește să fie acolo lângă ea, dar în rest... știe că se poate descurca și singură. Până la urmă tu îți alegi femeia de lângă tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Vreo 10%
fiindca 90% or sa ajunga sa se marite cu unul care nu are masina si nici bani.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Statistica o fac cele maritate, nu ce vezi tu acum pe strada.
Ele spun clar ca cei cu care s-au casatorit nu au masini, nu au bani...si o iau totusi de la zero, impreuna pentru cai dragoste.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai normal, ca majoritatea fac impreuna, nu e nevoie sa aiba el bani sau masina, muncesc impreuna, au sal cam pe acolo si aia e.

| sierra1 a răspuns:

~ AlexDorinel: am o prietena nematerialista care nu I pasa dacă am bani~

asta până când dă de vreunul cu resurse, dotat

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Din păcate, sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Citește bine ce am scris eu.

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie cat la suta sunt materialiste, cert e ca nici o fata sau femeie nu e materialista cu un baiat pe care-l place f mult, asta e lege, nici aia care e materialista cu altul, cu ala care-i place e f sincera si-l place si fara bani doar cu salariu mediu ca si ea.

Iar cand una nu place pe unul, ori il evita, ori profita de el, iar aici nu stim cate sunt dintr-o categorie si care din alta, ca nu s-a facut o statistica ca nu prea ai cum sa faci.

Daca ai una nematerialista inseamna ca arati binisor.

| Simpatic a răspuns:

1. nu puteam sti ca nu exista statistici in acest sens.
2. prietena ta nu e materialista ca are 16 ani, cand o sa treca de 18 s-ar putea sa fie...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, o sa ii pese la un moment dat. Nu e vorba ca ai sau nu, ci de cum ii poti oferi incredere si stabilitate.

| Catrice a răspuns:

50%+1 Iiziiihee hee

| gabicoo a răspuns:

Nu să iegzistă așe cieva! Nici una nu ie matieralistă și tăti ie virgine!
laughing

| Emma30555 a răspuns:

Cat % din băieți sunt materialisti? Cam asa sunt și fete. Procentul e asemănător doar ca fetele sunt mediatizate sa zic asa, și asta fiindcă sunt atâția bărbați care de fapt încearcă sa le cucereasca în modul acesta. Fetele in ziua de azi sunt independente în general, și cauta băieți cu potențial ca să poată realiza lucruri împreună

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Emma30555):

Felicitări pentru felul cum gândești. Exact asta voiam și eu să spun. applause

| Emma30555 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Mulțumesc

| TudorDD a răspuns (pentru Emma30555):

Adevărat. Te îndrăgostești, dar privești lucrurile și pe termen lung. E vorba ca împreună să se construiască ceva frumos, că altfel n-are sens. Menirea omenirii e evoluția. De aia nu mai aprindem focul cu două bețe decât la Discovery și educația devine prioritara. Greșesc undeva?

| Emma30555 a răspuns (pentru TudorDD):

Nu greșești, dar în general asta fac majoritatea oamenilor, încearcă sa evolueze

| Lukasssz a răspuns:

99%

| RobertMoon a răspuns:

Eu cred ca 70%

| Mosotti a răspuns (pentru RobertMoon):

Nici o fata nu e materialista cu un barbat pe care-l place sincer, e materialista cu neatractivii pe care ori ii ignora, ori ii folosesc, asta e regula.
Si cum f multi baieti/barbati nu-s atractivi, de aia se zice ca multe femei isi materialiste, s-a generalizat faza ca pe astia ii foloseste doar.

Si e logic, daca mie nu imi place deloc o fata, ce solutii am?
1 - Nu o bag in seama pe axa parteneriat, sau
2 - O voi folosi material daca stau cu ea, altfel de ce as sta cu ea daca nu imi place deloc?

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai nu cont ce au in cap, ca daca te place f mult, nu va fi niciuna materialista.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Din păcate, nu s-a făcut încă o statistică pe tema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești deloc norocos - nu a ajuns prietena ta la 20 de ani și să fie frumoasă.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Va fi studentă anul 2 printre studenți care sunt copii de oameni bogați într-un oraș mare.
Nu va mai fi o elevă într-un liceu mic de provincie.
Te-ai gândit la asta? Tu ce vei fi la 20 de ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nici măcar nu își va mai aminti de tine când va fi cu studenții din familii bogate din facultatea unde va fi și ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai familie bogată?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Întreabă ACUM pe tatăl tău dacă de la 19 ani poate să dea lunar 1000 de euro 5 ani să te țină în facultate cum sunt ținuți alți copii în facultate și să stea și singuri ei.

Spune-i ACUM mamei - am citit pe internet că dacă vreau să fac facultatea la București trebuie 1000 de euro pe lună = 12.000 de euro pe an.

Și în 5 ani trebuie 60.000 de euro.

Așa întreab-o - mamă, eu o să pot face facultatea la București? Ai 60.000 de euro să mă ții în facultate 5 ani?

După aia scrie aici ce ți-a răspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Este doar chiria 300 de euro la o garsonieră + 100 de euro întreținerea = 400 de euro doar să locuiești în București ca student.

Restul de 600 de euro sunt - 200 de euro mâncarea ta și 400 de euro bani de buzunar că NU poți să nu ieși nicăieri în oraș.

Deci 1000 de euro pe lună timp de 5 ani = 60.000 de euro ca să ajungi om în viață și nu să rămâi un ratat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

E bine și fără facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu nu scriu din ce am auzit la colțul blocului.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sunt salarii bune în București.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ăla e salariul mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| Hypefox a răspuns:

Gogule, nu zi nu niciodată. Când creșteți se schimba situatia. Momentan sunteți minori, adică ca să va găsiți de munca sau sa faceți studii avansate mai e. Dar când ajungeți de trebuie sa lucrați atunci e greul și tot atunci depinde de oameni. Unele nu vor pur și simplu sa treacă prin stadiul de munca și le este mai ușor sa folosească vrajeala cuvintelor sa facă bărbații de bani și sa caute oameni de acest tip. Acum și bărbații au vina ca accepta asa ceva, alimentează zi de zi și de asta fetele au luat o razna ca au dat de putere în a știi șmecheria vorbelor dulci, seducătoare și asa. Menționez depinde și de educația de acasă. Decât sa te intereseze un procentaj, mai bine sa te intereseze despre prietena ta și sa o încerci sa fi sigur sigur ca va vrea sa tragă cu tine pe viitor sa aveți ceva și sa belești ochii de acum decât sa belești... la final =)

| Fabianaa a răspuns:

Sunt "materialiste"deoarece nu se uita la ultimul sărăntoc. Un bărbat serios și cu care merita sa îți petreci restul vieții/sa intemezezi o familie le v-a oferii un mediu bun în care se trăiască. După părerea mea asta nu înseamnă să fi materialist, ci mai mult sa ai standarde. Nu e bine sa generalizezi, sunt mii de femei în lumea asta, nu înseamnă că dacă fosta a fost materialista asa sunt toate femeile. Tu nu te poți numii norocos, o fata la 16 ani e încă o copila, nu are cum la vârsta ei sa aibă așteptări legate de bani.

Răspuns utilizator avertizat
| Fabianaa a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai doar n-am dreptate? Poate pentru gusturile și gândirea ta nu e dar dacă te gândești logic e încă copila.

Răspuns utilizator avertizat
| Cretinul112 a răspuns:

Dacă e de la sat... rolling on the floor

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

E bine să fi undeva intre materialism si nematerialism, eu una mi-as dori bani cat să imi cumpar o casă frumoasă cu 3-4 camere la oraş in care să locuiesc eu, sotul meu si copii nostri mi-as dori banii cat pentru mancare haine, tratamente medicale si o masina si pentru a le oferii o educatie foarte bună in prezent nu am nici un lucru din ce am scris sus dar nu pot gandi diar pe aici si acum ma gandesc si la vitor poate imi va placea un baiat poate vii avea copii, cum le ofer o viata frumoasa si educata daca nu am banii necesari?

| Iubireameamika a răspuns:

Depinde de caracterul omului, nu toate sunt materialiste

Răspuns utilizator avertizat