anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cate genuri credeti ca exista (d-alea pe care le pot avea oamenii)?

https://twitter.com/cartoonnetwork/status/13385393465305 37475

269 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://images.app.goo.gl/JNFgmVfsTsNzYbKTA
Nu cred ca genurile se pot cuantifica in maniera pe care o vrei tu(un numar exact). Termenul care le descrie mai bine e spectru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e un spectru, cred ca e binar. Exista barbati si exista femei. Exista genul masculin si exista genul feminin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si persoanele non-binare? Ele se situeaza in afara spectrului binar. Exista si denumirea de trigender, desi n-as putea spune cu exactitate la ce se refera acest prefix.Sau persoanele genderfluid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru cineva ca mine, care crede ca sexul si genul sunt acelasi lucru, non-binary suna ca o foarte mare bullșeală. Inteleg ca tu accepti premisa ca sexul si genul sunt foarte diferite. Am si eu o curiozitate, daca vrei sa raspunzi. Spuneai ca esti la medicina. Va invata teoria genului la medicina?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Accept premisa ca exista oameni care se identifica cu ambele genuri sau cu niciunul.Prin urmare conceptul de non-binary exista. Discutabila e incadrarea sa in normalitate sau in categoria tulburarilor de identitate.
Nu. Tine de psihiatrie/psihologie, nu de medicina generala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Implicatia a ceea ce accepti tu nu e ca genul e foarte diferit de sex?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Definitia e diferita.Practic pot coincide, cum se intampla in general, dar da, sunt determinate de factori diferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine. Mi se pare important totusi sa aflam de la cei care sustin ca sexul e diferit de gen, cate genuri exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti se pare importanta parerea unor persoane care sustin ceva ce tu nu consideri a fi dovedit stiintific? Ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda. Mi se pare important sa stim cate genuri exista de la cei care sustin ca genul nu e binar si acelasi cu sexul. Cred ca ar trebui sa stie si ca e datoria lor sa ne informeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E cam dificil sa te informeze cu privire la un aspect pe care nici ei nu-l stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci ar trebui sa ne lase in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci,pana cand o teorie nu este elaborata in totalitate, astfel incat sa cuprinda raspunsuri la toate intrebarile ce se pot pune pe marginea ei, ea nu ar trebui sa fie facuta publica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E publica deja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci care e problema?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Insistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Hecate a evaluat raspunsul tau"
Nu m-am referit la tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Avea mai mult sens daca te refereai la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zau, cum asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt insistenta.Adeptii teoriei genului nu mi se par a fi.Mai mult cei care se opun teoriei insista in a o contesta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ti se par tie, dar sunt. Poate nu sunt insistenti la noi, dar sunt in tari ca SUA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt vocali si isi impun punctul lor de vedere, in scopul normalizarii orientarilor lor.Nu mi se pare o dovada de insistenta.Cel mult este un raspuns la insistenta celorlalti de a refuza sa-i accepte/sa le accepte drepturile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca e o dovada de insistenta sa isi vanture peste tot pe unde pot ideea. Vezi exemplul Cartoon Network, canal pentru copii. Cred ca e si foarte grav ca incearca sa reduca la tacere oameni ca Abigail Shrier, si ca merge.
Nu isi impun nimic... Sau, bine, ajung uneori sa isi impuna ceva, cu o tactica mizerabila (cum s-a intamplat in cazul amintit mai devreme). Pentru ca daca cred ca li te opui cumva, esti catalogat ca fiind un om foarte rau. Si cine ar vrea sa se spuna despre el ca e un om foarte rau? (sper sa nu-mi zici ca tie iti surade)
Nu stiu la ce te referi cand vorbesti despre o neacceptare a lor si a unor drepturi ale lor. Eu ii accept, pot sa accept ca exista barbati care cred ca sunt femei si femei care cred ca sunt barbati. Atat. Pana nu demult am avut niste reguli clare, sexul si genul erau acelasi lucru iar barbatii erau barbati si femeile erau femei. Apoi a aparut ideea ca genul si sexul nu mai sunt acelasi lucru si ca barbatii pot sa fie femei. Si ca nu exista doar doua genuri. Nu e clar cum, si cate, dar sunt mai multe. Cred ca cei care militeaza pentru schimbarea regulilor ar trebui sa fie precisi in legatura cu numarul genurilor si cum se poate sa fie mai multe.
Referitor la asa ceva ca niste "drepturi ale lor", cred ca e foarte gresit ca barbatilor care se simt femei sa le fie permis sa participe in sporturile pentru femei unde ajung, desigur, sa domine, pentru ca realitatea isi spune pana la urma cuvantul. Iar realitatea e ca barbatii sunt barbati, sunt mai puternici decat femeile si raman barbati indiferent de cum se simt.
https://thefederalist.com/......ansphobia/
https://www.washingtontimes.com/......-sprinter/
https://bleacherreport.com/......to-compete
https://www.lifesitenews.com/......her-eye-so

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand scrii o carte cu titlul "irreversible damage" iti asumi impactul negativ pe care o sa-l aiba.N-am ce sa comentez tot scandalul, nu le dau lor dreptate, nici ei.
Cred ca stii deja ca imi surade.
Acceptarea ta se rezuma la o simpla constatare.Din moment ce peste tot apar persoane care se identifica cu genul opus sau niciunul sau orice altceva, ar fi absurd sa nu admiti existenta lor.Nu accepti ca poate fi posibil ceea ce cred ei, sa se "nasca in corpul gresit".Si nu cred ca-i privesti ca pe niste oameni normali.
Faptul ca am avut niste reguli clare nu inseamna ca nu au existat femei care se simteau barbati si invers.Inseamna doar ca nu faceau public acest lucru.Regulile alea clare pe care le-am avut pastrau aparentele doar. Daca exista acum oameni care se identifica cu alt gen diferit de sexul biologic, atunci au existat si acum 100 de ani.
Ar fi mai precisi, daca ar stii.As spune ca sunt doua genuri complet distincte-plus oscilatii intre ele.Sau in afara lor, pentru persoanele care nu se identifica cu niciun gen.Dar nu cred ca exista vreo cifra oficiala care sa desemneze numarul de genuri sau care sa ateste macar ca poate fi cuantificat intr-un numar, tinand cont ca de obicei genul este vazut ca un spectru.
Nu militeaza pentru schimbarea regulilor.Militeaza pentru inlaturarea discriminarii sub orice forma.Aici ma refer la intreaga comunitate lgbt.
Sunt de acord referitor la participarea femeilor trans in competitii sportive impotriva altor femei cis.Dar problema asta s-ar putea rezolva usor prin introducerea unor noi categorii-barbati si femei trans.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai vorbit inainte despre cum "isi impun punctul lor de vedere" si ala cu cartea e un exemplu. Nu cred ca a facut nimic gresit publicand cartea. Nu vad de ce sa isi asume ce s-a intamplat.
Stiu ca iti surade, la fel cum i-ar surade sau macar n-ar deranja pe orice alt om normal. Unei companii sau anumitor persoane publice nu le-ar surade deloc.
Acceptarea mea inseamna ca le recunosc umanitatea si ii tratez ca pe niste oameni.
Nu ii consider niste oameni normali, la fel cum nu ii consider normali nici pe oamenii care nu au o mana sau un picior. Cred ca e normal, natural, firesc ca oamenii sa aiba doua picioare si doua maini si sa nu creada ca sunt femei atunci cand sunt barbati.
Banuiesc ca au existat mereu barbati care se simt femei si femei care se simt barbati, dar nu cred ca e relevant ce simt ei.
Genul nu e vazut de obicei ca un spectru. E vazut astfel de catre unii si e o chestie foarte noua.
Aceasta inlaturare a discriminarii despre care vorbesti tu, care nici nu sunt sigur la ce se refera, mai aduce cu ea si o schimbare radicala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu spun ca ar fi gresit cu ceva publicand cartea.E opinia ei, parte din meseria ei.Dar deznodamantul era de asteptat.
Le recunosti umanitatea dpdv biologic.
E normal ca oamenii sa aiba doua maini si doua picioare pentru ca asta e morfologia tipica speciei.Dar cand vezi un om fara un deget te porti normal cu el.Nu scrii carti cu titlul "irreversible damage", nu intri in polemici inutile pe tema asta, nu le restrangi drepturile etc etc Asta e diferenta.
Nu e relevant ce simt ei, e relevant motivul pentru care simt asta si anume structura creierului lor.Indiferent daca au o boala,o tulburare sau pur si simplu o alta orientare, asta nu-i face "anormali".Nu mai anormali decat un om cu diabet, in orice caz.
E vazut de o obicei ca un spectru de cei care se considera non-binary sau se identifica cu genul opus.
O schimbare radicala, da, dar nu vad cum te-ar afecta.Pe tine si pe ceilalti in general.Pe mine nu ma afecteaza.
Discriminarea incepe de la repulsia pe care o manifesta societatea fata de ei (in orice domeniu).Un exemplu ar fi casatoria legala a persoanelor de acelasi sex/adoptia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O asumare din partea ei a ce s-a intamplat cred ca implica si ca ar fi gresit.
Din ce am auzit-o vorbind despre carte, nu e menita sa denigreze persoanele transgender, daca asta vrei sa spui.
Cand am zis ca cred ca e irelevant ce simt barbatii care se simt femei, m-am referit la faptul ca acestia raman in continuare barbati. Nu sunt sigur ce vrei tu sa spui cu "e relevant motivul".
Mai devreme ai spus ca "nu militeaza pentru schimbarea regulilor". Acum esti de acord ca e "o schimbare radicala". Nu te inteleg. In fine. Ma afecteaza. Adica nu vad niciun sens in ea. Ai vorbit mai devreme despre oameni care se descriu ca fiind non-binary si care vad genul ca un spectru. Daca genul e un spectru, atunci nu suntem cu totii non-binary? Apoi e chestia asta: https://gender.wikia.org/wiki/Pangender Nu vad cum e posibil sa reprezinti in acelasi timp fiecare punct al spectrului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca implica neaparat ca ar fi gresit; e genul de asumare de care ar trebui sa dea dovada oricine alege sa dezbata un subiect controversat, care pune intr-o lumina proasta un anumit grup de persoane.Indiferent cata dreptate are.Din ce am citit eu referitor la carte, autoarea compara cresterea exponentiala de adolescenti trans cu un trend indus de social-media; din punctul meu de vedere are dreptate, dar e o generalizare.
Din ce puncte de vedere raman in continuare barbati? Daca au creierul similar cu al unei femei, se imbraca ca o femeie, se comporta ca o femeie si-si mai fac si operatie de schimbare de sex, mie mi se pare ca se apropie mai mult de o femeie decat de un barbat.
"militeaza pentru schimbarea regulilor" suna de parca ar fi anarhisti veniti sa demonteze tot sistemul.In realitate ar fi o schimbare de mentalitate, plus cateva ajustari ale unor reglementari privind familia si adoptia.
Eu ma identific cu un singur gen din acel spectru.Presupun ca tu la fel.Nu vad de ce am fi non-binary, din moment ce nu exista nicio confuzie legata de genul cu care ne identificam.
https://www.healthline.com/health/different-genders#a-d
Nu stiu cum e posibil sa reprezinti in acelasi timp fiecare punct al spectrului; nu sunt sigura ca este "in acelasi timp". Presupun ca la un moment bine definit se identifica cu un singur punct al spectrului. Oscilatii pot aparea probabil de la o zi la alta.N-am studiat pangenderii ca sa-mi formez o opinie exacta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Din ce puncte de vedere raman in continuare barbati?"
Fiecare celula din corpul lor e masculina.
Ar fi o schimbare radicala si foarte vaga.
Nu e nevoie sa fim confuzi ca sa fim nonbinary, potrivit a ce sustin unii mai nou despre gen (ca nu e binar, ci un spectru). Daca genul e un spectru si noi ne identificam (folosesc cuvintele tale) cu un gen dintr-o multime de genuri (nu doua), atunci trebuie sa fim si noi tot nonbinary...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"fiecare celula din corpul lor e masculina"
Bineinteles.Sunt convinsa ca celulele tale debordeaza de masculinitate. Probabil ridica greutati in timp ce ale mele fac balet.
Da, o sa aiba cateva caracteristici specifice barbatilor, dar vor semana si se vor apropia din toate punctele de vedere mai tare de o femeie decat de un barbat.
Vaga? Ar fi evidenta.
Termenul de binary se refera la persoanele care admit ca exista numai 2 sexe si se regasesc intr-unul din ele.Cei non-binary admit ca exista mai mult de 2 genuri si nu se regasesc (100%)in niciunul din cele doua genuri "de baza". Deci nu, daca genul e un spectru, dar noi ne identificam cu genul care corespunde sexului nostru biologic, nu suntem non-binary.

Întrebări similare