| RAY a întrebat:

Ce alegeri credeti ca aduc cea mai mare fericire a cheltui banii, pe lucruri materiale sau a merge in intr-o calatorie unde vei avea parte de multe experiente?
ce ati alege voi? o vacanta in tara mult visata sau ultimul iphone sau Samsung /laptop etc

32 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Ținând cont că am o relație la distanță, cheltui destul de mult pe drumurile care încerc să le fac lunar până la prieten și cazarea de acolo. Pierd 6 ore jumate pe drum, mă mai trezesc la 3-4 dimineața să pot ajunge la autogara aflată la 4-5 km distanță că mijloacele de transport până acolo nu prea sunt la ora aia și nu urc în taxiuri. Ajung destul de obosită, dar nu mă culc direct.
Fac destul de multe economii, bugetul meu arată cam așa: 30% din bani îi cheltui pe mâncare+produse de îngrijire care trebuiesc înlocuite, iar 70% pun deoparte pentru următoarea lună. Eu deja știu prețul produselor când merg la mall, îmi iau doar strictul necesar. Îmi ajung și pentru zile de răsfăț. Nu mi se mai strică mâncarea în frigider sau rămân fără hârtie.
Eu asta am ales pentru că se merită. Pe lângă faptul că îmi văd prietenul, îmi organizez orarul la sânge și sunt mai ordonată.

| Aasdfghj a răspuns:

O calatorie inseamna mult mai mult decat un bilet de avion si camera de hotel, cateva muzee vizitate si un magnet luat drept suvenir. Eu una as alegere calatoria iar pentru mine nu conteaza stelele hotelului sau tara/orasul. Pun accent pe lucrurile facute. Mai ales lucrurile facute in 2 pentru ca doar asa o vacanta se poate transforma intr-o adevarata aventura.

| Speed99 a răspuns:

Lucruri materiale. Imi ajunge sa am cel mai nou iPhone, Samsung si un Laptop d-ala scump de tot, gen Asus ROG.

Le-as putea vinde si de banii castigati m-as putea duce in vacanta in Las Vegas la hotel de 4-5 stele si inca mi-ar mai ramane bani. It's-a win-win situation.

| Drimmero a răspuns:

Sa merg intr-o calatorie, clar!
Nu s-ar compara niciun suvenir daca eu as merge in Londra pe stadion.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Wow ce frumos, las ca vei merge cand vor castiga asta liga campionilor

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Putin mi-ar pasa daca vor castiga trofeul asta, nici nu sunt sanse,, as merge oricand si oricum doar sa traiesc live acele emotii, chiar nu sunt fan de rezultate, iubesc echipa din mentalitate!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Aduna banii si mergi pana nu baga viza

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

2 ani am timp sa-mi fac planuri sa merg la meciuri,, e distanta destul de mare, drumul obositor, trebuie sa ma orientez printre straini, sa ajung la timp cand e vreun meci si tot asa, nu e foarte simplu, dar cu vointa se poate.
Astept sa plece mosul ala ramolit de la conducere ca sa pot sa merg de placere fara sa ma apuce nervii si sa ii cer demisia cum o fac majoritatea fanilor Arsenal

| J0B0MAT a răspuns:

Depinde de ce ai nevoie. Uneori ai nevoie de un iphone, alteori de o vacanţă.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Tu acum ce ai nevoie?

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Acum aş avea nevoie de nişte ochelari de soare. Tind către unii Police.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Chiar sunt frumosi acest tip de ochelari de soare, multa bafta la cumparat

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Da,sunt.Nu ştiu dacă o să îi cumpăr prea curând, dar până la urmă tot trebuie să îi iau.

| SG1995 a răspuns:

O călătorie întodeauna va da noi perspective de viață, ajungi să cunoști nu numai alte persoane, ci și pe tine însuți ca persoană în diferite ipostaze. Deci da, aș prefera călătoria.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de ceea ce imi doresc mai mult la perioada respectiva. Daca este o calatorie pe care mi-o doresc de mult timp, aleg calatoria. Daca este un bun material pe care il vreau mai mult il cumpar si las calatoria pentru mai tarziu. Insa daca e un bun material, nu e un gadget, cel putin pentru mine.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Insa daca e un bun material, nu e un gadget, cel putin pentru mine.

desi tu nu esti cu de asta, esti mai economica asta e bine

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu..nu-s mai economica. Am spus ca nu dau bani pe tehnologie asa de des, insa asta nu inseamna ca nu ii dau pe altceva. laughing

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Fara nr, banii harti colorate a, is curios ce isi cumperi mai des? chesti feminime nu?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

laughing Pe tot ce prind. Haine, in general. Insa daca este sa platesc sume mai considerabile de bani, cel mai mult investesc in genti si pantofi. Nu in sensul ca am 1000 de genti si 10000 de perechi de pantofi, insa prefer sa platesc mai mult pe o geanta si sa fie de calitate. Cat despre pantofi, nu stiu ce sa zic. Am foarte multe perechi de pantofi, unii foarte scumpi, altii foarte ieftini. Insa, in general, prefer sa cumpar o pereche mai scumpa de pantofi, decat una ieftina.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Dar clar ca mergi la cumparaturi de dimineata daca atatea ai de cumparat

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Eh..cand am zile libere. Sau in pauzele de masa. Trebuie sa merg des ca sa pot sa cantaresc bine optiunile. Daca iau o decizie, trebuie sa fie bine informata.

Problema este ca de regula, esuez. Mi se intampla uneori sa vreau sa strang bani pentru ceva anume si cand ma plimb pe vreo straduta se intampla sa gasesc un butic care are nu stiu ce geanta, de la nu stiu ce designer, intr-o nu stiu ce culoare, cu nu stiu ce chestie. Si o vad. Si uit motivul pentru care voiam sa economisesc bani, motivul pentru care eram pe straduta aia, lucrurile pe care vreau sa le mai cumpar, rostul existentei umane. Iar deodata scopul vietii mele se transforma si capata forma acelei genti. Iar in momentul ala stiu ca trebuie sa o cumpar. Asa ca o cumpar. Ajung acasa si realizez ca decizia pe care am luat-o a fost cat se poate de neinformata. Asa ca imi propun ca pe viitor sa verific toate buticurile de haine si de genti din timp, ca sa pot sa ma gandesc mai bine asupra deciziilor pe care le iau si sa nu mai ajung in aceeasi situatie. Insa situatia se repeta din nou.

Totusi, am incredere, ca la un moment dat, voi stapani aceasta arta de a lua decizii bine informate cand vine vorba de genti.

Pana atunci, insa, sunt condamnata la o viata al carei scop se schimba de la o saptamana la alta. laughing

| Clorox a răspuns:

Ambele!

| AC4S4 a răspuns:

Eu as alege calatoria. Cu toate ca e mai mult o placere temporara, nu fericire.

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

O vacanta, evident.
La batranete, nu o sa le povestesc nepotilor ( daca o sa ajung si daca o sa am ) cum jucam flappy birds pe ultimul model de telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoana si de nevoile fiecaruia. mie imi plac vacantele.
P.S. 'tara mult visata' se viziteaza cu o suma mult mai mare decat cea necesara pentru achizitionarea unui laptop.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns:

Depinde ce nevoi ai, daca stai cu chirie, pentru mine este mai important sa-mi cumpar o locuinta si sa nu mai stau cu grija ca daca nu am sa platesc chiria ajung pe strazi. Dar asa evident, alegi o vacanta, dar dupa parerea mea, daca ai de ales intre un telefon si o vacanta ma tem ca nu este vacanta mult visata.

| Pamanteanul a răspuns:

Amândouă sunt importante.

Răspuns utilizator avertizat