| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați crede despre două persoane adulte care se apucă de furat doar pentru adrenalină și atracția de pericol?

Cei doi ar fi femeie și bărbat, parteneri și complici.
Nu ar face "găinării", ci ar fura din casele oamenilor bogați (și corupți) din zona lor iar banii sau obiectele de valoare le-ar dona în scopuri umanitare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Awwww! Credeam că doar eu visez la povești de genul și aspir să le scriu. Dar dacă asta ar fi o poveste reală, la modul reală, mi se pare de-a dreptul nebunesc și splendid. Mie una mi se pare fain, scopul ăla de a ajuta pe cineva care nu știe nici ce gust are carnea sau ce e aia căldură și lumină în casă, și fură de la ăia care au vândut droguri sau au furat fete inocente să le ducă pe cine știe unde sau au făcut cine știe ce delapidări și furturi, pe când alții au muncit o viață întreagă cinstit ca să ajungă la jumătate din averea ălui corupt, eu cred că e un scop bun.
Dacă mai pui și că tipi ăștia fac totul și cu un spirit de adrenalină, pentru mine oamenii ăștia sunt personajele perfecte și oamenii perfecți. Uneori și adrenalina asta și și nebuniile astea, păsărelele alea din capul nostru cărora dăm frâu liber sunt un aer nou și un scop frumos.
Acum nu zic nici să ucidem oameni sau cine știe ce atrocități să facem din nebunie și dorință de adrenalină, dar cred că ceea ce fac oamenii din descrierea ta, nu e nimic exagerat. Poate puțin ciudat și atipic.

Iar dacă ăia sunt corupți, eu zic că e și o formă de karma, God sau Universul, ziceți-i cum vreți, are el metodele lui de a ne face pe toți să plătim la momentul perfect. Nimic nu rămâne nepedepsit în viața asta. Evident că totuși dacă e să credem principiul karmei și tipii ăștia la un moment dat, vor da socoteală pentru furtul în sine.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Azi un jaf, maine esti prinsa la furat, mai faci si o crima...
Un fleac.

| LordCristobal a răspuns:

O parere buna pentru ca aia bogati au obtinut acele bunuri prin mijloace nu tocmai curate, multi fura de la bugetul public ca sa aiba casele alea mari.

| MrAM a răspuns:

Interesant.
Insa tu nu ai cum sa intelegi lucrul asta din cateva motive.
Sau pentru a-ti face o parere trebuie sa treci prin anumite stari si anume:
1. Postura de infractor cu partener. Aveti cateva spargeri la activ si merge totul ca la carte.
Va bucurati de cele furate si de faptul ca nu sunteti prinsi. Se vorbeste despre voi, lumea intreaba, politia va cauta insa nimic. Voi sunteti de neoprit si sentimentul asta e placut pentru ce-i care-l cunosc, insa nu dureza mult in cele mai multe din cazuri.
2. Te aflii intr-o incapere cu catusele pe maini, cu procurorul in fata ta care iti ia declatie si,, partenerul tau de crima,, se afla intr-o alta camera si il auzi cum tipa de durere pentru ca declaratiile voastre nu sunt asemanatoare.
3. Te aflii in fata parintilor, prietenilor, persoanelor de la care ai furt si trebuiesc despagubite. Cum te simti ce faci?
4. Trec 5 ani de cand esti inchis si te gandesti ca mai ai inca 3, ce simti?

| MrAM a răspuns (pentru MrAM):

6. Nu exista oameni buni care sa fure de la oameni bogati( posibil rai d.p.d.v al unora). Exista doar hoti care fura de la hoti. E treaba autoritatilor de a face dreptate. Restul care viseaza la povesti de genu pot ajunge in anumite situatii mai putin favorabile, din experienta va spun asta.
7. Cinsit nu vei ajunge niciodat in momentul actual sa ai o situatie financiara buna, nu vorbesc de inbogatit acum. Sau fara a face sacrificii considerabile. E un sistem conceput de a mentine oamenii saraci-saraci si cei bogati-bogati, secretul e de fenta sistemul in mod legal.
,, In Brazil, a poor man goes to jail when he steals. When a rich man steals, he becomes a minister."