| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti preferate aveti?
Ce cititi in general?

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cele de spiritualitate. Îmi place și psihologia, dar cere multă concentrare, pe care nu o am mereu. Mai citesc mai rar filozofie sau de dragoste.
Printre cărțile preferate menționez Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul, Piciul de Adolphe Daudet, Prizonier la 9 ani de Ion Grecea, Băieții de pe Strada Pal de Molnar Ferenc, Adam și Eva de Liviu Rebreanu, Unsprezece de Paulo Coelho, Arta de a iubi de Don Miguel Ruiz, Omul în căutarea sensului vieții de Viktor Frankl, Mătăniile de Florence Barclay, Suferințele tânărului Werther de Goethe, Invitație la vals de Mihail Drumeș, Leagănul pisicii de Kurt Vonnegut, Inima noastră de Guy de Maupassant, Printre portocali de Vicente Blasco Ibanez, Dacă m-aș asculta m-aș înțelege de Jacques Salome, Pe firul de păianjen al memoriei de Cella Serghi.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Îmi plac mult cărțile cu esență, cele pe care le citești și când te așezi la masă, cele pe care nu le poți lăsa până ajungi la ultima pagină.
Sunt prea multe cărți care îmi plac, dar îți las un Top 10 din cărțile mele preferate:
10.Marile speranțe - Charles Dickens;
9. Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul);
8.Cronica unei morți anunțate - Gabriel Garcia Marquez;
7.Don Quijote - Miguel de Cervantes;
6. Dracula - Bram Stoker;
5.Crimă și pedeapsă - Feodor Dostoievski;
4. Mândrie și Prejudecată - Jane Austen;
3.Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas (tatăl);
2. Ultima noapte de dragoste, Întâia noapte de război (Camil Petrescu);
1.Viața pe un peron (Octavian Paler).

| Speed99 a răspuns:

Cenușăreasa Si Cei 7 Pitici.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Speed99):

Eu ma apuc de Fram ursul polar thinking

| RAY a răspuns:

Psihologice,Religie,stiinta uite ce citesc https://drive.google.com/......zlxZDA4NTQ

| Drimmero a răspuns:

In general citeam cartile alea pline de mitologii, ma pasionau cel mai mult, si acum tot acele genuri de carti imi plac, inca n-am reusit sa termin Infernul lui Dante, chiar as vrea sa-l inchei candva, e prea interesant.

| J0B0MAT a răspuns:

Alchimistul,Harry Potter...
Fantezie citesc în general.

| Dismally a răspuns:

In general prefer cartile SF, horror, fantasy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesc cam orice îmi pică în mână, clasice, psihologice, business.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele de Dan Brown.Beletristica,mister,urban fantasy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Basme.

| 1233214 a răspuns:

Harry Potter, si romane politiste.