| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți despre Terraformarea plantei Marte?
Credeți că este o idee bună?
Credeți că se va reuși în viitor?

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Terraformarea planetei Marte, este în prezent consideeată o utopie, așa cum în urmă cu 50 de ani, erau visători frumoși care creau filmul Star Trek, cu călătorii interstelare, aparatură sofisticată de holograme, și altele, care încet, încet au devenit realitate. Așa cum, cu 50 de ani în urmă, nimeni nu credea că vor fi civili care vor zbura în spațiu, că NASA va crea un parteneriat strategic cu o firmă privată în privința zborurilor cosmice.
Terraformarea se va realiza, dar nu de generațiile actuale. Poate după ce se va reuși în primul rând găsirea unei tehnologii de deplasare rapidă. În prezent se face, fără echipaj, în jur de 6 luni, dacă nu greșesc, distanța Pământ - Marte. Gândiți-vă 6 luni dus, timpul în care se stă pe Marte, apoi întoarcerea, dacă se va mai putea întoarce, ținând cont că nu are combustibil pentru întoarcere, poate.
Sunt prea multe necunoscute, pentru o terraformare recentă.
Mai degrabă, mai realist ar fi o bază pe Lună, după cum se zvonește, de pe care s-ar putea realiza mai ușor călătoriile.
Dar, e posibil să se nască o nouă rasă umană, omul astronaut, care se va obișnui cu imponderabilitatea.

| mihai69 a răspuns:

Noi nu reușim să păstrăm Terra în bună stare, crezi că vom reuși să transformăm alte planete?!? no way!

| Simpatic a răspuns:

Totul e posibil dar probabil peste cateva sute de ani Marte va ajunge sa fie locuita precum Terra!

| relian a răspuns:

Si ce sa faci pe Marte? Are o gravitatie la jumate din ce e aici,crezi ca o sa fie omul ok la o gravitatie asa?
Despre teraformare,este posibila,dar teoretic numa,cel putin cand stai in casa si spui -oare daca ploua pot sa merg prin ploaie fara sa ma ud laughing dar tu stai in casa nu iesi,doara vorbesti.
Teraformarea presupune multe pe o planeta ca Marte,de la atmosfera,protectie UV, oxigen, apa.
Nu prea sintem in stare sa crestem plante aici pe pamant, dapai pe o planeta pustie.
Sau poate mai stii, or sa creasca alaea singure, asta daca nu-i nici un om prin preajma laughing

| Theo94 a răspuns:

Cred ca este o idee buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se va reusi este proces mult prea complicat tinand cont ca nu suntem capabili nici sa o salvam pe a noastra. Cel mai probabim vom ajunge sa traim in navete spatiale

| Den1sa a răspuns:

Poate nu in viitorul apropiat, dar gandeste-te cit de mult a evoluat tehnologia din 2000 in coace asa ca cred ca in viitor cu siguranta vom ajunge la asemenea capacitati, iar despre faptul daca e o idee buna, pai da pentru ca populatia incepe sa creasca din ce in ce mai mult si este nevoie de o sulutie, de exemplu in trecut existau razboaie, boli care erau greu de tratat si astfel se mentinea un echilibru, de ce crezi ca a aparut covidul ca sa scada numarul populatiei, iar vaccinul ca sa produca infertilitate astfel sa nu cresca din nou nr populatie(parerea mea si a celor pe care ii cunosc), iar Terraformarea planetei Marte ar putea fi solutia : )

| Feri5 a răspuns:

Nu cred ca terraformarea se va petrece intr-un timp atat de scurt. Pe Marte nu stiu daca exista ape, si nici nu stiu cum e sa cari oceane de ape de pe pamant acolo. Nu prea ar avea vreo logica...

| AlinMrs a răspuns:

Nu ai ce sa transformi la o planeta mai mare de sute de ori ca a noastra. Am auzit de un concept ce presupune bombardarea planetei cu bombe atomice pentru a crea admosfera. Insa asta presupune iradierea planetei pentru mii de ani. Probabil daca reusim sa facem un ecosistem artificial, gen doom ar fi ceva.

| relian a răspuns (pentru AlinMrs):

laughing asta da raspuns, deci plante Marte este de cateva pri mai mare ca Pamantul?
Pe la scoala ai fost, sau ai sarit peste geografie, sau la ce materie se invata chestiile astea.
Marte este cat jumate din Terra., asta asa pentru cultura ta generala, iar teraformarea nu presupune ce gandesc unia pe aici.
Gogu vorbeste de calatorii laughing altul spune sa cari oaceane pfff naspa mai e cand nu stii despre ceva dar totusi te bagi in discutii

| AlinMrs a răspuns (pentru relian):

Ai dreptate in ceea ce priveste marimea planetei, ma gandeam la Jupiter da nu conteaza. La cum te-ai exprimat nu prea am inteles multe, insa la asta ma refeream
https://youtu.be/bBZmO6dcmnY

| relian a răspuns (pentru AlinMrs):

Nu am explicat, deci nu trebuie sa intelegi nimic.Pai si ce arati tu tocmai ca aia asta zic,nu merge asa cu bombe,nu merge pentru ca nu cunoastem exact situatia,sau ce se poate intampla.
Deci Marte are o atmosfera f subtire,mai simplu spus nu are aer prea mult si ce trebuie, adica aerul este lipsit de oxigen, de azot, trebuie sa contina cam ce contine si atmosfera de aici.
O atmosfera subtire nu retine caldura, ca urmare daca plantezi ceva ingheata, de aia zic aia ca vor sa dea cu bombe sa ridice in aer CO2 de la poli care este solid, sa devina gazos si sa formeze o patura in atmosfera care sa mentina caldura la suprafata.
Dar exista co2 acolo cat trebuie? Nu stim exact mai nimic. Apoi apa de unde? Ca banuie ei ca in subteran ar fi apa,de la a banui la a fi e drum lung.
Apoi ar trebuie ca planeta sa aiba camp magnetic destul de puternic sa poata asigura protectie,altfel pui ceva si se arde.
Deci nu-i e deloc usor sa teraformezi ceva,ma refer daca nu sunt conditii.
Asta nici macar teoretic,practic suntem depasiti la orice capitol laughing
De exemplu Pamantul a putut fi teraformat pentru ca existau conditii,aveam atmosfera asta,aveam apa,roca,oxigen,trebuiau doara seminte,cineva a adus seminte,lea aruncat pur si simplu pe planeta asta si asa aparu restul,a fost f usor sa teraformezi planeta Pamant comparativ cu Marte,care din cate am inteles are si campul magnetic f slab.
Sa zicem ca rezolvam,ce oameni or sa locuiasca acolo? No sa fie oameni ca noi,or sa fie altfel,pentru c a si gravitatia este alta.
Un om nascut aici in conditiile astea,luat si dus in conditiile alea sufera modificari fizice si genetice, deci omul martian nu va arata ca noi, banui, nu stu sigur, nu stiu nici aia ce se pricep mai bine ca noi.

Deci bombardarea planetei, marte din ce zic si aia din video ce ai pus tu nu este o solutie buna.