| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti, viata poate fi plictisitoare? Argumentati raspunsul.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Viata e plictisitoare doar daca refuzi sa ii dai un sens.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu poate fi plictisitoare viaţa în sine, pentru că indiferent de vârstă mereu va apărea ceva nou, ce te va captiva, îţi va distrage atenţia. În copilărie, adolescenţă poţi spune că da mă plictisesc, dar nu te poţi referi la viaţa, ca un total.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Depinde de tine cum ti-o faci! Poti sa stai si sa nu faci nimic asteptand totul de la altii. Daca insa iti iei viata in propriile maini si ai un tel in viata, nu vad cu ar putea fi viata plictisitoare.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de tine! Daca "sti" sa ti-o faci plictisitoare, asa va fi. Totul depinde de atitudine. Daca vezi viata ca pe ceva care nu te lasa sa te bucuri de ce vrei, adica privesti mereu la lucrurile pe care le-ai pierdut, sau care ti le-ai dorit si nu le-ai putut avea, si nu incerci sa vezi mai departe, acolo unde se nasc adevaratele posibilitati, atunci viata va parea mereu plictisitoare. Insa e a nu e deloc! Priveste in jur! Eu am o vorba: "viata e un banchet. bucura-te de ea, dar nu oricum, ci in mod responsabil." Oriunde te uiti in jur, daca ai ochii deschisi, poti vedea o multitudine de posibilitati. De exemplu, tu poti trece chiar pe linga cineva care ti-ar putea fi un bun, foarte bun prieten, fara ca sa-l bagi macar in seama pentru ca te uiti mereu la cel care doresti sa il ai ca prieten, dar fie el, fie imprejurarile nu te lasa ca sa il ai. Si atunci tu ramii cu pierderea, iar cel ce ti-ar putea fi prieten trece pe linga tine. Tu zici atunci ca viata e plictisitoare, dar tu tocmai ai irosit o sansa pentru a nu o face plictisitoare! Chestia asta ni se intimpla f des, pentru ca suntem "legati" de zeci de lucruri pe care le dorim, dar nu le putem avea. Cauta acolo unde poti avea, nu unde nu ti se permite! Si viata ta isi va avea farmecul ei.

| -'anonimaA'-anti-fundita- a răspuns:

Nu este plictisitoare... daca ai langa tine prietenii si familia nici nu sti cand va trecewinking

| Ralucarrie a răspuns:

Depinde de modul in care iti traiesti viatabig grin