| gemeni6226 a întrebat:

Ce credeti vom mai apuca in aceasta viata sa luam parte la nunti ca alta data, ma refer cu invitati peste 100 persoane?

Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

Nu stiu in ce fel de mediu lucrezi, dar oricum te inteleg. Nici eu nu sufar botnitele, iar Orban habar n-are pe ce lume e, oricum prostii platesc taxe, impozite, amenzi, iar el le plateste tot din banii nostri. Nimic nou. E o societate handicapata rau, iar covidul o arata destul de bine, insa gandeste-te la turma de oi fani Orban & Iohannis care abia asteapta sa le poarte si in somn daca se poate...in rest sa ne toarne pe noi, ceilalti, care nu le purtam si le dam covid doar cu privirea.

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Multe lucruri se vor intoarce la normal dupa ce coronavirusul va disparea, dar sunt slabe sanse sa dispara, ma gandesc ca cei care l-au raspandit prin cine stie ce mijloace il rapandesc in continuare.
Un vaccin va face ca coronavirusul sa fie inactiv, la fel ca celelalate virusuri care faceau ravagii in anii trecuti si acum exista vaccinuri pentru ele.
Cred ca doar asa vom scapa de acest virus nenorocit.

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Scuze m-am grabit cu datul fundei tu esti singurul care a raspuns stric la ceea ce am intrebat alta data nu ma voi grabi si o sa am in vedere si acest fapt caci nu ai divagat ca altii ci ai raspuns exact la ceea ce am intrebat.Nimic nu e mai ennervant cand nu se raspunde la intrebare ci se exprima niste opinii la care deloc nu am fost curioasa pentru ca intrebarea nu se referea ca cine ce opinie are despre nunta.

| Simpatic a răspuns (pentru gemeni6226):

Nicio problema

| Celcestietot a răspuns:

Da, cred.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Urăsc nunțile, nu aș merge nici plătită, dar să știți că încă se țin laughing. Mama e bucătar și e invitată în fiecare weekend la câte o nuntă destul de mare. Nu se duce din motive evidente, însă mulți trăiesc rupți de realitate și încă organizează adunări imense. Cât timp nu anunță nimeni poliția, na, legile sunt pentru fraieri. Ospătarii au de lucru în prostie, stați liniștită, ca dacă nu-s nunți, sunt terase pline. Am un văr care lucrează la un steak house în centrul Brașovului, problema lor nu e covidul, ci ploaia rolling on the floor singurul lucru care ține oamenii în case.

| gemeni6226 explică (pentru supadeceapa):

Dupa ce o sa fii singura vaduva de 10 ani fara nici o posibilitate de socializare altfel ai vorbi.Si mai ales daca in 10 ani ai apuca si tu o nunta dar din cauza restrictiilor sa nu aiba loc aici cel putin in orasul meu nu se mai tin nunti.

| supadeceapa a răspuns (pentru gemeni6226):

Dacă oamenii încă organizează nunți chiar și când sunt conștienți că există riscul de a se infecta sau de a primi o amendă mai scumpă decât toată nunta lor, stați liniștită că o să nu o să dispară niciodată. În cel puțin un an oamenii se vor relaxa și se va reveni la vechile obiceiuri. Asta era toată ideea big grin

| gemeni6226 explică (pentru supadeceapa):

Nu stiu, aici unde stau eu nu se organizeaza nici una. Daca se organiza nu puneam intrebarea. Poate trebuia sa intreb in care regiune a tarii oamenii isi permit nunti dar eu habar nu aveam ca in unele locuri se organizeaza.

| Nemessys a răspuns:

Alea cu 100 de persoane sunt nunti sau strangere de fonduri? Ma indoiesc ca fiecare mire a avut pana atunci 50 de persoana foarte apropiate. laughing)

| gemeni6226 explică (pentru Nemessys):

In judetul satu mare de unde sunt eu se considera ca fiind o nunta foarte mica cu 100 persoane.La noi nuntile incep cu 300 persoane dar in zona tarii oasului sunt si nici nu o data nunti cu 600 de persoane. Apou 600 de persoane numesc si eu strangere de fonduri.Eu in 1989 cand am avut nunta am avut doar 115 oameni la nunta si pe toti i am cunoscut.

| gemeni6226 explică:

Daca voi ma criticati si va dati cu parerea o sa va critic si eu.Cand o sa ajungeti la gradul de maturitate toti cei care mi-ati raspuns la intrebare in afara de utilizatorul Simpatik sa raspundeti strict la ce am intrebat? Intrebarea nu era daca va plac nuntile sau nu va plac daca doriti sa fie nunti sau sa nu fie. Intrebarea era daca o sa mai fie nunti.Simpatik este singurul utilizator care a raspuns strict la intrebare.

| Speranta12 a răspuns:

De asta nu mai pot oamenii? Sunt lucruri mai arzatoare de-atat la care oamenii viseaza. Pot trai si fara paranghelii de peste 100 de persoane, fii sigur. E ceva ce poate fi trecut cu vederea. Sunt lucruri mai importante si mai dure de-atat.

| gemeni6226 explică (pentru Speranta12):

Poate ca pe tine nu te intereseaza dar eu am lucrat intr-un domeniu unde conta foarte mult acest lucru foarte multi oameni cistigau bani de pe urma nuntilor si in alta ordine de idei copiii mei inca nu sunt casatoriti si cum sa ramina fara nunta.Pe fiecare ce ii doare.Pun pariu ca nici pe tine nu te-ar durea daca eu as avea orice alta problema si asta doar pentru ca nu e problema ta.

| Speranta12 a răspuns (pentru gemeni6226):

Pai am zis eu ca nu ma doare pe mine de nunti? Eu am zis ca pe oameni in general nu-i mai doare de nunti in contextul pandemiei ca de cand a venit criza, ii doare de altele multi mai arzatoare. Cum sa-si pastreze locul de munca, cum sa nu se imbolnaveasca la fabrici de 50 ori 100 de persoane, cum sa se adune membrii familiei laolalta cand ii desprt mari si tari, cum sa se pastreze sanatosi si sa-si fereasca copiii de boli, cum sa gaseasca un loc de munca etc etc. Oamenii stiu sa se distreze si-n familie sau cu prietenii apropiati, nu le mai trebuie paranghelii de 100 de persoane. Viata e mai importanta.

| gemeni6226 explică (pentru Speranta12):

Da vor fi lucruri foarte dure daca toata lumea accepta ca asta e realitatea si vor obisnui oamenii sa renunte la tot ceea ce alta data era firesc.

| EntertainYou a răspuns:

Am scapat sa mai aruncam cu banii la astfel de evenimente.
Din punct de vedere financiar ma bucur. laughing

Si hai ca nu e tragic sa te lipsesti de asa ceva. Prea multa importanta in stilul Disney se acorda la asemenea obiceiuri.
Nu e ceva obligatoriu.

Acum nu stiu cand se va reveni la "normal". Dar oricum avem si alte lucruri importante de care sa ne bucuram prin viata.

| gemeni6226 explică (pentru EntertainYou):

Ce de exemplu purtatul mastii la servici 8 ore pe caldura asta? Cand au venit luni la control numai pe nas nu am avut masca si mi au facut un proces verbal cum ca nu am avut masca si ca nu am cooperat cu organele de conteol erau niste jandarmi tineri eu le am dat bulerinul si am vb frumos si au trecut in proces verbal neadevaruri.

| gemeni6226 explică (pentru EntertainYou):

In alta ordine de idei si nunta da de munca la bucatari ospatari etc.Acum toti acei oameni au ramas fara munca.De erai ospatar sau bucatar la un hotel aveai cu totul alta parere.

| gemeni6226 explică (pentru EntertainYou):

Dar inainte ca luni sa vina sa ne controleze cu masca, duminica unde au fost ca in strand bazinul era plin de oameni.Interesant virusul asta ca nu se baga in multimea din bazin de la strand numai la servici unde te obliga cu masca si nu e ok sa mai dai jos de pe nas cand nu mai poti.

| EntertainYou a răspuns (pentru gemeni6226):

Acum pe principiul asta tu ai face nunta pentru ca te gandesti ca trebuie sa aiba altii de munca? Nu cred ca un ospatar ar fi ospatar pentru ca abia asteapta sa vada mirese in rochie alba, unele atat de frumoase, care nu se vor uita la un ospatar, ci la mirele ala care detine poate chiar un restaurant...
Ma rog, vorbesc asa doar ipotetic. Nu e totul alb sau negru.
Bucatarii insa o duc mai bine datorita faptului ca multe restaurante au si terase, iar serviciul de food delivery s-a dezvoltat mai amplu acum in timpul pandemiei.
Nu e totusi chiar capat de lume.
Da, ce sa zic, uite, eu sunt programator, eu lucrez mai mult de acasa, nu inseamna ca sunt un arogant si nu inteleg cum ii afecteaza pandemia pe ceilalti. Dar pana la urma ai pus intrebare despre o nunta, eu ti-am raspuns in mod firesc din perspectiva celor care dau bani de dar. big grin

| gemeni6226 explică (pentru EntertainYou):

Nu pe principiul asta, eu am lucrat la nunti si mi-a facut o placere deosebita sa lucrez la nunti(mi-a placut sa vad pe toata lumea bine dispusa si fericita) si in afara de asta pe linga salarul minim ce am avut mi-a prins bine venitul suplimentar ce am primit la nunti m-a ajutat fiind singura sa-mi achit facturile si ratele.Baiatului meu e super bine caci nu lucreaza din aprilie si totusi ii vine salarul si el fiind cu facultate si a prins un post bun in acest sens.Dar eu ma gindesc ca ideea era ca nu-mi plac restrictiile de nici un fel si eu cred ca asta se urmareste ca ce zice mereu romanu mai rau sa nu fie si de aceea orice se poate accepta cu poporu.

| gemeni6226 explică (pentru EntertainYou):

Multumesc din suflet ca ti-am dat funda si dupa gasesti sa-mi faci observatii negative.Eu niciodata nu am gasit de cuviinta sa improsc dupa ce am primit funda dar nici inainte.E o placere deosebita a voastra a barbatilor sa gasiti mereu motive de a improsca.Multumesc.

| EntertainYou a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu stiu in ce fel de mediu lucrezi, dar oricum te inteleg. Nici eu nu sufar botnitele, iar Orban habar n-are pe ce lume e, oricum prostii platesc taxe, impozite, amenzi, iar el le plateste tot din banii nostri. Nimic nou. E o societate handicapata rau, iar covidul o arata destul de bine, insa gandeste-te la turma de oi fani Orban & Iohannis care abia asteapta sa le poarte si in somn daca se poate...in rest sa ne toarne pe noi, ceilalti, care nu le purtam si le dam covid doar cu privirea.