| anonim_4396 a întrebat:

Ce culoare de ochi este mai rara la oameni: negru, albastru sau verde?

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ochii negri sunt rari de tot, iar din fericire am parte de ei.

| Celcestietot a răspuns:

Verde.

| Celcestietot a răspuns:

Tu ce culoare crezi ca este mai rara?

| Andreeush a răspuns:

Din câte știu negrul este mai rar.

| LPCTSTR a răspuns:

1. heterocromia și anisocoria mai putin de 1%
2. roșu, roz, violet mai putin de 1%
3. gri mai putin de 1%
4. verzi 2%
5. chihlimbar 5%
6. anunii/hazel 5%
7. albastru 8%–10%
8. caprui 55%–79%
Nu exista ochi negri, ci caprui inchis, culoarea aparand din cauza abundentei de melanina.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu există ochi negri. Pupila este neagră, dacă ai avea ochi negri ar însemna să ai doar pupila, fără iris, ceea ce nu se poate. Efectul ăla 'demon eyes' din filme sunt lentile negre, cu centrul transparent pentru pupilă(pentru a putea vedea).
Dacă cineva ar avea doar pupilă, care este neagră, asta ar fi ceva foarte foarte rar.

| gemeni6226 a răspuns:

Culoarea violet.Liz Taylor era renumita in afara de faptul ca era o mare actrita si pentru ochii ei unici avand culoarea violet.

| Bruno92 a răspuns:

Tu de fapt ai 3 unu e intre fese se numește ochiu maro ochiu vede tot iluninatti

| Anonima163333 a răspuns:

Dintre cele enumerate de tine cea mai rara este culoarea verde (2% din populatie)si albastru 8%

| Anonima163333 a răspuns (pentru Anonima163333):

Ochi negri nu exista.Acestia sunt adesea confundati cu ochii caprui inchis.

| lorix a răspuns:

Cei verzi.
Nu exista ochii negri.

| ZarzarăCruduță a răspuns:

Negru