| Daria_3701 a întrebat:

Ce este prietenia adevarata?
funda`:X

Răspuns Câştigător
| ÐaÍÍÍa a răspuns:

Prietenia denumește o relație cooperativă și de consolidare între oameni. În acest sens, termenul denumește relația în care sunt implicate cunoștințele mutuale, stima, afecțiunea și respectul, împreună cu un anumit grad de cerere a unor servicii din partea prietenilor în anumite momente de nevoie sau de criză. Prietenii sunt considerați a fi bine-veniți în compania celorlalți și vor demonstra loialitate unul celuilalt, câteodată îndreptată către altruism. Gusturile lor sunt de obicei comune, iar astfel pot să împărtășească aceleași activități plăcute. De asemenea, vor adopta un comportament de ajutor mutual, cum ar fi administrarea unor sfaturi și înțelegerea asumării unor greutăți personale. Un prieten este o persoană care de obicei demonstrează comportamente reciprocative și reflective. Însă pentru unii, prietenia practică reprezintă încrederea că cineva nu îi va răni.

Valoarea regăsită în prietenii este de obicei rezultatul unui prieten ce demonstrează urmatoarele:

* tendința de a dori tot ce este mai bun pentru cealaltă persoană
* simpatie și empatie
* onestitate, probabil în situațiile unde este mai dificil pentru ceilalți să spună adevărul, în special în indicarea defectelor unei alte persoane
* înțelegerea mutuală

Într-o comparare a relațiilor personale, prietenia este considerată a fi mult mai apropiată decat asociația, deși in ambele relații există anumite grade de intimitate.

3 răspunsuri:
| WhatMeanLove a răspuns:

O prietenie adevarata e ca si o relatie care nu se destrama.

| Ỷηηєs a răspuns:

O prietenie poate fii definita an multe cuvinte, dar se ajunge an acelasi punct.Ca cineva sa ati fie prieten anseamna sa tina la tine, sa aiba ancredere an tine, chiar daca al, o, trezesti la miezul nopti sa al antrebi cu ce ar trebui sa te anbraci la intalnire, sa fie bucuros ca te poate ajuta si sa ati dea un sfat, o sugestie an acca privinta.sa te ajute la nevoie, sa ati spuna cand gresesti, sa poti plange pe umarul sau, sa nu te tradeze, sa te anbratiseje atunci

| adyboss98 a răspuns:

Un prieten este persoana care iti sta aproape si la bine si la rau.