| anonim_4396 a întrebat:

Ce este ura? Scrieti strict părerile voastre va rog. Nu veniti cu definitii nu stiu de unde. Fiti voi insivawinking

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cel mai nociv sentiment pentru om, suflet, psihic.cel mai negativ si creator de conflicte si de distrugere.happy Ura ar mai fi lipsa iubirii si tolerantei.

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca ura e o frica de fapt, frica sa fii barbat sa infrunti pe cei de care ti-e frica si taci si induri ca prostu

| T0T a răspuns:

Probabil cel mai pur sentiment.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de contest
Cand spun,, Urasc sa ies dimineata prin ploie dupa paine'' insemna ca nu imi face placere acest lucru
Sau,, O urasc pe X ca mi-a facut /zis cutare lucru, imi exprim dezacordul fata de persoana respectiva.
Toleranta, intelegerea si iubirea ar trebui sa fie deasupra uri, perfectiune nu exista.

| Suck a răspuns:

Este antonimul indiferentei...deci inversul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ura e un sentiment urat, daca e manifesta fata de cineva prin vorbe si fapte e si mai urat. Cine uraste nu poate fii fericit, cel mai bine e sa inlocuiesti acest sentiment, nu cu iubire dar macar cu indiferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ura este opusul Iubirii. La fel ca in Buddhism cum este yin si yiang. Este cealalta fata a monedei. Si nu depinde decat de tine sa schimbi ura in Iubire. Iubirea vine de la Dumnezeu iar Ura vine din alta parte numai de la Dumnezeu nu. Dac vrei sa fii de partea buna a lucrurilor atunci Iubeste si vei fi iubit, iar daca alegi ura... ceea ce vei semanaa aceea vei culege. Hehe.e chestie de religie, filosofie, etc. Nu am timp sa dezbat subiectul. Multumeste-te cu ce am scris mai sus. Dar fiecare om trebuie sa treaca asta prin propriul filtru al gandirii. Nu-ti pot spune eu Iubeste( sunt infim sa spun asta) si nici sa urasti. Tu veu alege directia in functie de moment si situatie.

| Alexandra4500 a răspuns:

Ura fata de o persoana este un sentiment ca iubirea, iti pasa de acea persoana.

| STALF a răspuns:

Pentru mine ura este un lucru foarte ciudat.Ea provine, pentru mine, din multe motive ca :tristete, invidie, frica, etc.
In opinia mea ura este de 2 feluri: cea care se dezvolta cu trecerea timpului si cea care se isi ace prezena inca de la inceput.