| alex_2218 a întrebat:

Ce faci daca tocmai ai luat masa cu niste apropiati, ei au mancat fripturi si au baut vinuri scumpe iar tu ai servit o salata si o inghetata, iar chelnerul aduce o nota de plata comuna? Platesti cot la cot cu ceilalti?

4 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Se mai iatampla, tu trebuia sa faci acelasi lucru sau... sa faci un calcul mintal cam cat a costat mancarea ta si sa pui banii la comun.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Platesti ce ai mancat, normal.

| ikram a răspuns:

Platesti cat ai consumat daca este o simpla masa, daca v-a invitat cineva si face persoana respectiva cinste atunci va plati ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a evita situatia penibila de a vedea nota de plata comuna, trebuie specificat chelnerului inainte dorinta de a plati separat. Mai depinde si de "apropiati"... daca e o situate de protocol, chiar trebuie sa "ingiti" nota comuna.