| mariehoney a întrebat:

Ce impact credeti ca a avut comunismul? Unul bun sau unul rau?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si unul bun si unul diabolic, ingrozitor

| RAY a răspuns:

Nn

| oglindasultanului a răspuns:

Consider ca i-a facut pe oameni uniti, si inclinati spre anumite reguli/stil de viata.

| Darkmagic a răspuns:

Ca si ...deep impact, am reusit sa identific numai doua pozitive:
1. In vremea acelei oranduiri sociale, (mai cu seama dupa anii 60) "s-a invatat carte", fiind de neconceput generatiile de prostanaci si analfabeti functionali de astazi (aprox. 40% +)
2. Paradoxul oranduirii sociale care propovaduia ineptia proprietatii comune a facut totusi ca romanii sa fie "cei mai proprietari dintre Proprietari" big grin procentele fiind cred undeva la 95% sau peste, poate cele mai ridicate din lume, din Europa cu siguranta cele mai ridicate.

Cele de mai sus sunt faptice, cuantificabile.
In rest...bile negre, cenusii...maro. big grin

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"1. In vremea acelei oranduiri sociale, (mai cu seama dupa anii 60) "s-a invatat carte", fiind de neconceput generatiile de prostanaci si analfabeti functionali de astazi"

Problema e ca tocmai aia sunt parintii, bunicii, profesorii, mentorii celor de astazi. Mai mult decat atat, "invatatii" aia din acea perioada sunt cei care au dus Romania in directia asta dupa 1989. Daca e sa privim obiectiv lucrurile si observand urmarile, educatia din acea perioada a fost praf.