| Thecurious a întrebat:

Ce inseamna pentru dumneavoasta viata de student?
Am intalnit deseori expresia aceasta, insa nu stiu sa aiba o definitie universala.

6 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru că viața de student e cea mai frumoasă perioadă. Aici te maturizezi,îți faci prieteni noi, înveți să te integrezi cu locuri şi oameni noi, înveți să te descurci singur cu toate, te dezvoltă ca individ şi în plus, mai acumulezi şi ceva cunoştințe (cultură) care îți prind bine în viață.

| minrest a răspuns:

Viata de student, cantitativ vorbind, inseamna sa citesti bibliografii obligatorii enorme; asta in primul rand, ca timp acordat. Aa, poti sa nu le citesti? Pai si prin ce esti student, prin faptul ca bei cafeaua la bar la mate? Ce este misto e spiritul de emulatie, discutiile despre domeniu in pauze, intre seminarii si cursuri; sigur bei si o bere, pentru o bere cu amicii nu ai nevoie sa fii student. Il intrebi pe profesor ceva ce te intereseaza, profesorul iti recomnda o carte. Il intrerupi in curs cu o intrebare, ii pare bine; te da exemplu, intrebati-ma fratilor. Ii ai profesori pe cei mai buni in domeniul lor, ce vrei mai mult, unde mai pupi asa ceva. Viata de student inseamna sa te eliberezi prin intelegere, sa domini mediul orb si ostil prin cunoastere; asta a insemnat studentia pentru mine; nu o sa incetez sa invat si sa inteleg pana mor.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Va pot intreba in ce v-ati specializat?

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Am facut Istoria si Limbi Straine; in istorie sunt specializat in Contemporana. Iar cand vorbesc de intelegere, ma refer in primul rand la Istorie; dar si Limbi Straine te ajuta sa intelegi beletristica, caci inveti literatura culturii respective, si ajungi sa citesti critica literara.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Cititi critica literara in alte limbi.
Exceptional.

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

In engleza, nu vad ce e exceptional in asta; cartea o citesc in engleza, nu e normal sa citesc si critica tot in engleza? Nici nu as vrea sa o citesc tradusa.