| RAY a întrebat:

Ce inseamna credinta? ce este credinta? doar defintiti propi

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Credinta autentica nu inseamna credulitate ci incredere bazata pe dovezi ca Dumnezeu exista.

| relian a răspuns:

Definitii proprii zici? Este acceptarea unor realitati sau vorbe goale.Credinta arata capacitatea unui om dea procesa anumite informatii si de ale accepta sau nu fctie de cea rezultat in urma macinarii acelor info.

| Mădă0611 a răspuns:

O presupunere pentru care nu ai (inca) dovezi.

| zurick a răspuns:

Credinta-Sa nu-ti pese ce parere are altul si sa nu te afecteze aceea parere, sa conteze doar ce crezi tu, fie ca crezi gresit fie ca nu.

| Kalla a răspuns:

Ce înseamnă credinţa? Încrederea în Domnul deşi lumea e rea, în ciuda nedreptăţii, în pofida josniciei, cu toate că de pretutindeni nu vin decât semnale negative.

Credinţa este pasărea care cântă când zorii nu au apărut încă.

Credinţa nu-i să crezi că Dumnezeu există, ci, mai ales, să crezi că tu exişti pentru Dumnezeu.

Credinţa înseamnă să faci primul pas chiar dacă nu vezi toată scara.

Credinţa este curaj.

Credinţa este o oază în inimă, la care nu poate ajunge niciodată caravana gândirii.
-Gibran-

| RAY explică (pentru Kalla):

Lumea e crestina vb de Romania deci lumea e buna si iubitoare

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Citeste daca doresti in Biblie definitia in; Evrei11:1-3.

| Duhovnicul a răspuns:

Incredere oarba.

| AnicaiAlin a răspuns:

Depinde de perspectiva si situatie.
Sa cred in zana maseluta si sa mai si vorbesc cu ea pentru mine acum ar fi egal cu schizofrenia.
Sa cred ca in mine si in fortele mele(intelectuale/fizice) inseamna optismism si o stare de bine si incredere personala(o incredere din care castig mai mult din toate punctele de vedere decat sa stau la povesti cu doamna maseluta)

| ADN30 a răspuns:

Biblia in Evrei 11:1 defineste,, credinta" in felul urmator:,, Credinţa este aşteptarea sigură a lucrurilor sperate, demonstrarea evidentă a realităţilor care totuşi nu se văd."

Cu alte cuvinta a avea credinta inseamna a crede sigur un lucru pe care nu il vezi.

| MAnghelescu a răspuns:

Te rog sa ma ierti, dar nu am gasit o definitie "de dictionar" pentru credinta; este mult prea comlex termenul pentru a-l defini in cateva randuri. Aceste articole te vor dumiri ce este aceasta:
http://www.ziarullumina.ro/interviu/ce-este-credinta
http://www.crestinortodox.ro/religie/ce-este-credinta-124213.html
Daca totusi doresti o definitie de dictionar o poti gasi aici, dar mi mi se pare foarte, foarte incopleta si mai ales nepotrivita pentru acest subiect:
http://dexonline.ro/definitie/credinta