| Superior a întrebat:

Ce parere aveti de cazul de la Caracal si modul in care s-a intervenit?
Nu stiam ca te lasa sa mori daca suni la 112 laughing))

12 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu știu ce te amuza când e de a dreptul revoltător

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt multe de discutat.
O să emit câteva păreri.
Am sunat și eu la 112 de câteva ori, cu probleme mai puțin grave, am fost agresat pe stradă de un țigan minor, ca apoi să îmi dau seama că aveam o adevărată șatră în jurul meu. Cu această ocazie mi-am dar seama cât de lent și ineficient este și cât de greu se mișcă, cât de greu înțeleg ei, că de fapt tu ai putea avea o urgență, ce complicat este să te transfere de la un agent la altul, etc. Spunea ieri un analist politic că nu au un protocol de lucru pentru aceste cazuri, pe care să îl aplice așa cum trebuie.
Apoi, criminali în serie și răpiri la autostop sunt cazuri rare pe la noi și ei nu sunt obișnuiți cu așa ceva. Eu am urmărit video din USA cu cazuri similare, și am văzut că poliția de acolo știu că dacă acționează imediat, în primele 24 de ore de la dispariție, au șanse să găsească victima răpită în viață. Astfel, ei s-au lovit în primul rând de stranietatea cazului în raport cu cele comune pe care le au de rezolvat zi de zi. Un polițist de la noi din orașul Cluj mi-a spus că sectoristul care știa tot ce mișcă în cartier a fost desființat. Iar coordonarea, colaborarea între serviciile statului este cum este, apoi dai vina pe electronică. Dar, în primul rând, este atitudinea generală față de viața cetățeanului.
Dacă viața cetățeanului este sfântă, atunci procedezi altfel, de sus până jos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E vorba totusi de Caracal, nu de Cluj. Normal ca au cea mai "buna" echipa acolo.
Am si eu in oras, un agent la fel de competent, toti colegii il iubesc, si cred ca i-am gasit locul. Are si nume de Caracal: Cocârlă. De cate ori se prezinta la un caz (si iti dai seama ca le primeste pe cele mai copilaresti), se da jos din masina deranjat, cu replica "pentru atat m-ati chemat?". Intr-o zi am sunat inapoi la sediu, in fata lui, si i-am rugat sa trimita alt echipaj, ca "Cocârlă are alta treaba". De atunci isi da interesul, cel putin la noi.

| Freya1 a răspuns:

Aici sunt foarte multe nebuloase cum am mai spus. Daca in momentul in care părinții au venit la poliție si au spus că fata lor de 15 ani e de negăsit mergeau în căutarea ei imediat poate acum era in viata.Dar la noi legea de rahat care te pune sa astepti 48 de ore nu iti permiți.
Mergeau de unde a luat ocazia fata, luau numerele de înmatriculare ale masini si tot găsea unde sta ala.Si daca nu ii făcuse ala nimic, de undeva trebuia sa înceapă.
Doar ca toata complicație cazului a apărut pe parcurs. Daca pana acum era cazul unei fete răpite si violate de către un bosorog ce a luat-o la ocazie si de cat e de nenorocita politia ca nu a facut nimic, apar acum niste semne de intrebare pe care eu cel putin mi le pun.
Fata nu mergea de la școală acasa sau invers mergea sa se vada cu niste prieteni.Tu ca si părinte cum naiba iti lasi copilul sa meargă cu ocazie pentru o întâlnire cu prietenii? Adica, cat de importanta putea fi acea întâlnire de nu suporta amânare? Iar tu ca si fata, copila de 15 ani cum sa urci cu un bosorog singur in masina cand probabil unde statea masina respectiva mai erau si altii ce duceu mai multe persoane? Cum a reușit să te lege pe tine de mâini de picioare si gura fara sa ripostezi cumva? După ce te-a dus in casa cum ai reusit sa iei telefonul si sa vorbesti tu fiind legată la mâini, picioare si gura? Cum te-a lasat criminalul in casa singura ca sa meargă el la farmacie sa iti ia crema pentru rănile de la mâini? Si cum ai explicat asta polițiștilor? Tu stăteai langa un geam si spuneai ce vezi afara.De ce nu l-ai spart sa strigi după ajutor? Cum sa spui ca nu ai putut să fugi pentru ca era un caine lup afara ce latră si iti era frica in conditiile in care ala te-a batut,violat si urma sa te omoare de ce te mai temeai?
Nu vreau sa fiu răutăcioasă si nici sa acuz pe nimeni,clar si cer este ca nici politia nu a acționat cum trebuie.Ei trebuia sa plece imediat in cautarea ei, sau cand au găsit casa sa tot intre chiar daca oricum era prea târziu pentru ca pe fata o omorase imediat ce o prinsese cu telefonul, adica înainte sa o fi localizat mai bine si sa fi macar pornit politia. Poate cazul este mult mai simplu dar ei il complica, ca sa se scoată si sa o scoată si pe ea cumva vinovată. Cert e ca doar ei stiu ce a fost acolo si pana nu se află si se spune clar, ceia ce nu o sa se întâmple niciodata ii judecăm degeaba pe x sau pe y.
Criminalul ala trebuie schingiuit clar si nici nu am nimic in potriva, dar acum faptele sunt facute si intrebarile rămân.Cum ajung fetele astea in situatii de genul, cum le educa părinții sau cat de mult le pasa de ce fac ele, cum de nu cauta nimeni nebunii astea ce sunt in libertate sa ii lege dracu sa nu mai faca si alte nenorociri, cum sunt oameni de nepăsători in conditiile in care s-a spus ca fata de dinainte a stat 3 luni in casa lui până sa o omoare și a fost violata si bătută, nu a auzit nimeni nimic, nu a vazut nimeni nimic.Sau politia daca el era cercetat de diicot, de ce nu ii mai făcea din cand in cand câte o vizită?

| Catrice a răspuns:

Dar elicopterul căzut în apuseni acum vreo 4 ani nu a fost din cauza ca nu i-au putut localiza aia de la 112?

| Andreeush a răspuns:

Poliția nu a intervenit la timp și nu și-a făcut datoria.
Și uite de asta e bine să nu te urci în maşina unui străin. Niciodată nu știi peste cine dai.

| J0B0MAT a răspuns:

Sunt de părere că există o rețea de trafic de persoane, iar poliția știa de ei și intenționat nu s-au dus mai devreme.E imposibil într-un oraș mic să nu cunoască poliția toți interlopii, drogații etc.
Încercarea de a explica așteptare aia de 19 ore e penibilă.
Despre corupția și răutatea din țara asta cred că nu mai e nevoie să zic nimic.

| CleanHeart a răspuns:

Sunt niste incompetenti, a murit fata cu ei la poarta ( desi inca nu se stie cum a fost omorata sau mai exista vorbe că traieste) au asteptat cretinii o amarata de aprobare de la un procuror preocupat de vacanta lui, intr-un articol spune clar ca daca e vorba de un caz urgent si grav se poate intra si fara mandat, nu mai zic ca au luat-o la sictir ăia cand a sunat saraca la 112 batuta si violata in loc sa o linisteasca, si ma mir cum de nu a intervenit macar un vecin dupa ce s-au auzit strigate de ajutor, sareau gardul si o salvau nu asteptau, sunt fara cuvinte
R.i.P Romania dragă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am ce parere sa-mi formez atât timp cat nu am fost cumplice si nu am fost acolo. Si Habar nu am cum s-a intervenit cu exactitate (in realitate). Doar Dumnezeu stie.

Presa poate zice despre orice rahat doar ca sa dea Bine la public si sa faca mai multi bani, sa faca o mare drama din asta. Doar pentru a-si urmari propriul interes, putea sa nu stie o intreaga Românie ca acele fete au fost omorâte. Dar e mai bine sa scoti niste bani de pe urma unor cadavre. sad

| Florin9Florin9 a răspuns:

S-au făcut multe greșeli, păcat.

| lilith16 a răspuns:

Da, poliţiştii, sistemul si tara e de ****, stiam asta si înainte sa moara tipa aia, sau tipele avand in vedere ca toti o pupa in c*r pe aia de 15 dar pe cea de 19 nimeni nu o mai vede si nimeni nu a iesit in strada si nimeni nu a căutat-o. Nu am nimic cu nimeni dar incetati macar aici cu subiectul asta consumat si plictisitor ca deja e penibil cat se caca toti pe ei. Gata, am inteles, dar incetati.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Groaznic. Îmi este milă de bietele victime de care nimănui nu i-a păsat.
În ce țară trăim... fără cuvinte.
În ziua de azi nici în poliție nu mai poți avea încredere...