| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre „cazul de la Caracal"?

25 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tot incerc sa gasesc o explicatie rationala pentru cele intamplate. Nu neaparat pentru a stii sau a demonstra cuiva, ci pentru a-mi demonstra si arata mie insumi ca umaniatea este umanitate si aceasta societate are un inceput si un sfarsit nedeterminat pentru care merita sa continuam sa facem ceea ce facem. Daca nu reusesc, o sa imi plang de mila si o sa ajung la concluzia ca nu se poate face nimic, ca traim degeaba si ca nu suntem conectatie intre noi ca oameni, cum ar trebui prin dreptul dat de natura.

Deci nu conteaza parerea noastra, nu ajuta pe nimeni si nu face decat sa ne trezeasca, hraneasca si sa ne descarce egoul degeaba, cum ca "noi" am stii mai bine.
Ce parere aveti despre faptul ca leul a mancat antilopa in Africa si nu i-a dat si la leoaica? Pentru ca asa este natura leului. La fel este si natura omului, face ce vrea. Nu avem ce comenta.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca am mai spus de 1000 de ori aici chiar daca parerea mea e inversa fata de a restul lumi.
Eu cred cum am mai spus că nu ar mai trebui sa ne credem in filmele americane si sa nu ne mai luam dupa turma. Daca niște părinți îndurerați care si-au pierdut copii spun ca ei simt ca fetele lor trăiesc asta nu inseamna ca asa si este. Oricum acum se va face o analiză adn si in strainatate ca sa se afle daca sunt oasele alexandrei si mai mult ca sigur asa e.O fi politia si anumit procurori corupti,dar nu cred ca toata politia, tot diicotul, jandarmi, procurori, avocații, criminalisti si toate spitalele sunt corupte si ascund două fete cand proxeneți pot lua oricand cu acordul lor alte două fete fara sa se riște sa le răpească.
Cred ca nu ar trebui să urmăm turma si sa conștientizăm că posibilități sunt multe.Ca a vrut să le vândă sau pur si simplu e un obsedat asta nu stiu, dar de moarte sunt moare sigur.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Nu trebuie să fie diicot corupt dacă ai 2-3 procuri la mâna și ceva polițiști e ușor să faci pe cineva dispărut, mai ales dacă ai conexiuni politice. Aici e vorba de economia subterană.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Aici e vorba de prostie. Oriunde in lumea asta daca ar dispărea fetele alea cineva tot le-ar vedea la un moment dat sau ele (mai ales alexandra) ar sti ca sunt cautate si multe altele.Sunt moarte, omorate de un psihopat obsedat sexual si misogin.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Freya1):

Nu si daca au fost plantate probe ulterior. Autoritatile de la Caracal constituie o combinatie de incompetenta + coruptie si subordonare a clanurilor de proxeneti din zona, iar autoritatile de la Bucuresti probabil au primit ordin sa "planteze" probe noi care sa arate ca ar fi moarta si ca ar fi ramasitele fetitei in acel butoi. Doua tabere de autoritati corupte: prima tabara de la Caracal subordonati clanurilor mafiorte care intarzie ancheta intentionat, si tabara 2 de autoritati, aia de la Bucuresti care planteaza probe noi la fata locului ca sa linisteasca populatia, sa te faca sa crezi ca gata, e moarta, totul e clar. Tind sa cred ca autoritatile de la Bucuresti au primit ordin de la partenerii nostri americani de la deveselu, mai exact politia federala americana sa faca bine sa puna capac peste scandal. E doar o banuiala dar... Singurul mod in care se poate afla cu absoluta certitudine daca fata e moarta este daca "partenerii nostri" americani de la Deveselu ne-ar pune la dispozitie satelitul lor militar care mai mult ca sigur are imagini din seara cand se presupune ca a fost omorata, sau dupa caz, luata din casa alora de altii cum banui. Imagini din satelit ar putea confirma sau infirma cu certitudine daca a ars sau nu. Dar...

| Freya1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Nu zic ca nu sunt prosti sau inceti, ca e clar asta de cand au mers părinți fetei sa declare dispariata si ei nu au actionat. Daca ei nu așteptau 48 de ore ca boi sa vada daca se întoarce nici nu mai trebuia fata sa o sune ca o si găseau, dar eu legea asta nu o inteleg.Cand dispare un minor cum naiba nu mergi tu ca poliție sa il cauti imediat, fie el si la un prieten e minor si in grija părinților dar in fine.
Acuma eu cred ca si tu ca om adult conștientizeze niște lucruri.Nu neg ca nu erau niște fete drăguțe, frumoase ce arătau bine pentru ca si varsta le ajuta mult si gena lor probabil dar cred în acelaș timp ca mai sunt o grămadă de fete drăguțe si frumoase ce merg de buna voie sau vrăjită de șmecherii lor.Nu cred ca se riscă un clan mafiot întreg cu ramificații prin poliție, procuratura etc pentru două fete simple.Si nu cred ca riscau să pună un bosorog de 65 de ani, culegător de fier vechi ce sta intr-o casa dubioasă singur parasit de familie sa le aleaga victimele.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Freya1):

Nu exclud sa nu fi fost omorata. Tot ce zic este ca daca a fost omorata, nu a fost omorata in casa aluia. A fost luata de acolo inainte sa intre politia peste el, a fost relocata in alta parte, transata apoi plantate probe ulterior cand au sosit specialistii si rezervistii de la Bucuresti, tura 2 de corupti, stii tu, aia care nu erau subordonati clanurilor de proxeneti dar au primit ordin de mai sus, sa musamalizeze tot, si sa linisteasca populatia de prosti oferindu-ne suficiente dovezi pentru a crea acel "beneficiu al indoielii"! Populatia era mult prea setata pe cazul asta si pe notiunea ca Alexandra ar fi in viata. Trebuia injectata suficienta indoiala cat sa descurajeze poporul sa zgarie buba in continuare.

Mergand pe firul tau: a murit, bine. A murit in alta parte, nu in casa. A fost transata, facuta bucati. O parte facuta cenusa, alta parte scos sangele si manjit cearsafuri cu el, alte bucati de piele plantate in butoaiele alea cu cenusa. Creat o noua "scena a crimei" suficient de credibila cat sa puna capac acestei povesti si sa dezarmeze opinia publia si elanul cu care tot ramanem agatati de intamplarea asta. Cum ai spus tu, era o fata mult prea vizibila ca sa fie scoasa la produs. Era imposibil sa o scoata din tara, daca o scotea din tara intra Interpolul pe fir. Nici eliberata nu a putut fi pentru ca autoritatile ar fi intrat cu buldozerul in caracatita asta. A trebuit sacrificata ca sa se pastreze secretul.

| Freya1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Nu stiu unde au fost omorate si cum, pe asta nu ma contrazic cu nimeni dar cert e că nu mai sunt.
Poate sa fie cum spui tu, sau poate sa fie el un psihopat care nu stiu prin ce context a avut plăcere sa faca asta habar nu am.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Nu neapărat, tu ai idee cum funcționează piața neagră?

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Sunt sigura ca nu sunt atat de prosti in orce caz.Dar noi romani facem cum facem de obicei, ne ambalam, ne facem filme si dupa conștientizăm că mai bine ne vedeam de treaba.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Nu e vorba de prostie dragă, e vorba că odată ce o persoană ajunge pe piață neagră se pierde de sistem. Vezi în cazul unei răpiri de genul, în care e vorba de trafic de persoane primele 48 de ore sunt importante, dacă traficantul a trecut granița adio. Mai ales dacă și doar teoretic vorbim de o rețea. Uite circulă zvonuri, zvonuri precum că Dincă ar fi obligat tipe să se prostitueze prin Italia, zvonuri cum că poliția din Caracal lucrează la cataramă cu interlopi. Genul ăsta de chestii te fac să te gândești, bă dacă? Acum serios ce criminal în serie care are de gând să ucidă merge la farmacie să ia unguent pentru răni? De ce?

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Poate pentru ca a mai vrut sa o tina o perioada acolo cum a facut cu cealalta, sa mai aibe ce viola, dar cand a prins-o cu telefonul si a constientizat ca va fi prins a omorat-o crezând că își ascunde urmele asa si nu il mai prinde.Ca drept dovada a arso ca sa fie sigur ca nu se mai gaseste nimic.Cei drept nu a apucat să facă totul ca la carte ca a fost luat prin surprindere, din casa nu putea iesi sa duca oase si ce a mai ramas ca nu se putea apropia de ele iar politia era afara.Cum a facut cu luiza, la ea a apucat sa o incinereze si poate nu mai găsești nici oase de ea, sau a aruncati undeva si a putrezi de 3 luni de zile de cand astea pierd vremea in colo si in coace.Plus ca mai este fata aia din 2015 găsită decapitată in parc in Craiova a cărui telefon din cate se zice a fost gasit la dinca.
Sunt multe nebuloase dar pe mine mă face să cred ca sunt omorate si ca el e criminal obsedat sexual pentru ca nu cred ca se risca o întreagă mafie cu niste fete ce au familie, părinți, unchii jurnaliști etc sa isi faca probleme asa mari.
Proxeneți de pe la noi cel putin racoleaza fete prin alte modalitati.Au ei acolo niște băieți ce vrajasc fete le câștigă încrederea si pe urma le duc la produs, sau gasesc una mai săracă la care ii propune o munca in strainatate cand ajung acolo ala o împrumută cu bani pentru chirie sau etc o duce de cameristă, chelnerita etc face niște bani si ala la un moment dat vrea bani inapoi si asa ii mai propune un târg de cum sa faca bani (sti si tu cum), daca vrea de buna voie foarte bine, daca nu abia atunci o forțează cand deja sunt duse si familiile stiu ca sunt bine.
Dacă ele ar fi duse la prostituție in strainatate, de ce le-ar fi sunat pe mamele fetelor sa le spuna asta? Te pomeni ca acum criminalul de fapt e om bun si a vrut să de-a o mână de ajutor.

| Celcestietot a răspuns:

Îmi pare sincer rău pentru ce se întâmplă în lume în general. Mi-a părut foarte rău de victimele de la Caracal și încă îmi mai pare. Sper ca într-un final să le găsească vii, sănătoase și neabuzate. Prostia umana a pregătit ce se întâmplă în lume, mai multe prefer sa nu spun.

| aumih16 a răspuns:

Dezastru!

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru aumih16):

Nici până azi nu s-a încheiat, nasoală chestie

| aumih16 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Am impresia ca au si meritat asta! ce au cautat! aia au gasit! parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nicio parere.Si nici nu știu ce e asa de interesant de dezbătut intr-una la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A alimentat ura fascistilor de aici.
In rest, nu ma intereseaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere buna. o:-)
Vrei sa fie si "cazul de la Maramures"? thinking devil

Glumesc, cred cã a ucis-o cu sânge rece si acel om era foarte sadistic si psihopat, probabil sufera de tulburare de personalitate anti-sociala(atentie nu e acelasi lucru cu anxietatea, depresia). Din câte se vede avea un anumit tipar ce majoritatea criminalilor au unul. A lui fiind fetitele si asta era si scopul lui sa se simta in puterea asupra unei fiinte lipsite de aparare si s-o aduca intr-o stare de submisie.
A fost o placere pentru mostru sa faca asta. Sunt multe placeri care le poate avea un criminal de genul dar pentru majoritatea sunt un subiect tabu pentru oameni de rând.

Ce putem sa facem de acum incolo pentru a evita astfel de cazuri:
1. Nu urca cu Necunoscuti la ocazie.
2. Fereste-te când esti singura pe strada sa nu fii atenta la imprejurimi, un criminal niciodata nu o sa atace vreo fata care este inconjurata de alte persoane. O sa- i fie greu s-o faca, in general alege cele mai vulnerabile care nu se pot apara si nu pot sa strige dupã ajutor. Sunt multe se spus si subiectul e vast. Dar cred cã astea 2 puncte sunt extrem de importante mai ales ca fata.

| gogu220 a răspuns:

Eu zic - Nu-l condamnaţi

La Domnul şi la voi cer îndurare
Pe condamnat vă rog, nu-l pedepsiţi.
Dreptatea nu se face-n închisoare,
Închideţi ochii! Daţi-l la părinţi!

Să fie judecat numai de mame!
Să fie rupt şi mestecat in dinţi!
Nu-l condamnaţi, nu-l înpuşcaţi cu arme,
Creaţi o lege : Daţi-l la părinţi.

Nu condamnaţi părinţii să-i plătească
Cum toti plătim atâţia deţinuţi.
Daţi peste noapte'o lege românească,
Iar criminalul, daţi-l la părinţi.

Plangem şi noi, plâng îngerii şi sfinţii
Si aşteptăm. Decizia-i la voi.
Lăsaţi-l doar o noapte cu părinţii
Şi derptul s-apeleze la 112!

| OrdanKarris a răspuns:

In tara asta nu te apara NIMENI. Autoritatile nu doar ca te lasa sa mori, dar te iau la misto sau ti se adreseaza cu nervi. Cel mai notabil moment:

- Serviciul 112: cum va gasim daca nu ne dati un reper! rolling on the floorwinking Genial. Absolut mirific!

| lilith16 a răspuns:

Nu e primul nici ultimul asta e cert dar aici a fost la ochii lumii, oamenii incep sa se prindă de ce e vorba si se scot chestii cum ca e moartă. Sa arzi intr-un butoi de tinichea un cadavru in câteva ore e imposibil iar daca poporul a muşcat asta nu ma mira de ce tara se duce pe rapa. E clar ca probabil familia crede asta ca na asa spun poliţiştii ori au fost mituiţi ori ameninţaţi pentru tacere ca deja e treaba cu guvernul. Barbatul aparent primea bani de la banca dintr-o sursa necunoscută, sunt sanse sa fie bani primiţi de la bossi aia mari pentru rapirile despre care nici nu se stie.Totul a fost perfect pregătit, pista cum ca sunt moarte si modul in care presupune ca le-a omorât dar sa fim sinceri, oasele alea nu arata a oase de cateva ore scoase de pe carne. Mai pe scurt aici sunt traficanţi mana in mana cu guvernul si politia de asta s-a luat decizia de a spune ca e moartă sa se termine asta. Se musamalizeaza situatia. Penibil ca asta se intampla oriunde.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru lilith16):

Asta-i România!
Cu prima ocazie mă mut de aici! tongue

| EmanuelT a răspuns:

Aia e
#Idontgiveafuck

| HenryPericol a răspuns:

Prea mediatizat.
La fel ca cel cu Cristiano Cioaca.
(apropo sunt fostul henrypericolpublic și am cont nou, dar încă nu pot sa dau cereri de prietenie)