| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de faptul că s-a hotărât ascunderea numărului de dislike-uri de pe YouTube?
Ce avantaje și dezavantaje credeți că va aduce?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Mi se pare o încălcare flagrantă a libertății de a îmi exprima opinia în legătură cu un clip. Dacă nu îmi place ceva ar trebui să fie posibil să dau dislike, dar sistemul e făcut pentru a menaja sentimentele oamenilor, chiar dacă pe termen lung e posibil să dăuneze acest lucru. Dacă copiii sunt învățați de mici că tot ce postează, tot ce fac pe internet primește doar like și wow, fără a știi ce înseamnă dislike, atunci, când se vor lovi de o problemă, când vor fi poate discriminați sau cineva le va spune verde-n față ce crede despre ei vor avea, cel mai probabil, un colaps emoțional. Nici nu mă miră faptul că generația asta nouă se numește generația fulgilor de nea, datorită acestor tactici de marketing au ajuns atât de sensibili încât orice pală de vânt îi împrăștie în toate zările, orice coment negativ, orice dislike, îi face să intre în depresie și să ajungă la mutilare și sinucidere.

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Incurajeaza falsitatea si complezenta, e mai daunator sistemul asta de 1000 de ori decat un simplu dislike dat.

| mentholinks a răspuns:

Nu ma uit pe Youtube, nu ma afecteaza.

| halogen001 a răspuns:

Acum daca vezi un clip cu 1000 like-uri poti spune ca e ok si el sa aiba ascunse 50 000 dislike-uri laughing

| halogen001 a răspuns:

E un mod de a ascunde celor care se uita la un clip, calitatea clipului respectiv. In firefox am instalat add-onul https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/return-youtube-dislikes/? si se vad dislike-urile. In viitor probabil ca nu se vor mai vedea deloc si ascunderea opiniei privitorilor va fi realizata cu succes.

| Lukasssz a răspuns:

Nu e ok, sincer nu vad ce era naspa, oricum se vede si dupa numarul de like-uri cati apreciaza(daca e nr mic) si cati ar fi dat dislike-uri.

| 1997onur a răspuns:

Nu am nicio părere atât timp cât pot asculta muzică jador forever happy

| Anuket a răspuns:

Ascunde hate-ul.

| SharpEagle a răspuns:

De fapt. nu cred ca s-au scos pentru a menaja sentimentele unora sau altora, pentru a limita "hate"-ul.
E mult mai shitty treaba si are de-a face cu capacitatea de a manipula prin videos. Si in acelasi timp de a limita capacitatea celorlalti de a-si da seama cand un video este de rahat, este manipulare. Si nu e deloc intamplator ca a aparut in perioada covid...
Raportul dintre likes si dislikes era un indicator clar si imediat pentru cel care accesa acel video cum ca are de-a face cu o mizerie. Era varianta "democrata" a adevarului. Cand multi isi exprima dezacordul, inseamna ca ceva e putred acolo.
Dar daca renunti la "dislike", atunci omul nu poate vedea decat un numar sec de likes, nu stie, nu are nici un reper si chiar daca incearca sa se uite in comments, majoritatea celor care spun lucrurilor pe nume sunt cenzurate.
Ca atare, e mult mai vulnerabil la a fi manipulat...

| TheStrategist a răspuns:

Nu are trebui ascunse dislike-urile, fiecare are dreptul să își arate părerea.

| chuckmanson a răspuns (pentru TheStrategist):

Încă poți sa îți exprimi părerea în comentarii și tot poți sa dai dislike, doar ca nu mai poți sa vezi câți alții au dat. Sunt o companie privată, deci dacă le folosești platforma le respecți regulile. Nu îți încalcă nimeni niciun drept.

| 19flo79 a răspuns:

Practic e incorect...
De ce mai exista acel buton?
Se numeste cenzura.

Rezultatul e ca toata lumea are impresia ca orice postare e doar laudata happy

| universe3 a răspuns:

Nu e foarte important asta.
Dupa mine este chiar un avantaj.
Sunt foarte multe clipuri care primeau dislkeuri doar pentru ca nu erau inghite bine, sau primite in prostie.
Adica gandeste te la un video care are intentii bune, cand cineva plange sau isi confeseaza ceva din viata pe Youtube, si vezi videoclipul ala ca are feedback negativ desi nu a facut nici un rau. Nu te enerveaza?
Deci da, cred ca e mai bun si nu va incurca algoritmul.