| Mada_5282 a întrebat:

Ce parere aveti despre asa numita "rivalitate," ce exista intre ardeleni, moldoveni, olteni, munteni, si care credeti ca ar fi cauza/cauzele acestui lucru?

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

M-am lovit si eu de asta! Eu sunt munteanca, el ardelean! Ardelenii tin foarte mult la traditie, istorie neam, cultura si de aceea avem o imagine distorsionata in ochii lor. Dar cu timpul a inteles ca omul conteaza desi va spun un mic secret:erdelenii au mult bun simt!

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu exista nicio rivalitate.Nu ai cum sa te superi pe un oltean bagaret pe care il recunosti usor in orice tren datoria capacitatii lui de a vorbi verzi si uscate cu oricine e pregatit(sau nu) sa il ascultehee hee

| Adredemesconf a răspuns:

Ma dispera la culme acest lucru. x(
Nu toti sunt la fel!
Cum a zis si @Frunziss ii baga pe toti in aceeasi oala si nu e drept! Pana la urma toti suntem romani si TOTI traim in Romania!

| foxi a răspuns:

Incultura!

| 80Cris a răspuns:

E o prostie, toti suntem oameni. Toti suntem cu bune si rele, peste tot sunt obiceiuri frumoase si mai putin frumoase... mie intotdeauna mi-a placut sa ascult, citesc, cunosc olteni, moldoveni...

| andrei a răspuns:

Dar cei din bucovina?

| SnicK a răspuns:

Eu de ex. sunt ardelean si ceilalti sunt la fel ca mine doar ca e diferenta de accent si de limbaj (vocabular).
Iar ardelenii rad de moldoveni/olteni/munteni de cum vorbesc iar moldoveni/olteni/muntenii rad de ardeleni cum vorbesc.
Si sunt o gramada de alte motive.
Asa e, dar nu e ceva serios, nu cred ca omori un moldovean daca esti ardelean de ex. cand il vezi pe drum, desi in America se mai intampla intre un alb si un negru.
Desi pe mine ma supara ca incepem sa fim maghiarizatzi.
Maghiari ce sunteti angry ahhh ne stricati tara.
Nu stiu cum maghiarii nu isi sucesc limba cand vorbesc laughing

| frunziss a răspuns:

Despre moldoveni se spune ca mor de foame dar nu au fost nici odata asa ca nu stiu cum e viata acolo.am bunici acolo. o duc de 10 ori mai bine ca aredelenii(is si eu ardelean)...de olteni se zice ca is prosti. Am neamuri pe acolo si nu este asa sunt toti oameni de treaba. Poate ca sunt vreo 2 3 care sunt prosti dar nu-i bagati pe toti intr-o oala.

| BEBE_6063 a răspuns:

O aiureala, eu sunt rrom si sa stii ca si in rindul nostru se fac diferente, daca nu le bagi in seama e cel mai bine, adica daca ala e moldovean are mai multe picioare su olteanul mai multi ochi? sa fim seriosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia si ignoranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa numita? eu nu am auzit de asa ceva. dimpotriva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moldovenii sunt vai mama lor niste betivi muritori de foame care profita de copiii lor(incest) de aia d-zeu le mai da cate o inundatie toate crimele acolo sunt. niste ratati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moldovenii sunt vai mama lor niste betivi muritori de foame care profita de copiii lor(incest) de aia d-zeu le mai da cate o inundatie toate crimele acolo sunt. niste ratati ady bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marioooo du-te la culcare laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru foxi si anonim eu sunt moldo muntean aveti gandiri primitive! moldovenii au mai multa cultura decat crezi tu, pentru ca aici a fost si este leaganul culturii, ca oameni sunt minunati nu pleci flamand si insetat din casa lor, nu te lasa la greu, si sunt foarte modesti. iar in calitate de muntean pot spune, moldovenii sunt mai de calitate decat muntenii din toate punctele de vedere, si nunumai.

| darkangel123 a răspuns (pentru anonim_4396):

.in fine pareri peste pareri.toti suntem oameni pana la urma si nu putem sa ne asemanam cu nimic fiecare e diferit prin felul lui de a fi...eu sunt moldoveanca si intr-adevar sunt oameni buni dar exista si oameni care nu ofera un exemplu bun copiilor pe aici.dar ce credeti ca oltenii,ardelenii, muntenii nu prezinta astfel de "elemente injositoare"? dupa parerea mea moldovenii sunt oameni ca toti ceilalti si difera prin modul de a vorbi! ca sunt destui oameni darnici, primitori si buni ardeleni/munteni/olteni.nu ii putem baga pe "toti intr-o oala" oricum asta e parerea mea

| AnyAnA99 a răspuns:

Toti sunt romani si singura lor diferenta e accentul!