| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre acele "casatorii deschise"? Adica cei 2 pot fi casatoriti sau doar impreuna, dar fac sex si cu alte persoane. Credeti ca cei 2 chiar se iubesc? Daca da, cum de nu le ajunge doar cel de langa ei si le mai trebuie si sex de la alte persoane? In ziua de azi multi fac spume doar ca iubitul / a se uita dupa alta / altul, dar cei de mai sus chiar fac sex cu alte persoane si nu au nici o problema, seara se intorc acasa unul la altul fara probleme.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In ziua de azi crezi mai exista iubire? nu stiu eu numai cred in asa ceva, cred ca e doar interes atat barbati vor sex, femeiile banii lor, scuzami dramatismul dar nu pot spune ceva ce vad ca nu exista mas minti singur

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu cred ca daca exista iubire poate exista si o casatorie deschisa!(intre ghilimete, vorbind).
Iubirea trebuie sa fie atat de puternica, incat sa nu se confunde cu sentimentul de posesiune. Caci a iubi inseamna a iubi si tolera TOT partenerului sau partenerei.Inseamna ca totul se opreste la a nu a putea fi cumparat sau cumparata de nici o suma, de nici un om. Sexul e ceva banal, nu are treaba cu iubirea, banii se fac (unde exista iubire) dar iarasi nu au treaba cu iubirea.
Acum, o casatorie deschisa ar insemna sa primesti in casa si o metresa a prietenului, cand ii cunosti nevasta, sa fie o LIBERTATE TOTALA. In scopuri, desigur materiale, altfel, de ce am mai avea o casatorie 'deschisa?".
Daca nu e iubire reala, totala, in timp se erodeaza relatia.
Am cunoscut in viata femei care -mi aduceau prietene bune, frumoase, numai ca sa ma faca sa ma simt bine.
Nu mi-au placut chestiile in grup, caci educatia mea nu-mi permite.
Pe termen lung rezista numai iubirile adevarate, acelea sunt iertatoare si perene.
Este si periculoasa atitudinea, caci trebuie sa-ti spun ca multe 'casatorii deschise ' s-au sfarsit prin crime, falimente, dusmanii sau despartiri. Este o miscare periculoasa, interesanta!
Nu oricine poate admite asa ceva, iar apoi, Libertatea este incalcata daca tii nevasta intr-o colivie si recurgi ca primarul din Iasi la supravegherea ei.
Unii pot, altii nu pot duce o 'casatorie deschisa'.

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu cred ca este vorba de iubire, dar un alt fel de iubire. Pana la urma, iubirea nu tine doar de sex. Un mariaj de zece, douazeci de ani se bazeaza pe multe alte lucruri decat sexul. Banuiesc ca in unele cazuri este vorba de iubire. Atunci cand intervine monotonia in pat si nu mai exista o comunicare foarte buna intre cei doi pe plan intim, prefera sa aiba alti pareneri sexuali decat sa termine relatia, pentru ca comunicarea avuta pe celalalte planuri conteaza mult mai mult decat cea sexuala. Evident, exista si cazurile in care unul dintre parteneri are anumite fetisuri pe care celalalt partener nu i le poate indeplini sau celalalt partener are un libido ridicat, in timp ce celalalt nu s.a. dar partenerii se inteleg foarte bine pe toate celalte planuri si nu vor sa renunte la relatia respectiva. Oricum, mi se pare ca aici este vorba de mai multa iubire si incredere decat in relatiile in care unul dintre parteneri insala, stiind mai ales cat de mult rau i-ar provoca celuilalt partener.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

S-ar intelege din postul tau ca iubirea lor e chiar mai mare. in ziua de azi mult se despart din cauza inselatului dar cei de mai sus lasa la o parte chestia asta si ai zice ca se iubesc chiar mai mult, avand in vedere ca dorm cu alte persoane, aleg sa se intoarca tot unul la altul. pe astia nu ii leaga doar sexul

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca asa este. Insa pana nu se gaseste o metoda de a cuantifica iubirea nu cred ca vom sti. Dar din punctul meu de vedere, comparativ cu toate cuplurile in care exista un partener infidel, gelozie, neincredere, manipulari, frustrari cred ca in astfel de cupluri exista o iubire mai mare. Deci probabil, ca iubirea lor este mai profunda decat o buna parte din cuplurile din ziua de astazi. Evident, daca o comparam cu un cuplu stabil de douazeci, trezeci de ani in care ambii parteneri au fost fideli si a existat comunicare excelenta pe toate planurile, iubirea lor nu mai pare atat de profunda. Dar avand in vedere ca in ziua de astazi sunt atat de putine cupluri de genul asta, nu prea ii pot judeca.
Eu, personal, nu as putea avea o astfel de relatie, dar am tot respectul pentru cei care o fac, mai ales daca motivele lor sunt intr-adevar oneste si nu propun relatii deschise ca sa aiba ce experimenta pana gasesc un inlocuitor partenerului.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Referitor la sfarsit, majoritatea nu cauta alt partener, doar ca nu se bucura destul in dormit cat ar vrea ei de mult cu el / ea si asa cauta pe altii, dar cum am zis, seara se intorc unul la altul. CIudata lume laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o diferenta, dupa cum spuneam, intre cei care isi traiesc toata viata asa si cei care propun o relatie deschisa pe motivul (neconstientizat) ca s-au plictisit de relatia respectiva. Asa ca stau o buna perioada incercand diversi parteneri pana gasesc un inlocuitor, din cauza asta multe relatii deschise se destrama, pentru ca nu isi dau seama de ce propun astfel de relatii. Dar pentru cei care incep asa si stau asa toata viata, situatia sta altfel.

| Suck a răspuns:

Daca ea nu are nimic împotrivă ce farmec mai are să faci sex cu alta? Mnee...nu-mi place, dispare adrenalina.

| AliGab a răspuns:

Cred ca nu se iubesc. De ce stau impreuna? nu stiu. Poate doar dintr-un egoism exacerbat, in iluzia ca celalalt ii satisface nevoiele pe deplin. Si totusi, daca i-ar satisface nevoile, de ce ar avea nevoie de alte persoane sa faca sex?

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

" Si totusi, daca i-ar satisface nevoile, de ce ar avea nevoie de alte persoane sa faca sex?" daca isi satisfaceau nevoile nu cred ca mai se culcau cu alte persoane, logic nu? gandeste-te cate relatii in ziua de azi se destrama deoarece nu se inteleg in dormitor

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se distrug relatiile pentru ca partenerii nu se inteleg in dormitor, ci se distrug datorita egoismului si lipsei de intelegere care descinde din prima varianta. Daca ar fi intelegere si respect intre cei doi, respectivii ar discuta si ar sti sa isi depaseasca problemele. Simplu ca buna ziua. Problema este ca nu se mai vrea acest lucru si fiecare se gandeste la sine insusi/insasi.

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

" Simplu ca buna ziua." sa o crezi tu pasta. Aici intervine orgoliul imputit ar amandurora. Daca fiecare relatie ar fi "hai sa vedem, ce ne place ce nu " nu s-ar mai duce dracu majoritatea relatiilor, dar nu e asa usor cum zici tu. Repet, orgoliul

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Orgoliu sau egoism este cam acelasi rahat in ploaie + lipsa de comunicare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum poti iubi o persoana si sa nu te raneasca ideea ca ar putea face sex cu altcineva? laughing Pe mine m-ar durea, nu stiu ce parere am despre asta. Oricat de deschis la minte ai fi, nu vad de ce n-ai putea iubi o singura persoana. Imi inspira un stil de viata dezorganizat si nesigur, nu stiu de ce.
Cred ca sunt foarte rare persoanele care ar accepta asa ceva si probabil sufera de alexitimie sau ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragoste =/= Posesie. Iubirea poate exista in absolut orice conditii, poti fi indragostit pana si de cineva care iti face permanent rau (din pacate asta se intampla mult prea des).

Asa ca poti iubi pe cineva in timp ce si-o trage cu altii fara probleme. Dragostea nu este conditionata de astfel de lucruri, caracterele si egoismul sunt cele care conditioneaza dragostea. Pe langa asta mai intervin frica, nesiguranta, complexele si educatia. Cu cat este un om mai gelos cu atat este mai putin educat, mai limitat intelectual si mai complexat (vorbesc despre majoritate, exista evident si exceptii). Daca ai in anturaj oameni relaxati si inteligenti vei realiza ca nu i-ai vazut niciodata facand crize de gelozie si nici nu sunt posesivi.

Cine a spus ca daca iubesti pe cineva, acel cineva te va completa pe toate planurile? De unde ai scos-o p-asta? De cand scopul unui om poate fi completat doar prin prezenta unei alte persoane? Si unde ai citit tu ca dragostea si sexul sunt aceleasi lucruri? Dragostea este atasament psihic, sexul este o nevoie instinctiva. Si amandoua au nevoie ca mai multe conditii sa fie indeplinite ca sa te simti satisfacut pe ambele planuri. Iar chestia asta nu se prea intampla niciodata. Ca fapt divers, majoritatea oamenilor care nu insala nu au ajuns intr-un astfel de stadiu pentru ca au ales asta ci din cu totul alte motive, cel mai frecvent fiind acela ca nu au cu cine sa insele.

Totusi, tu esti baiat mare, ar fi trebuit sa intelegi pana acum lucrurile astea.Nu toata lumea simte ca tine, nu toata lumea percepe dragostea si relatiile ca si tine si nu toata lumea gandeste ca si tine. Astea sunt lucrurile de care trebuie sa tii cont atunci cand te apuci sa judeci alegerile celorlalti.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Exista o vorba "cine nu e gelos nu iubeste" iar daca cei doi sunt ok cu faptul ca fac dragoste cu alte persoane iar dupa aceea se iubesc si ei au o anumita perceptie asupra cuvantului relatie serioasa sau iubire, parerea mea.

| Neberius13 a răspuns:

Nu-mi place ideea. Mi s-a sugerat așa ceva la un moment dat, singura mea reacție a fost să-i spun să-și vadă de treabă și să-mi dea pace în cazul ăsta. Eu sau alții, e simplu. Acum depinde ce vrei de la persoana în cauză dar pentru mine e inacceptabil

| anonim_4396 explică (pentru Neberius13):

Pai ce a ales pana la urma? pe tine sau restul?

| Neberius13 a răspuns (pentru anonim_4396):

A mai stat cu mine cateva luni dupa asta, apoi s-a razgandit. Ea pierde.

| MrLucas a răspuns:

Niciodata nu am fost de acord cu astfel de lucruri, evident ca nu e vorba de iubire acolo.Doar ii leaga ceva, bunuri materiale, copii, etc.

| immaBeast a răspuns:

Genul asta de relatie imi place mie, o relatie deschisa, fara obligatii, nimic.
Normal ca nu exista iubire, in foarte multe relatii serioase sau neserioase nu mai exista iubire dupa un timp, doar interese personale ascunse.
Daca stii sa o / il faci fericit / a in pat, nu cred ca mai cauta in alta parte, parerea mea.
Sigur ca nu au nici o problema, au inteles ca oamenii sunt celibatari, noi nu suntem facuti sa stam langa o singura persoana o viata intreaga, nimeni nu este obligat sa stea langa cineva toata viata si sa se prefaca ca isi iubeste partenerul.
Foarte multe cupluri de casatoriti ajung sa se plictiseasca unul de celalalt peste ani, raman impreuna de dragul copiilor, cunoscutilor etc.