| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre acele persoane care, deși știu că nu sunt plăcute (dintr-unul sau mai multe motive) de o persoană sau un grup de persoane, insistă să "se bage" în seamă cu acele persoane, să le țină de vorbă, să insiste, deși sunt conștienți că nu sunt agreați?
De ce le place să facă asta?
Ce satisfacție le oferă?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Unii nu cred ca sunt conștienti de lucrurile astea. Unii oameni insista, vor sa se facă plăcuți dar nu fac decât sa fie și mai respinși. Este la fel ca atunci când un băiat insista deși ii spui și în fața ca nu vrei

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc ca au un interes. Poate au nevoie de o persoana de acolo, sau mai rau, poate incearca sa provoace un scandal in care sa implice o persoana anume.

| Mosotti a răspuns:

De prosti ce sunt fac asta, in mod normal cand vad ca cineva nu ma place in colectiv sau cineva, ma retrag si gata.
Satisfactia prostiei din capul lor le ofera.

| Mădă0611 a răspuns:

Poate nu stiu. Poate nu le pasa. Poate fac anume. Poate vor sa schimbe parerile celorlalti despre ele, ca apoi sa fie placute, acceptate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Le place sa se afle in treaba.
Nu știu, poate pentru ego-ul lor ( ca dacă s-ar retrage ar recunoaște ca nu ii place omul sau grupul respectiv și se simt răniți in orgoliul propriu).

| SingleForOne a răspuns:

Se gandesc la strategia de a avea nevoie de acele persoane mai tarziu.
Acele persoane poate sa cunoasca relatiile persoanei principale pentru a pune vorbe rele.
Se gandesc sa dezvolte calitatile de socializare in diferite situatii cu diferite personalitati.
Se gandesc sa se fereasca de singuratate.
Aceste idei pot fi intalnite individual, partial/total simultan sau partial/total consecutiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Premisa respectiva este valabilă doar in filme sau in cărți

| Ana2920 a răspuns:

Pai poate acea persoana are nevoie de o persoana din grupul acela, sau probabil este inconstienta de faptul ca nu este placuta de acea persoana sau acel grup de persoane. Sunt unele persoane care insista deoarece vor sa schimbe parerea acelei persoane sau acelui grup de persoane, pentru a fi primita.

| Paparuderuderuderuderude a răspuns:

Sunt inconștiente de penibilul in care se scufunda.

| costi100 a răspuns:

In mod normal,atunci cand cineva este intr-o asemenea situatie,ar trebui sa se retraga,in mod discret,fara sa poarte ranchiuna cuiva,si sa-si vada de treaba. Faptul ca insista,denota ca are grave carente de caracter, o educatie precara si ceva aroganta a prostului. Daca unora le place sa faca asa ceva si au si o satisfactie de pe urma acestui gest, atunci cred ca ei ar trebui sa consulte totusi si un psiholog, in cel mai bun caz, deoarece au probleme cu capul, iar ei pot deveni si periculosi.Personal ma feresc de asemenea oameni.