| Pnin a întrebat:

Ce parere aveti despre afirmatia asta?

''Daca la 26 de ani toate realizarile tale sunt pe banii parintilor, nu ai nicio realizare''.

8 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu este adevarat. Parintii sunt obligati sa isi sustina copilul. In afara de banii aia, a existat si munca, ca nu au muncit parintii doar.
Asta imi suna mai mult a vorba spusa de cineva indivios care nu a avut șansă sa il sustina parintii si isi revarsa frustrarea pe altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o afirmatie foarte corecta.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa te ajute parintii daca pot. Doar sa nu iti insusesti rezultatele muncii lor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am realizările pe banii mei, și nu m-ar fi deranjat deloc să contribuie părinții cu bani.
Nu sunt mai bărbat pe banii mei, ci mai lent în realizări. Tot aici ajungeam și pe banii lor, dar mai devreme cu câțiva ani importanți.

| Celcestietot a răspuns:

Daca pana la 20 si ceva de ani esti virgin, e ceva gresit cu tine. Daca pana la 26 toate realizarile tale sunt pe banii parintilor, e grav.

| SilentRain a răspuns:

Ce tare! Vreau și eu așa ceva laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Corectă.

| siriusblack98 a răspuns:

Consider că este greșită. Și asta o zic eu care m-am născut într-o familie săracă și fără posibilități iar care la 18 ani primul job încărcam/descărcam TIR-uri și dădeam cu mătura într-un depozit. După câțiva ani petrecuți prin mai multe joburi în domeniul transportului, astăzi am propria firmă și angajați. Și să știi că nu m-ar fi deranjat deloc să mă ajute și pe mine părinții cu bani ca să nu fiu nevoit să mă chinui și să îndur umilințe ani de zile, pentru a ajuge mai sus într-un timp mai scurt. Iar ca să dezvolt, sunt 2 categorii de oameni:
1. Cei care nu știu ce să facă cu banii părinților și îi risipesc aiurea.
2. Cei care știu ce să facă cu ei.
Dacă un copil de bani gata a știut în ce să investească banii părinților iar acum este directorul unei mari firme de succes creată de el, atunci nu poți spune că nu are o realizare. Dă-i unui prost mulți bani pe mână să vezi că nu știe ce să facă cu ei. Îți garantez că dacă-i pui în mână unui om prost 1 milion de euro, în maxim 2 ani de zile o să fie mai sărac decât era inițial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord.