| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre căsătorie? Aduce beneficii într-un cuplu cu adevărat?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Tu esti cu romanele, uitasem
Ori esti responsabil si ai caracter sa tii in frau o casatorie, ori nu te mai casatoresti, simplu.

| danay72 a răspuns:

Da,cred ca este foarte important ca un cuplu sa fie căsătorit legal. Asa înțelege ca are o responsabilitate fata de partenerul sau și are anumite avantaje legale. Apoi, cred ca asa își arata cu adevărat iubirea, nu doar prin vorbe, ci fapte concrete. Dar cel mai important motiv pentru care cineva ar trebui sa se căsătorească este faptul ca asa ne-a creat Dumnezeu. El este fondatorul căsătoriei și se bucura cand respectam acest lucru.

| gemeni6226 a răspuns:

Unora le reuseste foarte bine de exemplu cumnatele mele au o casnicie de vis. Unchiul cu matusa la fel.Eu nu am prea fost fericita dar pentru copiii mei a fost foarte bine sa stie ca au si tata si mama si ca nimeni nu -i arata cu degetul.

| GoldenZenith a răspuns:

Părerea mea e ca doua persoane pot fi fericite si fara a fi căsătorite. Presiunea nu mai e atât de mare. Stiu multi care regreta ca au facut pasul asta si toti ma îndeamnă "mărita-te cât mai târziu, mai copilărește!". Rata divorturilor e destul de mare si tot creste. Cred ca cel mai bine te căsătorești atunci cand esti copt la minte, esti sigur de persoana de lângă tine si vrei sa îți construiești un viitor doar alaturi de ea.

happy

| Teffan a răspuns:

Parerea mea despre casatorie e relativ proasta.

Casatoria, din punctul meu de vedere, nu aduce nimic bun.
Aduce doar monotonie.
Foarte rar este o alegere buna.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Casatoria=relatie pe acte,, o zici de parca o relatie nu produce monotonie, ai prefera o lume plina de infidilitate si imoralitate?